Wspólne konto małżonków a zwolnienie darowizny z podatku. Musisz pamiętać o jednym szczególe

Darowizna od rodziców czy dziadków jest jedną z często spotykanych form finansowego wsparcia dla dzieci. Choć pomoc udzielana w takiej postaci pomiędzy najbliższymi członkami rodziny jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn, to - żeby uniknąć późniejszych nieprzyjemności - należy przestrzegać pewnych formalności. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pochylił się nad problemem podatniczki, która na rachunek bankowy prowadzony wspólnie z mężem ma otrzymywać darowizny od matki. Czy w tym przypadku będzie miało zastosowanie zwolnienie z podatku?

Jak podaje dziennik, podatniczka ma otrzymywać od swojej matki darowizny, a te pieniądze z kolei będą przeznaczane na budowę domu. Problem w tym, że środki miałyby trafiać na konto bankowe, które podatniczka posiada wspólnie z mężem. Dyrektor KIS pochylił się nad tą sprawą. 

Darowizna dla córki na rachunek bankowy, który prowadzi wspólnie z mężem. Czy zwolnienie z podatku będzie miało zastosowanie?

Pomimo tego, że darowizny miałyby wpływać na wspólne konto małżonków, to - zdaniem podatniczki - powinny one zostać zwolnione z konieczności uiszczenia daniny. Dlaczego? - Za każdym razem w tytule przelewu będzie napisane: "Darowizna dla córki na budowę domu" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Co więcej, kobieta zdaje sobie sprawę z konieczności zgłoszenia otrzymania takiej darowizny w ciągu pół roku do urzędu skarbowego. Przypomnijmy, że taki obowiązek dotyczy darowizny o wartości powyżej 36 120 zł.

Reklama

Dyrektor KIS stwierdził, że w opisanej wyżej sytuacji córka nie będzie musiała płacić podatku. Zauważył jednak, że konieczne jest, by przekazanie darowizny zostało udokumentowane wpływem na rachunek bankowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest ona jego właścicielką, czy współwłaścicielką. Co więcej, podatniczka powinna zgłosić nabycie takiej darowizny do urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy od dnia jej otrzymania. 

Dziennik zauważa, że w tej sytuacji nie jest ważny obowiązujący małżonków małżeński ustrój majątkowy - nie ma znaczenia, czy obowiązuje wspólność majątkowa, bo z informacji zawartej w tytule przelewu jasno wynika, że odbiorcą darowizny jest córka, będąca współwłaścicielką konta.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »