Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Litwini szturmują nasze sklepy!

Litwini z uwagi na korzystny kurs waluty często robIą zakupy w Polsce. Nie wszystkim się to podoba, mer miasteczka Łoździeje, sąsiadującego z Polską nie chce, by mieszkańcy robili zakupy w naszym kraju, tylko na miejscu. Ci nie kryją oburzenia.

Arturas Margelis apeluje do mieszkańców, aby nie zaopatrywali się w Polsce, a swoim podwładnym wręcz tego zabrania. Ostrzega, że urzędnicy, którzy udadzą się do Polski na zakupy, nie otrzymają dodatków do wynagrodzeń.

Włodarz miasta, zachęcając do pozostawiania pieniędzy w miejscowych sklepach, chce wpłynąć na rozwój gospodarczy miasta. Tłumaczy, że "Litwini robiąc zakupy w Polsce, zasilają budżet sąsiedniego kraju i myślą jedynie o swojej kieszeni".

W tym roku z powodu spadku kursu złotego, liczba Litwinów odwiedzających polskie sklepy i bazary znacznie się zwiększyła. Dla mieszkańców z głębi Litwy są organizowane regularne wyjazdy autokarowe na zakupy do Polski. Litwini już się przekonali, że ceny w Polsce czasami są niższe nawet dwukrotnie. - Za 45 euro mogę wypełnić cały bagażnik, a co za te pieniądze mogę kupić na Litwie? - pyta z oburzeniem jedna z Litwinek, który bardzo często kupuje w Polsce. Przykładowo cena jogurtu w Polsce to złoty dziesięć groszy, a na Litwie prawie euro, czyli ponad 4 złote.

Reklama

Mer Łoździei zabronił zakupów w Polsce? "Apelowałem tylko, aby robić zakupy na Litwie"

Źródło: TVN24/x-news

_ _ _ _ _ _ _

Litwinom nie przeszkadza tania energia z Polski? Ostatnio ruszył handel prądem między Polską a Litwą. Inwestycja wspierana przez Unię Europejską połączyła kraje bałtyckie z infrastrukturą elektroenergetyczną Europy Zachodniej. Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak podkreślał, w rozmowie z IAR, że ta inwestycja wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne. - Będą takie okresy, kiedy w Polsce energia jest tańsza jak jest obecnie. Dzięki temu będziemy eksportować prąd i pośrednio pomożemy naszemu górnictwu. Zakładamy również, że będziemy importerami energii. - tłumaczył prezes.

Przez ostatni okres most energetyczny między Polską a Litwą przechodził testy. Połączenie umożliwia wymianę energii łączem o zdolności przesyłowej 500 MW. Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych dodaje, że za 4 lata możliwości przesyłu wzrosną o 100 procent.

W ramach projektu Polska-Litwa, po stronie polskiej zostało zrealizowanych 11 zadań inwestycyjnych. Wszystkie zakończono zgodnie z planem. Łączna wielkość nakładów poniesionych na ich realizację to ok. 1,8 mld złotych, z czego dofinansowanie unijne wynosi blisko 900 milionów złotych. Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczęły się w 2008 roku.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: strefa euro | Litwa | Litwini | polska żywność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »