W tym roku mamy więcej czasu na złożenie PIT – sprawdź, jak to zrobić

W tym roku mamy więcej czasu na złożenie rocznego zeznania PIT. Zeznania za 2019 r. można składać do 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji.

Z uwagi na wyjątkowe okoliczności, w tym roku dajemy więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Choć standardowy termin mija 30 kwietnia i pozostaje aktualny, w tym roku można złożyć PIT do 1 czerwca (31 maja 2020 r. to niedziela, dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego termin przesuwa się na poniedziałek, tj. 1 czerwca 2020 r.) bez żadnych konsekwencji (brak odsetek za zwłokę).

Usługa Twój e-PIT po 30 kwietnia

Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT znajduje się przygotowane zeznanie podatkowe, które 30 kwietnia zostanie automatycznie zaakceptowane, jeśli samodzielnie podatnik nie złoży swojego rozliczenia. Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie wypełniają i przesyłają zeznanie do urzędu skarbowego.

Reklama

Po 30 kwietnia nadal można skorzystać z usługi i do 1 czerwca, poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana, złożyć swój PIT. Możliwość korekty będzie dostępna po zakończeniu automatycznej akceptacji deklaracji (proces będzie trwał w dniach 1-4 maja). Składając korektę można w deklaracji zmienić wszelkie zawarte automatycznie informacje m.in. dane dotyczące ulg czy organizacji pożytku publicznego (OPP), której przekazujemy 1 proc. podatku.

Niedopłata i zwrot nadpłaty w usłudze Twój e-PIT

Jeśli z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to urząd skarbowy w terminie do 30 maja powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji jest 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca, będą naliczane odsetki.

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z rocznych zeznań pozostaje bez zmian. Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe elektronicznie otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące.

Aplikacja e-Deklaracje po 30 kwietnia

Aplikacja e-Deklaracje również umożliwia złożenie zeznania PIT po 30 kwietnia. Są tam formularze dla osób fizycznych oraz dla przedsiębiorców, a także oświadczenie PIT-OP, za pomocą którego można przekazać 1 proc. podatku wybranej OPP. Możesz złożyć zeznanie, jak i korektę. Pamiętaj! Jeśli wcześniej złożyłeś PIT albo zeznanie podatkowe zostało automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT, to kolejna deklaracja jest korektą.

PIT-OP również do 1 czerwca

Dzięki oświadczeniu PIT-OP podatnik może przekazać 1 proc. swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, łącznie ze wskazaniem celu szczegółowego. Może to zrobić poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub papierowo, składając oświadczenie do specjalnych urn zlokalizowanych we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce.

Jednym z rozwiązań wprowadzonych Tarczą antykryzysową jest wydłużenie terminu na przekazanie OPP 1 proc. podatku. W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania, umożliwi przekazanie 1 proc. na rzecz wybranej OPP.

Osoby, które chcą przekazać 1 zaznaczają to w zeznaniu. Jeżeli nie składają zeznania (emeryci/renciści) wówczas mogą skorzystać z oświadczenia PIT-OP. Korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia.

Deklaracje papierowe po 30 kwietnia

Deklaracja złożona przez podatnika w formie papierowej będzie obsłużona przez urząd skarbowy i będzie wywoływała skutek prawny jako ważniejsze rozliczenie podatkowe, niż to zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT, ponieważ będzie zawierała informacje posiadane przez rozliczającego się. Istotne jest, że deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożone po 30 kwietnia stanowią korekty tych zeznań zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT. Błędnie wskazany cel złożenia deklaracji będzie weryfikowany przez urząd skarbowy i w razie potrzeby wyjaśniany z podatnikiem.

Tymczasowy profil zaufany

Tymczasowy profil zaufany to rozwiązanie uruchomione przez Ministerstwo Cyfryzacji, ważne 3 miesiące. Różni się od standardowego PZ tym, że można go założyć bez konta w odpowiednim banku. Nie ma też konieczności potwierdzania profilu zaufanego w wyznaczonych punktach.

Mikrorachunek podatkowy

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. PIT (podobnie jak CIT i VAT) płacimy do urzędu skarbowego wyłącznie na swój indywidualny rachunek podatkowego (mikrorachunek podatkowy). Swój numer mikrorachunku możesz sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.

Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT, którym z zeznania wyjdzie kwota do zapłaty, będą mieli automatycznie dodany właściwy mikrorachunek. Mogą wpłacić podatek online bezpośrednio w usłudze.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zaoszczędzono 40 ton papieru

- Dzięki usłudze Twój e-PIT w zeszłym roku zaoszczędzono ok. 40 ton papieru, nie trzeba było ściąć ok. 670 drzew - mówi PAP pełnomocnik ministerstwa finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch. Zachęca do rozliczania się przez Twój e-PIT - można to zrobić nawet za pomocą Smart TV czy konsoli do gier.

Jak zaznaczył Koch, w rozliczeniach PIT za zeszły rok standardowy termin to 30 kwietnia, ale w związku z pomocą wynikającą z Tarczy Antykryzysowej, w tym roku czas na to jest dłuższy - do 1 czerwca, ponieważ 31 maja to niedziela, dzień wolny od pracy. Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o przedsiębiorców, bowiem osoby, które otrzymują przychody z umów o pracę, zostaną rozliczone automatyczne przez fiskusa w oparciu o usługę Twój e-PIT. System złoży sam za nich PIT-37 bądź PIT-38 - w przypadku osób uzyskujących dochody kapitałowe.

- Jeżeli przedsiębiorca złoży swój PIT do 1 czerwca, to nie będzie się to wiązać z żadnymi sankcjami" - podkreślił Koch. "Dodatkowo, jeżeli ktoś będzie miał kwotę do zapłaty wynikającą ze złożonego PIT i nie zostanie ona uregulowana do końca kwietnia, to podobnie, za okres od 1 maja do 1 czerwca nie będzie żadnych negatywnych konsekwencji dla podatnika, mandatów czy odsetek za nieterminową wpłatę - powiedział.

Wymienił kilka nowości, które pojawiły się w tegorocznym rozliczeniu w porównaniu z ubiegłorocznym. Po pierwsze wskazał na uwzględnienie przez usługę Twój e-PIT zmian podatkowych, które zaszły w ubiegłym roku: obniżoną do 17 proc. stawkę podatku obowiązującą od października ub.r. i zerową stawkę podatku dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia, a osiągają przychody z tytułu umowy o pracę.

- Ulgę dla młodych w sposób automatyczny uwzględniliśmy w ponad 1,6 mln przygotowanych PIT-ów w usłudze Twój e-PIT - powiedział przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

Dodał, że usługa Twój e-PIT została zintegrowana z rejestrem instytucji szkolnictwa wyższego prowadzonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki temu w sposób automatyczny wykazuje ulgę na dzieci w sytuacji, kiedy dziecko jest pełnoletnie i kontynuuje naukę na uczelniach publicznych.

- Niestety, nie mamy danych z uczelni niepublicznych, więc jeśli czyjeś dziecko pobiera naukę na takiej uczelni, to wówczas podatnik musi ulgę wprowadzić w sposób manualny - wyjaśnił.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Zaznaczył, że w tym roku nastąpiła także pełna integracja usługi Twój e-PIT z rejestrem PESEL, dzięki czemu fiskus ma informację o nowo narodzonych dzieciach w ciągu roku oraz o takich sytuacjach losowych jak śmierć dziecka. Informacje te są wykorzystywane do uwzględnienia ulgi na dzieci przy sporządzaniu PIT-ów - adekwatnie do liczby miesięcy, w których ulga przysługuje.

Koch, zachęca do skorzystania z usługi Twój e-PIT, przypomniał, że można to zrobić nie tylko za pomocą urządzeń standardowych, jak komputer, tablet czy smartfon. - W statystykach dot. wykorzystania usługi Twój e-PIT widzimy, jakie urządzenia zostały użyte do rozliczenia deklaracji. Okazuje się, że niektórzy podatnicy wysłali deklarację PIT za pomocą telewizora z funkcją smart - w zeszłym roku było ok. 1500 takich deklaracji - a nawet konsoli do gier. Dzisiaj złożenie PIT-a jak tak proste, że można je wysłać w przerwie na reklamę, albo pomiędzy jedną rozgrywką "FIFA" a drugą - mówił Koch.

Jego zdaniem rok 2019 był krokiem milowym, jeżeli chodzi o elektroniczne rozliczenia, kiedy ruszył Twój e-PIT. - Z poziomu 42 proc. deklaracji papierowych w 2018 r. zeszliśmy do poziomu 18 proc. w 2019 r., co oznacza praktycznie 25 proc. spadek deklaracji papierowych w stosunku do elektronicznych - poinformował Koch.

- To oznacza także, że z urzędów skarbowych z roku na rok zniknęło około 5 milionów deklaracji papierowych, czyli ok. 50 mln sztuk kartek formatu A4 - dodał. Pełnomocnik MF ds. informatyzacji obliczył, że to daje ok. 100 tys. ryz papieru, które ważą około 40 ton. - Dzięki temu nie trzeba było ściąć 670 drzew, aby ten papier wyprodukować i zadrukować - powiedział rozmówca PAP.

Natomiast z tegorocznych danych resortu finansów wynika, że od stycznia br. do końca marca br. w formie papierowej złożono do urzędów skarbowych 983 tys. deklaracji, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku, było ich 1,6 mln, a dwa lata temu 2,6 mln. - Dane te potwierdzają, że nasze działania są krokami milowymi w cyfryzacji podatków - ocenił Koch.

Dodał, że w zeszłym roku 2,2 mln deklaracji zostało złożonych automatycznie przez fiskusa w systemie Twój e-PIT, po tym, jak podatnik "nie zrobił nic", czyli w ogólne nie zajrzał do tego systemu.

Koch przypomniał jednocześnie, że w zeszłym roku 14,5 miliona podatników przekazało 1 proc. podatku na prawie 9 tys. Organizacji Pożytku Publicznego - trafiło do nich 875 mln zł. Pełnomocnik MF. ds. informatyzacji liczy, że w tym roku uda się osiągnąć 1 mld zł.

Jak dodał, przy okazji prac nad tarczą antykryzysową wydłużono termin na złożenie deklaracji PIT-OP przez emerytów czy rencistów. Są one składane przez osoby rozliczane przez ZUS i służą wyłącznie wskazaniu organizacji pozarządowej, która jest uprawniona do otrzymania 1 proc. podatku.

- Termin na złożenie PIT-OP, który był do 30 kwietnia, został przedłużony do 1 czerwca br. Będzie można tego dokonać za pomocą usługi Twój e-PIT, która będzie dostępna także w maju" - poinformował.

Marcin Musiał

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »