Zeznanie bez wychodzenia z domu?
Możliwość składania deklaracji w formie elektronicznej to wygoda i oszczędność czasu.
Możliwość składania e-deklaracji nie jest już zarezerwowana tylko dla dużych firm. Teraz każdy może rozliczać się z fiskusem, nie ruszając się zza biurka. Może, ale? Zapał podatników mogą skutecznie ostudzić koszty, które trzeba ponieść i wymogi formalne, jakie należy spełnić, aby składać deklaracje przez Internet. Komu więc to się opłaca?
E-deklaracje dla wszystkich
Większość podatników przyzwyczaiło się do myśli, że deklaracje w formie elektronicznej mogą składać jedynie duże firmy. Tak było do niedawna. Do końca ubiegłego roku tylko niektórzy mogli zrezygnować z papierowych deklaracji (przynajmniej niektórych) na rzecz e-deklaracji. E-deklaracje mogły składać obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, osiągające roczny przychód netto o równowartości co najmniej 5 mln euro. Duzi podatnicy "przecierali" elektroniczną drogę kontaktów z fiskusem. Obecnie każdy może korzystać z tego udogodnienia.
Wykaz e-deklaracji obejmuje 81 pozycji. W wersji elektronicznej nie można jednak jeszcze składać wszystkich zeznań i deklaracji. Poszczególne e-deklaracje będą upowszechniane stopniowo. Pierwsze znalazły się w obiegu 1 stycznia 2008 r. Wyznacznikami kolejnych etapów są daty: 1 kwietnia 2008 r., 1 lipca 2008 r. oraz 1 stycznia 2009 r. Na szczególną uwagę zasługuje 1 kwietnia 2008 r. Wówczas bowiem lista deklaracji, które będą mogły być przesyłane przez Internet, poszerzy się o zeznania i informacje składane w związku z rocznym rozliczaniem się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Są to przede wszystkim PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38.
Szczegóły etapów wprowadzania e-deklaracji
Rodzaj deklaracji (zeznania) 1 stycznia 2008 r. VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9, VAT-23, VAT-24, VAT-10, VAT-11, VAT-12, VAT-UE (wraz z VAT-UE/A i VAT-UE/B), VAT-UEK, CIT-8, CIT-8/O, CIT-D, WZP-1M, WZP-1K, WZP-1R, WZS-1M, WZS-1K, WZS-1R, POG-3A, ORD-TK, ORD-W1, IFT-1/IFT-1R, IFT-2/IFT-2R, IFT-3/IFT-3R, IFT/A, PIT-4R, PIT-8AR, ORD-ZU, VAT-R (wraz z VAT-R/UE), VAT-Z 1 kwietnia 2008 r. ORD-U, PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-36L, PIT/O, PIT/D, PIT-2K, PIT/M, PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG 1 lipca 2008 r. VAT-21, PIT-14, PIT-23, PIT-11, PIT-6, PIT-8S, PCC-3, PCC-3A, PCC-2, SD-2, SD-Z1, SD-3, SD-3/A, POG-3C, POG-3D, POG-R, PIT-R 1 stycznia 2009 r. PIT-40, PIT-8C, PIT-16, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-28/A, PIT-28/B, CIT-6R, CIT-6AR, CIT-9R, CIT-10R, CIT-11R, CIT-8A, CIT-8B, SSE/A, SSE-R, SSE-R/A, CIT-ST, CIT-ST/A
E-deklaracje z e-podpisem
Do składania deklaracji i zeznań w formie elektronicznej należy się przygotować. Przede wszystkim trzeba zainwestować w sprzęt umożliwiający przesyłanie deklaracji w formie elektronicznej. Sam komputer i dostęp do Internetu nie wystarczą. Potrzebny jest również bezpieczny e-podpis.
Podatnik lub osoba (osoby), która ma być upoważniona do składania e-deklaracji, musi dysponować bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Aby go mieć, należy podpisać umowę z podmiotem świadczącym takie usługi certyfikacyjne. Wykaz tych podmiotów można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji (www.nccert.pl). Oczywiście, za świadczone przez nie usługi trzeba zapłacić. Cenniki są dostępne na internetowych stronach poszczególnych firm.
Formalności w urzędzie
Tego, kto zdecyduje się zastąpić tradycyjne, papierowe deklaracje e-deklaracjami, czeka również załatwienie formalności w urzędzie skarbowym (art. 3c Ordynacji podatkowej). Przede wszystkim trzeba poinformować go o swoim zamiarze. Należy złożyć zawiadomienie na formularzu ZAW-E1. W nim podaje się dane osoby upoważnionej do składania i podpisywania deklaracji w formie elektronicznej. Jeśli podatnik będzie sam to robił, wpisuje swoje dane. W przypadku upoważnienia do składania i podpisywania deklaracji w formie elektronicznej więcej niż jednej osoby, zawiadomienie należy wnieść odrębnie dla każdej z nich. Trzeba jednak pamiętać, że zawiadomienie to składa się w wersji papierowej.
Następnie podatnik lub osoba upoważniona przez niego do składania e-deklaracji przesyła zgłoszenie ZAW-E2. Przesyła się je drogą elektroniczną przez portal www.e-deklaracje.gov.pl.
Urząd skarbowy weryfikuje dane zawarte w zawiadomieniu z danymi podanymi w zgłoszeniu. Deklaracje mogą być bowiem składane w formie elektronicznej dopiero po potwierdzeniu zgodności danych zawartych w zawiadomieniu z danymi podanymi w zgłoszeniu. Potwierdzenie to ma formę zaświadczenia ZAS-E. Urząd skarbowy powinien je wydać w ciągu miesiąca od dnia złożenia zgłoszenia. Zaświadczenie to może być także wydane w formie elektronicznej.
Możliwość składania deklaracji w formie elektronicznej to wygoda i oszczędność czasu. Nie da się jednak ukryć, że wymogi formalne, jakie trzeba spełnić, chcąc z tego korzystać i koszty związane z posiadaniem e-podpisu mogą skutecznie ostudzić zapał podatników. Tak może być przede wszystkim w przypadku tych, których kontakty z fiskusem sprowadzają się w zasadzie do złożenia raz w roku zeznania podatkowego w związku z rozliczaniem się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wśród tych osób nie należy raczej spodziewać się powszechnego zainteresowania elektroniczną formą kontaktu z urzędem skarbowym. Prawdopodobnie chętniej po to rozwiązanie sięgną firmy.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.),
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19.12.2007 r. w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (Dz. U. nr 246, poz. 1817).
autor: Małgorzata Żujewska