Ważna ulga podatkowa w PIT. Można odliczyć aż 840 zł

Do 840 zł mogą odliczyć w zeznaniu podatkowym osoby będące członkami związków zawodowych i opłacający składki. Z tej ulgi podatkowej mogą skorzystać rozliczający się według skali podatkowej oraz ryczałtem. Nie jest możliwe odliczenie tej kwoty przy rozliczeniu liniowym.

Trwa składanie deklaracji podatkowych za 2023 rok. Wiele osób może skorzystać z ulg (pisaliśmy o tym m.in. tutaj), które zwiększają kwotę należną do zwrotu podatku przez Urząd Skarbowy. Jedną z nich jest ta, którą mogą wykorzystać członkowie związków zawodowych. Jest to związane z obowiązkiem płacenia przez nich składek. Ulga ta została wprowadzona niedawno - w 2022 roku. Obejmuje pracowników, a także emerytów oraz osoby zatrudnione na umowie cywilnoprawnej.

Reklama

Kto może skorzystać z ulgi podatkowej?

"Ulga dostępna jest dla podatników, którzy korzystają z rozliczenia według skali podatkowej (PIT-36, PIT-37) oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). Nie mogą z niej skorzystać osoby, którzy rozliczają się za pomocą podatku liniowego" - przypomina Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ). 

W tym roku kwota odliczenia wynosi 840 zł. Jeśli ktoś płacił wyższe składki, nadwyżka ta nie podlega odliczeniu. 

"Wysokość składek, które można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym ustala się na podstawie dowodu wpłaty składek członkowskich na rzecz związku zawodowego, z którego wynikają co najmniej:

  • dane identyfikujące członka związku zawodowego dokonującego wpłaty,
  • nazwa organizacji związkowej, na rzecz której dokonano wpłaty,
  • tytuł i data wpłaty,
  • kwota wpłaconych składek" - przypomina OPZZ.

Jeśli zaś składki są potrącane z wynagrodzenia przez pracodawcę, aby udowodnić ten fakt wystarczy informacja zawarta w PIT-11 przygotowanego przez płatnika. Wysokość składek należy wykazać w załączniku do deklaracji podatkowej PIT-O.

Ważna ulga podatkowa w PIT. Można odliczyć aż 840 zł

OPZZ zwraca uwagę ponadto na fakt, że składki członkowskie na rzecz związków zawodowych odliczane są nie od podatku, a dochodu. Istotne jest, aby każdą z nich mieć udokumentowaną - jeśli nie mamy dowodu zapłaty, nie będą one podlegać odpisowi. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | zeznanie podatkowe | ulga podatkowa | opzz | zwrot podatku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »