Reklama

Wydatki związane z firmowym samochodem w działalności gospodarczej

Wydatki związane z firmowym samochodem wykorzystywanym wyłącznie do działalności gospodarczej - w kosztach podatkowych.

Spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) posiada samochód osobowy (środek trwały), który jest wykorzystywany przez pracownika wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej spółki, jednak do pojazdu tego nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT. Czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup paliwa do tego pojazdu w 100 proc., czy 75proc.?

Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów 25 proc. poniesionych wydatków (z nieistotnym tu zastrzeżeniem), z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej - jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika.

Reklama

Dotyczy to zarówno kwoty netto ww. wydatków, jak i kwoty VAT, która zgodnie z przepisami ustawy o VAT nie podlega odliczeniu.

Uznaje się generalnie, że samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika, w przypadku nieprowadzenia przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT (z wyjątkami, które w omawianym przypadku nie mają zastosowania - zob. art. 16 ust. 5f-5g ustawy o PDOP).

W pytaniu wskazano, że mimo, iż służbowy samochód osobowy jest faktycznie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, to nie jest do niego prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT. W związku z tym, w omawianym przypadku spółka może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup paliwa do tego pojazdu w wysokości 75 proc..

Kosztem podatkowym może być również 75 proc. kwoty VAT naliczonego, która nie podlega odliczeniu (tj. 75 proc. z 50 proc. kwoty VAT).

Wspomnijmy, że podatnicy zwolnieni z VAT nie prowadzą ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, gdyż nie przysługuje im prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi. Tacy podatnicy, jeśli wykorzystują samochody osobowe wyłącznie do działalności gospodarczej, generalnie mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu używania tych pojazdów w pełnej kwocie (tj. w 100 proc.), mimo nieprowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT.

Ciężar udowodnienia, że samochód wykorzystywany jest tylko do celów firmowych spoczywa na podatniku.


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 7

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl



Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »