Wyspecjalizowany urząd skarbowy powstanie w dwóch etapach

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy od przyszłego roku będzie obsługiwał prawie 4 tys. największych przedsiębiorstw z całej Polski - zdecydowało Ministerstwo Finansów. Konfederacja Lewiatan uważa, że utworzenie tzw. krajowego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego należałoby rozłożyć na dwa lata.

- Proponujemy, aby wyspecjalizowany urząd skarbowy utworzyć w dwóch etapach.

Najpierw przenieść do niego firmy z województwa mazowieckiego, które spełniają kryteria. W praktyce oznaczałoby to "wymianę" podatników pomiędzy I Mazowieckim Urzędem Skarbowym, który będzie właśnie pełnij funkcję wyspecjalizowanego urzędu, a II I III Mazowieckim Urzędem Skarbowym.

Dopiero po roku funkcjonowania nowego urzędu skarbowego, można eliminując wszelkie błędy czy też ewentualnie podwyższając kryteria rozpocząć przenoszenie podatników z innych województw do nowego urzędu. Ponadto firmy z poza województwa mazowieckiego miałyby więcej czasu na przygotowanie się do zmiany urzędu skarbowego - mówi Tomasz Misiak, wiceprzewodniczący Grupy Polityki Podatkowej Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Reklama

Krajowy wyspecjalizowany urząd skarbowy ma obejmować 3830 podmiotów. To szacunek na podstawie danych, które wynikają ze złożonych zeznań podatkowych i informacji rejestracyjnych.

Konfederacja Lewiatan

_ _ _ _ _

Centra obsługi dla przedsiębiorców Działające od 1 września br. centra obsługi podatników ułatwiają podatnikom dostęp do usług administracji podatkowej. Jak? Centra przyjmują każdego podatnika bez względu na właściwość miejscową jego organu podatkowego. A to oznacza, że np. przedsiębiorca z Warszawy, który pojechał na spotkanie z kontrahentem do Wrocławia, nie będzie się musiał wracać do stolicy, żeby załatwić jakąś sprawę z fiskusem - przykładowo złożyć podanie, uzyskać zaświadczenie, podrzucić deklarację podatkową albo wybrane dokumenty z obszaru akcyzy, czy nawet złożyć ZUS-owskie dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe. Zgodnie z załącznikiem do zarządzenia nr 58 Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia 2015 r. centra obsługi znajdziemy w 50 urzędach skarbowych na terenie całego kraju. Najwięcej mają ich Mazowsze, Wielkopolska oraz Dolny Śląsk.

Wizyta w centrum obsługi przyszłego przedsiębiorcy

Oprócz załatwiania codziennych formalności, centra obsługi pomagają też osobom, które planują wystartować z własnym biznesem. Zadaniem centrów jest bowiem również udzielanie wyjaśnień w zakresie przepisów prawa podatkowego, w tym właśnie przyszłym przedsiębiorcom. Pomoc sprowadza się do zapoznania podatnika z prawami i obowiązkami wynikającymi z polskiego systemu podatkowego - przede wszystkim z terminami składania deklaracji i regulowania zobowiązań z fiskusem. Centra informują też o różnicach między poszczególnymi formami opodatkowania biznesu, pokazują, jak wypełnić internetowy wniosek do CEIDG oraz rozdają broszury informacyjne dotyczące obowiązków podatkowych przedsiębiorcy. Katarzyna Miazek Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: urzedy | MiSP | urzad | Konfederacja | fiskus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »