Wprowadzenie podatku węglowego w Polsce byłoby negatywne

Wprowadzenie podatku węglowego w Polsce w wys. 50 dolarów od tony CO2 przyczyniłoby się do utraty miejsc pracy w sektorze górniczym i powiązanych z nim branżach, a być może w całej gospodarce - wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

MFW dokonał w jesiennej edycji "Fiscal Monitor" przeglądu rozwiązań fiskalnych, które mogą sprzyjać redukcji emisji CO2 na świecie.

Wśród przeanalizowanych propozycji znalazło się m.in. wprowadzenie podatku węglowego od paliw kopalnych, który mógłby być nakładany np. na rafinerie, czy kopalnie w zależności od zawartości węgla w produkcie finalnym.

Z szacunków MFW wynika, że wprowadzenie w Polsce podatku węglowego w wysokości 50 dolarów od tony CO2 skutkowałoby w horyzoncie do 2030 r. utratą ok. 40 tys. miejsc pracy więcej w górnictwie i sektorach powiązanych niż w scenariuszu braku wprowadzenia takiego podatku.

Reklama

W całej gospodarce spadek zatrudnienia po wprowadzeniu podatku wyniósłby wg MFW 0,3-0,9 proc. całości zatrudnienia.

MFW zaznacza, że w tym samym czasie zatrudnienie wzrosłoby w innych niż górnictwo sektorach i powiązanych z nim branżach - np. w energii odnawialnej - jednak nowe miejsca pracy zostałyby utworzone najprawdopodobniej w innych regionach kraju w porównaniu do likwidowanych miejsc pracy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: MFW | górnictwo | podatek węglowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »