Wykonanie trwałej zabudowy wnękowej nie zawsze opodatkowane jest preferencyjną stawką VAT - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Określając, czy do zabudowy meblowej montowanej w budynku/lokalu mieszkalnym może mieć zastosowanie obniżona stawka VAT (obecnie 8%), należy przede wszystkim badać stopień konstrukcyjnego połączenia komponentów meblowych i elementów obiektu budowlanego/lokalu. Stawki obniżonej nie można zatem stosować, gdy zabudowa meblowa jest przytwierdzona do ściany czy podłogi jedynie w sposób, który może być również stosowany przy montażu mebli "wolnostojących".
(interpretacja ogólna Ministra Finansów z 31 marca 2014 r., nr PT10/033/5/133/WLI/ 14/RD30577)
Na mocy art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, stawkę VAT 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. W praktyce były jednak wątpliwości, czy ww. regulacje mogą być stosowane do wykonywania w obiektach budownictwa mieszkaniowego trwałej zabudowy meblowej (szaf wnękowych, mebli kuchennych pod zabudowę, itp.). Organy podatkowe uznawały, że nie. Ich zdaniem, w tym przypadku ma zastosowanie stawka podstawowa (obecnie 23%). Sądy natomiast nie zajmowały jednolitego stanowiska. Wydawało się, że spór w tej sprawie zostanie zażegnany, gdyż stanowisko w sprawie opodatkowania trwałej zabudowy meblowej zajął NSA w uchwale w składzie siedmiu sędziów z 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 2/13. Czytamy w niej:
"(…) W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową, wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, stanowi usługę modernizacji opodatkowaną stawką obniżoną podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (…)."
Pomimo ww. uchwały organy podatkowe nadal kwestionowały stosowanie stawki 8% do montażu trwałej zabudowy meblowej. Argumentowały bowiem, iż w tym przypadku nie następuje wykorzystanie elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego (lokalu). O wykorzystaniu takich elementów nie świadczy bowiem fakt trwałego przytwierdzenia określonych elementów np. do ścian, podłoża bądź sufitu (za pomocą haków, czy wkrętów), gdyż nie powoduje to zmian parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku (lokalu). Tak uznał przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 18 grudnia 2013 r., nr IPTPP1/443-777/13-4/AK czy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 11 grudnia 2013 r., nr IBPP2/443-809/13/WN.
W związku z dalszymi wątpliwościami dotyczącymi stawki VAT właściwej dla montażu stałej zabudowy wnękowej Minister Finansów, powołując się na ww. uchwałę NSA, wydał interpretację ogólną, w której wyjaśnił:
"(…) Zgodnie z ww. uchwałą, jeżeli montaż komponentów meblowych w celu wykonania trwałej zabudowy meblowej następuje z wykorzystaniem w sposób istotny elementów obiektu budowlanego/lokalu, który przez konstrukcyjne połączenie tych komponentów i elementów obiektu budowlanego/lokalu stworzy trwałą zabudowę spełniającą jako całość określoną funkcję użytkową, czynność taka będzie stanowić usługę modernizacji, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, opodatkowaną stawką VAT w wysokości 8%.
Aby wykonane na wymiar do konkretnego budynku lub lokalu i trwale powiązane z jego elementami komponenty meblowe stanowiły trwałą zabudowę meblową, nie mogą one (na potrzeby uznania ich za "modernizację" w VAT) funkcjonować w obrocie tak, jak to ma miejsce w przypadku mebli "wolnostojących". Obniżona stawka podatku nie może zatem znaleźć zastosowania w sytuacji, gdy wykonana, nawet według indywidualnego projektu, zabudowa meblowa jest przytwierdzana do ściany lub podłogi jedynie w sposób, który może być również stosowany przy montażu mebli "wolnostojących" (np. "zakotwiczenie" za pomocą kołków lub listew montażowych), co skutkuje możliwością demontażu tej zabudowy bez uszkodzenia samej zabudowy, jak i konstrukcji budynku/lokalu (elementy mogą być bez uszkodzenia tego budynku/lokalu przeniesione, przy czym za uszkodzenie nie można uznać pozostawienia w ścianie lub podłodze np. otworów montażowych). Dla całościowej oceny charakteru świadczenia nie ma natomiast znaczenia, czy elementy np. korpusów mebli są ze sobą zespolone i ewentualnie jak silne jest to zespolenie, gdyż istotne dla uznania za "modernizację" jest dopiero odpowiednio trwałe połączenie tych mebli z elementami obiektu budowlanego/lokalu.
Określając zatem, czy do zabudowy meblowej montowanej w budynku/lokalu może mieć zastosowanie obniżona stawka podatku od towarów i usług należy przede wszystkim badać stopień konstrukcyjnego połączenia komponentów meblowych i elementów obiektu budowlanego/lokalu. Nie chodzi tutaj o badanie powiązania elementów zabudowy meblowej z konstrukcyjnymi w rozumieniu techniki budowlanej elementami obiektu budowlanego/lokalu, lecz o tak silne połączenie konstrukcyjne komponentów meblowych i elementów obiektu budowlanego/lokalu, że powstaje trwała zabudowa spełniająca jako całość określoną funkcję użytkową. Przykładem takiej trwałej zabudowy meblowej może być zabudowa kuchenna wykonana z cegły klinkierowej zespolona zaprawą murarską ze ścianą i podłogą lokalu, gdzie demontaż powodowałby uszkodzenie samej zabudowy, jak i pomieszczenia, w którym została ona zamontowana. Innym przykładem trwałej zabudowy meblowej stanowiącej modernizację budynku/lokalu jest takie zespolenie wykonanych na wymiar do konkretnego budynku/lokalu mebli z elementami tego budynku/lokalu, które wykorzystuje dodatkowe materiały budowlane takie jak cegły czy płyty kartonowo-gipsowe, gdzie demontaż zabudowy powodowałby zarówno uszkodzenie pomieszczenia i komponentów meblowych, jak i trwałe uszkodzenie tych dodatkowych materiałów budowlanych, bez których to materiałów nie istniałaby możliwość wykorzystania tej zabudowy meblowej w innym miejscu.
Mając na uwadze powyższe, a w szczególności bogactwo możliwych gospodarczo sytuacji w omawianym zakresie należy wskazać, że rozstrzygnięcie podejmowane co do wysokości opodatkowania trwałej zabudowy meblowej w świetle przepisów ustawy o VAT wymaga każdorazowo szczegółowej i obiektywnej analizy stanu faktycznego konkretnej sprawy."
Interpretacja ta została wydana w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) i jest wiążąca dla organów podatkowych podległych Ministrowi Finansów.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 13 z dnia 2014-05-01