Za niektóre towary płacisz nie tylko VAT. Na co w Polsce jest akcyza?
Akcyza, nazywana również podatkiem akcyzowym nakładana jest na niektóre dobra konsumpcyjne. Zaraz po podatku dochodowym stanowi główne źródło dochodu państwa. Jakie towary są w Polsce objęte akcyzą, jaka jest wysokość podatku i kto musi go płacić?
- Kupując niektóre produkty lub usługi trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku akcyzowego. Jest on doliczony do ceny towaru.
- Wszystkie wyroby akcyzowe są oznaczone specjalnym znakiem. Co się do nich zalicza?
Podatek akcyzowy to podatek pośredni, regulowany ustawą z 6 grudnia 2008 oraz dyrektywą unijną z tego samego roku. Oznacza to, że nie opłaca się go w urzędzie skarbowym, lecz przy zakupie towaru, do którego ceny jest doliczony. Ten sam schemat dotyczy podatku VAT. Ten jednak, w przeciwieństwie do akcyzy, doliczony jest do wszystkich produktów.
Akcyzę nakłada się nie na wszystkie, lecz na wybrane dobra, w celu ograniczenia ich konsumpcji (dotyczy to głównie produktów szkodliwych, takich jak alkohol czy papierosy) lub ze względu na niski koszt produkcji i duże zapotrzebowanie na dany towar.
Wszystkie wyroby akcyzowe muszą być objęte specjalnym znakiem, określonym przez Ministerstwo Finansów. W przypadku wyrobów tytoniowych lub alkoholu jest to tzw. banderola, czyli charakterystyczna papierowa opaska umieszczona w widocznym miejscu.
Stawki akcyzy są co roku aktualizowane zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej.
Akcyzą objęte są produkty uważane za szkodliwe dla zdrowia, takie jak alkohol oraz wyroby tytoniowe. Ma to na celu ograniczenie ich spożycia.
Dodatkowo podatek akcyzowy obejmuje produkty energetyczne, do których zalicza się:
- paliwo silnikowe i opałowe,
- energię elektryczną,
- wyroby węglowe,
- gaz ziemny.
Z akcyzą musimy się liczyć także kupując samochód osobowy - wysokość akcyzy zależy od rodzaju i pojemności silnika - oraz produktów nowatorskich.
Wysokość podatku akcyzowego jest zróżnicowana i może być naliczana na różne sposoby. Istnieje również możliwość zwolnienia z akcyzy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie rządu.
Czytaj również:
Podatek od psów w Niemczech. Państwo zarabia miliony
Dodatek węglowy. Luki w przepisach. Będą zmiany
Dodatek energetyczny. Ustawa z senackimi poprawkami
Zobacz także: