Mały biznes i praca zdalna skorzystają na 5G
Od szerzej wykorzystywanego modelu pracy zdalnej, rozwiązań chmurowych, po nowe technologie i większą cyfrową obecność w sieci - 5G wpisze się w zachodzące na rynku zmiany wywołane pandemią, tworząc jednocześnie nowe możliwości rozwojowe dla rodzimych firm. To powoduje, że od nowego standardu bezprzewodowej transmisji danych również mały biznes nie ucieknie.
Tak jak mały biznes w tworzeniu infrastruktury 5G do odegrania ma rolę raczej marginalną, tak znacznie większe znaczenie niż się wydaje będzie mieć w tworzeniu nowych usług i produktów pod nowy standard transmisji danych. Już dzisiaj można wskazać obszary, gdzie 5G z korzyścią wpłynie na mikro-, mały i średni biznes, samozatrudnionych pracujących z domu oraz pracowników, którzy będą wykonywać swoje obowiązki w sposób zdalny.
5G w Polsce już działa, a jego dostępność dla biznesu będzie z każdym rokiem rosnąć. Nie jest to więc "pieśń przyszłości", a rewolucja, która już się zaczyna. Plus od grudnia dociera z usługą sieci nowej generacji do 100 miejscowości i ponad 5 mln osób. W 2021 r. 5G operatora będzie - według planów - dostępne dla ok. 11 mln osób w ponad 150 miejscowościach, w tym we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich.
Dynamika rozwoju 5G w Polsce w ostatnich miesiącach pozwala sądzić, że chociaż jeszcze długa droga do celu, to jednak, pokrycie zasięgiem sieci nowej generacji całego kraju nastąpi szybciej niż się wydawało chociażby kilka miesięcy temu. Gdzie na początek jej wpływ będzie najlepiej widoczny?
W ostatnich latach praca z domu, chociaż coraz popularniejsza, to wciąż - za wyjątkiem niektórych branż - traktowana była raczej w kategoriach pozapłacowych benefitów pracowniczych, niż realnej alternatywy dla biura. W związku z pandemią COVID-19 zdalny sposób świadczenia pracy, ze względu na wprowadzane zasady bezpieczeństwa i społeczną izolację, nie był wyborem, a stał się koniecznością.
To co było częścią polityki dystansowania społecznego i w pierwszych tygodniach stanowiło próbę dla niejednego biznesu, dzisiaj może przekształcić się w nową normę. Z badania ManpowerGroup i HRlink wynika, że przy home office chciałoby pozostać 88 proc. zatrudnionych, przy czym 13 proc. oczekuje, że byłoby to możliwe w pełnym wymiarze czasu pracy. 75 proc. ankietowanych preferuje model hybrydowy, a wśród nich 54 proc. chciałoby pracować zdalnie do 10 dni w miesiącu, a 46 proc. preferowałoby większą liczbę dni pracy w domu.
W warunkach pracy zdalnej - technologia staje się głównym sposobem kontaktu z innymi, współpracy i wykonywania służbowych obowiązków. Dlatego od 5G nie ucieknie żaden przedsiębiorca. Szybko bowiem przekona się, że to standard, który na co dzień pomaga mu w realizacji planów biznesowych, w dostosowywaniu do nowych warunków i oczekiwań (partnerów, kontrahentów, konsumentów) i przede wszystkim na zachowanie kreatywności i produktywności zespołu bez względu na to czy będzie on pracować stacjonarnie czy zdalnie.
Rozwój rozszerzonej rzeczywistości (AR), wirtualnej rzeczywistości (VR) i technologii zautomatyzowanych pozwolą na zdecentralizowane środowiska pracy i są zapowiedzią tego, co dopiero przed światem biznesu. Ale to, co już jest i działa, swoje prawdziwe oblicze pokaże dopiero przy 5G. Dlaczego? Odpowiedzią są tu cechy nowego standardu transmisji danych: większa stabilność, pojemność, bezpieczeństwo, ale również od 10 do 20 razy większa prędkość niż w przypadku 4G/LTE.
Barierą dla lepszej wydajności jest często słaba szybkość łącza. I to dotyczy zarówno najprostszych rozwiązań jak wideokonferencje, które są podstawą zdalnej pracy, jak i realizacji wspólnie projektów na odległość przy wykorzystaniu cyfrowych narzędzi czy nowych technologii, jak chmura obliczeniowa. 5G nie wymusi pracy zdalnej. Sprawi jednak, że będzie ona efektywniejsza.
5G to mniejsze opóźnienia i krótszy czas oczekiwania podczas uzyskiwania dostępu do usług w chmurze i rozwiązań typu oprogramowanie jako usługa (SaaS), co skutkuje zwiększoną produktywnością i oszczędnością czasu. Przy czym warto podkreślić, że wykorzystanie chmury również przez MŚP będzie tylko rosnąć. Prognozy w tym obszarze są jednoznaczne: absorbcja chmury w biznesie przyśpieszy z obecnych ok. 11 proc. do nawet 30 proc. w przeciągu najbliższych 2-3 lat. Firmy będą musiały bowiem wykorzystywać chmurę, by mieć dostęp do najnowszych rozwiązań, łączyć się z klientami i pozwolić im korzystać z ich oferty.
Rozwiązania chmurowe zwiększają efektywność biznesu, dając dostęp do usług i programów, które do tej pory były często poza zasięgiem drobnego przedsiębiorcy, pozwalają na lepsze zarządzanie kosztami i tworzą przestrzeń do optymalizacji wykorzystywanych zasobów. Dla tego potrzebny jest stabilny i szybki internet.
Dzięki 5G MŚP będą mogły oferować szybsze i bardziej wydajne usługi cyfrowe, ale również stworzy nowe możliwości na dotarcie z produktem do klienta przy wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR). Wyobraźmy sobie branże wykończeniowo-remontową, meblarską lub ogrodniczą, która dzięki 5G w czasie rzeczywistym z klientem pracuje nad projektem. Albo odzieżową, która pozwala na przymierzanie rzeczy online do awatara klienta przed zakupem.
Podobnie jak dzisiaj 4G/LTE - 5G będzie ogólnodostępnym rozwiązaniem. Skorzystają na tym nie tylko duże firmy, ale również MŚP, dla których sieć nowej generacji będzie platformą dla rozwoju nowych usług, szansą na lepsze wykorzystywanie posiadanych zasobów i zwiększenie efektywności. Dzięki 5G również mały biznes będzie w stanie wpisać się w takie trendy jak przemysł 4.0.
mk
Tekst powstał w ramach cyklu "Biznes będzie 5G", którego partnerem jest Plus, lider technologii 5G