Wyższa kwota darowizny od 1 lipca. Lepiej poczekaj z drogim podarkiem, znamy progi

Już od 1 lipca podatników czeka pozytywna zmiana. W życie wejdzie wyższa kwota darowizny wolnej od podatku. Zmiana jest znacząca i progi zostaną podniesione kilkukrotnie. Dlatego osoby, które myślą o przekazaniu darowizny, powinny poczekać. Sprawdzamy, jakie są progi dla darowizny obecnie oraz ile wyniesie kwota darowizny wolna od podatku w lipcu.

Co to jest darowizna?

Darowizna w rozumieniu polskiego prawa to taka forma umowy, w której darczyńca zobowią­zuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swe­go majątku. To definicja z Kodeksu cywilnego, natomiast potocznie darowizna to pieniądze lub przedmioty, które należą do nas i które przekazujemy komuś inne­mu, nie otrzymując nic w zamian.

Umowa darowizny powinna być zawarta w formie aktu notarialnegoCo może być darowizną? W praktyce może być to kilkaset złotych, ale są to także wartościowe przedmioty, nieruchomości czy samochody lub też coś, co posiada jakąś wartość dla stron umowy. Darowizna nie ma żadnych limitów, jeśli chodzi o wartość, natomiast obowiązują progi, od których naliczany jest podatek.

Reklama

Jakie są progi dla darowizny obecnie?

Podczas darowizny rodzi się obowiązek podatkowy. Od spadków i darowizn reguluje je ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. Osoby, które nabywają tytułem darowizny własność rzeczy lub praw majątkowych, mają obowiązek uiszczenia opłaty. Tej nie trzeba wnosić, jeśli nie przekroczymy wysokości progów podatkowych od darowizny. Te definiowane są na podstawie trzech grup i wynoszą:

  • 10 434 zł w I grupie podatkowej;
  • 7 878 zł w II grupie podatkowej;
  • 5 308 zł w III grupie podatkowej. 

Pierwsza grupa podatkowa składa się z małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Do drugiej należą zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. Trzecia to wszyscy inni nabywcy

Obecne limity obowiązują od 10 października 2022 r. Była to jednak tylko kosmetyczna zmiana. Niemniej powstał w prawie zapis, który mówi o tym, że w przypadku darowizny od wielu darczyńców z I grupy podatkowej kwota wolna wzrosła do 20 868 zł, czyli dwukrotność darowizny od jednej osoby.

Nowe kwoty darowizny od 1 lipca. Oto kwoty

Aktualizacja progów podatkowych obowiązujących w ramach podatku od spadków i darowizn to niejako efekt krytyki, która spadła na rząd po tym,  gdy ten chciał opodatkować większość zbiórek

W odpowiedzi na liczne głosy niezadowolenia wprowadzone zostaną nowe kwoty darowizny

  • 36 120 zł od jednej osoby w przypadku osób należących do I grupy podatkowej;
  • 27 090 zł od jednej osoby w przypadku nabywców z II grupy podatkowej;
  • 18 060 zł od jednej osoby w przypadku nabywców z III grupy podatkowej.

Od 1 lipca 2023 r. kwoty wolne dla spadków i darowizn dla I grupy podatkowej wzrosną niemal 3,5-krotnie. Co ważne, w przypadku darowizn od wielu osób, kwota ta wzrośnie w I grupie podatkowej z 20 868 zł do 108 360 zł

CZYTAJ TAKŻE:

Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Gdzie taki wniosek złożyć?

Intercyza i spadek. Kto dziedziczy, gdy jest rozdzielność majątkowa?

W sądzie czy u notariusza. Gdzie lepiej odrzucić spadek?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: darowizna | spadek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »