Reklama

Czy "wczasy pod gruszą" trzeba opodatkować?

Pracodawcy często w ramach działalności socjalnej pomagają swoim pracownikom oraz członkom ich rodzin w sfinansowaniu ich wypoczynku w okresie wakacyjnym. W określonych przypadkach część z przekazanych na ten cel środków zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Według art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), pracownik może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania przyznanego mu dofinansowania do "wczasów pod gruszą", jeżeli spełnione zostaną poniższe warunki:

  • dofinansowanie jest wynikiem działalności socjalnej określonej w przepisach ZFŚS;
  • sfinansowane jest w całości ze środków ZFŚS lub funduszu związków zawodowych;
  • suma wartości wszystkich otrzymanych świadczeń nie przekracza w roku podatkowym 380,00 zł.

Reklama

Wartość dofinansowania przekraczająca kwotę wolną od podatku podlega opodatkowaniu, jednak całości świadczenia nie uwzględnia się w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne.

Z kolei art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT stanowi, że zwolnieniem od podatku objęte są także dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno- szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu dzieci i młodzieży do lat 18:

  • z funduszu socjalnego, ZFŚS oraz z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od wysokości;
  • z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760,00 zł.

Kwotę, która na podstawie w/w przepisów została zwolniona z opodatkowania, nie należy uwzględniać w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Anna Trembasiewicz

Auxilium S.A. Oddział Łódź

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.
  2. Ustawa z dn. 25.11.2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »