Czy wprowadzimy euro na siłę?
Rząd zajmie się we wtorek przygotowaną przez resort finansów aktualizacją Programu Konwergencji - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. W tym tygodniu dokument ma zostać przesłany do zatwierdzenia przez Komisję Europejską.
Program Konwergencji jest dokumentem zawierającym ocenę polskiej gospodarki oraz ścieżkę dochodzenia Polski do spełnienia kryteriów z Maastricht. Chodzi o pięć warunków, które powinna spełniać gospodarka kraju aspirującego do przystąpienia do strefy euro. Program przedstawia m.in. ogólne założenia i cele polityki makroekonomicznej, ocenę bieżącej sytuacji i prognozy, strategię i cele rządu, opis ryzyka.
W ubiegłym tygodniu minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że aktualny program będzie zakładać, że Polska obniży deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2012 roku. Wymaga od nas tego także Unia Europejska. W związku z nałożeniem na Polskę procedury nadmiernego deficytu, w lipcu ubiegłego roku Rada Ecofin nakazała nam obniżenie go do 3 proc. w 2012 r.
Zgodnie z informacjami z resortu finansów aktualizacja programu ma uwzględniać założenia Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011, które przedstawiono w ubiegły piątek. Plan przewiduje m.in. obniżanie deficytu sektora finansów publicznych, długu i wydatków publicznych, przyspieszenie prywatyzacji oraz upowszechnienie systemu emerytalnego.
Wprowadzona ma zostać tzw. reguła wydatkowa, zgodnie z którą tzw. wydatki niesztywne nie będą mogły rosnąć o więcej niż inflacja plus 1 procent. Gdy deficyt sektora finansów publicznych spadnie do 3 proc. PKB, zastosowanie miałaby mieć reguła budżetowa. Zgodnie z nią wzrost wydatków uzależniony byłby m.in. od wzrostu gospodarczego w ostatnich kilku latach.
Kryteria konwergencji to pięć warunków, które powinna spełniać gospodarka kraju aspirującego do przystąpienia do strefy euro. Obecnie Polska spełnia tylko kryterium długoterminowych stóp procentowych.
Kryteria konwergencji to:
- inflacja nie wyższa niż o 1,5 pkt proc. od średniej stopy inflacji w trzech państwach UE, gdzie inflacja jest najniższa
- dług publiczny nieprzekraczający 60 proc. PKB
- deficyt budżetowy nie wyższy niż 3 proc. PKB
- długoterminowe stopy procentowe nieprzekraczające o więcej niż o 2 p.p. średniej stóp procentowych w 3 państwach UE o najniższej inflacji
- stabilny kurs wymiany waluty w ciągu ostatnich 2 lat - wahania kursów walut nie mogą przekroczyć 15% do ustalonej początkowo wartości (wprowadzenie waluty do Mechanizmu Kursów Walutowych ERM II)
Naszym zdaniem przedstawiony w zeszłym tygodniu przez premiera " Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011", to krok we właściwym kierunku, jednak brak w nim szczegółowych rozwiązań. Bez poparcia koalicyjnego PSL ,w kontekście idących wyborów nie pozwolą one na głębsze reformy strukturalne. Nie wyobrażamy sobie, aby PSL mógł przed wyborami ruszyć KRUS , czy rząd będzie mógł skutecznie ograniczyć przywileje emerytalne i dokończyć reformę emerytalną.
Marcin Zabrzeski