Żadnego podatku od smartfonów nie będzie - Gliński

Minister kultury Piotr Gliński zapewnił, że żadnego podatku od smartfonów nie będzie. - Podatek to jest coś, co jest przeznaczane na rzecz budżetu centralnego, albo lokalnego. O takich rozwiązaniach nie mówimy - powiedział.

Gliński zapytany o to, czy powinna pojawić się w Polsce opłata reprograficzna, mimo iż prezydent Andrzej Duda negatywnie wypowiada się o tym pomyśle, odparł: - Prezydent nie mówił o opłacie reprograficznej, tylko mówił o podatku i żadna ustawa dotycząca podatku od smartfonów nie jest w tej chwili procedowana.

Minister kultury wskazał, że kwestią "propagandy" jest mówienie "o jakimś podatku". Przypomniał, że "podatek to jest coś, co jest przeznaczane na rzecz budżetu centralnego albo lokalnego". - O takich rozwiązaniach my nie mówimy, takie rozwiązania nie są procedowane - podkreślił.

Zaznaczył, że "żadne inne rozwiązania dot. opłaty też nie są procedowane".

Odnosząc się do informacji dziennika "Rzeczpospolita" o tym, że projekt opłaty reprograficznej jest już gotowy, powiedział: - Projektów różnego typu legislacyjnych jest bardzo wiele, jeszcze raz mówię - żaden projekt nie jest procedowany formalnie.

Dopytywany, czy porzucają pomysł opłaty reprograficznej, podkreślił: "żadnego podatku od smartfonów nie będzie".

Do kwestii wprowadzenia opłaty reprograficznej odniósł się na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą (podatkiem) na rzecz ZAiKS (prawa autorskie twórców i artystów), byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów" - napisał prezydent.

"Rzeczpospolita" podała w weekend, powołując się na biuro prasowe MKiDN, że w ciągu kilku tygodni projekt ustawy o statusie artysty zawodowego trafi do uzgodnień międzyresortowych.

Jak przypomniała "Rz", chodzi o to, by urządzenia typu telewizor czy smartfon - na których odtwarzane są często treści z naruszeniem praw autorskich - obciążone były dodatkową opłatą. Często na nich tworzone są kopie treści na tzw. własny użytek i tym opłatę motywują twórcy. Środki mają trafiać na fundusz, z którego finansowana będzie zarówno pomoc dla artystów, jak i wsparcie systemu emerytalnego. 

Reklama

- - - - -

Podatek

Obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych.

Współcześnie pieniądze z podatków trafiają do skarbu państwa, województwa, powiatu albo gminy, które dzięki temu mogą inwestować w rozwój infrastruktury, wojska, policji, oświaty, służby zdrowia itp. Teraz uznaje się, iż podatki są świadczeniami pieniężnymi, jednakże w historii znane są również podatki świadczone w innych niż pieniądz dobrach.

Podatki dzielą się na:

bezpośrednie - nałożone na dochód lub majątek podatnika, np. podatek dochodowy, gruntowy, spadkowy;

pośrednie - nakładane na przedmiot spożycia, np. VAT, akcyza - ostatecznie płaci konsument.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »