Reklama

Wraca temat podatku handlowego: Rozprawa przed TSUE już 1 września! Rząd liczy na 1,5 mld zł wpływów

1 września odbędzie się rozprawa przed TSUE dotycząca podatku handlowego. Jeśli Trybunał uzna, że jest on zgodny z prawe UE, podatek handlowy wejdzie w życie w niezmienionej formie od 1 stycznia 2021 roku. W budżecie na 2021 r. rząd założył, że danina przyniesie budżetowi 1,5 mld zł - podają wiadomoscihandlowe.pl.

Podatek od sprzedaży detalicznej miał wejść w życie od września 2016 roku, ale Komisja Europejska wszczęła wtedy postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę. Nasze władze nie zgodziły się z tym stanowiskiem, jednak pobór podatku został zawieszony.

Reklama

W maju 2019 r. sąd Unii Europejskiej wydał korzystne dla Polski orzeczenie, które zakładało, że rząd może nałożyć podatek handlowy od sprzedaży detalicznej od 1 stycznia 2020 r. Jednak w lipcu Bruksela odwołała się od tego orzeczenia. Teraz sprawę ostatecznie rozstrzygnie TSUE.

Jeśli TSUE uzna, że podatek jest zgodny z prawem UE i zgodzi się na jego wprowadzenie, podatek od handlu zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Zapowiadał to w czerwcu Minister Finansów Tadeusz Kościński. Jeśli TSUE uzna, że opłata nie jest zgodna z prawem UE, najprawdopodobniej zapisy w ustawie, która go wprowadza, trzeba będzie zmienić. Oznacza to jednak dalsze prace nad podatkiem i kolejne opóźnienia w jego wejściu w życie.

Przypomnijmy, że w marcu 2020 roku TSUE stwierdził zgodność z zasadą swobody przedsiębiorczości oraz z dyrektywą VAT węgierskich przepisów wprowadzających podatek od obrotów przedsiębiorstw telekomunikacyjnych oraz prowadzących działalność w sektorze handlu detalicznego. TSUE orzekł, że ich wdrożenie nie stanowi dyskryminacji, mimo że podatki dotykają głównie przedsiębiorstw zagranicznych. To orzeczenie zostało odebrane jako wskazówka dla Polski, bo podobne zarzuty (niezgodność z prawem UE i dyskryminacja największych podmiotów) miała Bruksela także w odniesieniu do planów wprowadzenia podatku handlowego.

Ustawa o podatku handlowym teoretycznie obowiązuje od 1 września 2016 r. Jednak do tej pory realne wprowadzenie opłat jest blokowane przez Komisję Europejską. Rząd pierwotnie zakładał, że podatek przynosić będzie budżetowi ok. 1,6 mld zł rocznie. W budżecie na 2021 r. rząd założył, że podatek handlowy przyniesie budżetowi 1,5 mld zł.

Ustawa przewiduje dwie stawki podatkowe od przychodu przedsiębiorstw: 0,8 proc. od nadwyżki ponad 17 mln zł miesięcznie, oraz 1,4 proc. od nadwyżki ponad 170 mln zł miesięcznie. Przedsiębiorstwa, w których przychody ze sprzedaży detalicznej wyniosą mniej niż 17 mln zł w miesiącu, nie będą objęte opłatami.

Agata Kinasiewicz

Dowiedz się więcej na temat: handel Polska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »