Do kiedy można rozliczyć PIT w 2025 roku? Zostało coraz mniej czasu
Każdy podatnik jest zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego za 2024 rok w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Dotyczy to najpopularniejszych formularzy, takich jak PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. Lepiej nie przekraczać tych terminów, ale większość zapominalskich niewiele straci.
Niezłożenie deklaracji PIT w ustawowym terminie może prowadzić do odpowiedzialności karno-skarbowej. Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym, wysokość kary zależy od kwoty niezapłaconego podatku.
Gdy kwota niezapłaconego podatku nie przekracza pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, uznaje się przewinę za wykroczenie skarbowe. Kara grzywny może wynosić od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia.
Jeśli kwota niezapłaconego podatku przekracza pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia, podatnik może zostać ukarany grzywną od 10 do 720 stawek dziennych lub karą pozbawienia wolności do 5 lat. Jest to traktowane jako przestępstwo skarbowe. Stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 minimalnego wynagrodzenia ani przekraczać jej 400-krotności.
Dodatkowo, za każdy dzień zwłoki naliczane są odsetki od zaległego podatku. Od 5 października 2024 roku stawka odsetek wynosi 14,5% w skali roku.
Podatnicy, którzy nie złożyli deklaracji w terminie, mogą skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu. Polega to na dobrowolnym poinformowaniu urzędu skarbowego o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa skarbowego przed wszczęciem postępowania przez organ podatkowy. Aby czynny żal był skuteczny, należy przede wszystkim, złożyć pisemne zawiadomienie do właściwego urzędu skarbowego. W piśmie powinien się znaleźć opis okoliczności niezłożenia deklaracji w terminie.
Do dokumentu należy załączyć zaległą deklarację PIT oraz uiścić należny podatek wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę.
Ważne! Wszyscy podatnicy składający zeznania podatkowe osób fizycznych są obecnie chronieni przed koniecznością zapłacenia kary. W serwisie Twój e-PIT znajdują się automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajowa Administrację Skarbową roczne zeznania.
Ich brak czynnej akceptacji do dnia 30 kwietnia jest tożsamy z akceptacją PIT w obecnej formie.
Podatnik, chcąc skorzystać z przysługujących mu ulg i odliczeń, powinien samodzielnie wprowadzić je do dokumentu przygotowanego przez administrację skarbową. Jeśli tego nie zrobi, ulgi nie zostaną naliczone.
Jednak nie oznacza to całkowitego przepadania ewentualnego zwrotu. Jeśli podatnik nie uwzględnił w swoim zeznaniu przysługujących mu ulg podatkowych, może złożyć korektę deklaracji.
Korekta pozwala na uwzględnienie pominiętych ulg i może skutkować zmniejszeniem kwoty podatku do zapłaty lub zwiększeniem nadpłaty. Korektę można złożyć w dowolnym momencie, jednak warto to zrobić jak najszybciej, aby uniknąć ewentualnych odsetek od zaległości podatkowych.
● Przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP): złożenie deklaracji po terminie uniemożliwia przekazanie 1,5% podatku na wybraną OPP. Aby skorzystać z tej możliwości, należy złożyć zeznanie w ustawowym terminie. Krajowa Administracja Skarbowa nie wypełnia pola o przekazaniu 1,5% podatku samodzielnie.
● Zwrot nadpłaconego podatku: opóźnienie w złożeniu deklaracji może skutkować wydłużeniem czasu oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku.
● Aby skorzystać z preferencyjnego rozliczenia wspólnie z małżonkiem, należy złożyć deklarację w terminie. Spóźnienie może pozbawić podatnika tej możliwości.
Warto mieć na uwadze, że wprowadzanie wszelkich korekt wymaga dodatkowych formalności. Jeśli chcemy ich uniknąć, obecnie jest doskonały czas na to, aby zainteresować się tematem i złożyć deklarację w bezpiecznym terminie.
KO