Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Malta - legalny raj dla kryptowaluty

Nie ulega wątpliwości, że Republika Malty należy obecnie do najbardziej atrakcyjnych pod względem gospodarczym państw Unii Europejskiej. Sukces ekonomiczny Malty opiera się na dwóch stabilnych filarach.

Pierwszym z nich jest konkurencyjna i innowacyjna gospodarka narodowa, w dużej mierze oparta na kapitale zagranicznym, drugim natomiast - elastyczny system podatkowy, słusznie uznawany za wzór optymalizacji obciążeń fiskalnych w Europie.

Malta aspiruje w UE do uzyskania miana prekursora przebudowy systemu finansowego państwa i do pozostania liderem walut cyfrowych w tej części świata. W ostatnich latach to niewielkie państwo przedsięwzięło intensywne działania w kierunku wprowadzenia mechanizmów umożliwiających korzystanie z wymiernych benefitów ekonomicznych, jakie niesie za sobą świat kryptowalut.

Reklama

"Bitcoin Island"?

Kryptowaluta na Malcie jest postrzegana jako naturalna konsekwencja rozwoju nowych technologii oraz szansa na dalsze wzmacnianie gospodarki narodowej. W pierwszym półroczu 2017 r. premier Malty Joseph Muscat, kierujący pracami Rady Unii Europejskiej, przedstawił śmiałe plany rządu związane z wprowadzeniem walut cyfrowych do systemu prawnego tego kraju. Z jego zapewnień wynika, że sprawę traktuje priorytetowo i widzi Maltę jako lidera walut cyfrowych w Europie. Finalnym celem rządu jest bowiem nie tylko stworzenie odpowiednich warunków formalnoprawnych umożliwiających adaptację kryptowaluty, ale także zachęcenie podmiotów gospodarczych z zagranicznym kapitałem do inwestowania w tym kraju. Idea władz Malty wydaje się gruntownie przemyślana i uzasadniona. Jest to nowatorskie podejście, które do tej pory nie zostało wdrożone przez inne państwa członkowskie Unii Europejskiej. Tym bardziej przedsiębiorcy powinni wnikliwie zapoznać się z propozycjami gospodarczymi Malty.

Harmonogram prac nad kryptowalutami

Zadania wyznaczone na najbliższe lata obejmują dwie zasadnicze zmiany. Pierwsza z nich to rezygnacja z klasycznego systemu rozliczeń finansowych - generującego wysokie koszty związane z jego utrzymaniem, nieprzystające do współczesnych realiów gospodarczych - na rzecz nowatorskiej i przyjaznej dla przedsiębiorców formuły walut cyfrowych. Druga - stworzenie przyjaznych ram prawnych pozwalających na prowadzenie i rozwój firm o wysokim stopniu innowacyjności wyłącznie w oparciu o kryptowaluty. Wszystko wskazuje na to, iż w niedługim czasie władze Malty postawią na swoim i przyciągną zagraniczne firmy, które coraz przychylniej spoglądają na korzyści płynące z rozliczania się za pomocą kryptowaluty. Już teraz podjęto decyzję o budowie na wyspie pierwszego bankomatu waluty cyfrowej bitcoin umożliwiającego wymianę kryptowaluty na euro.

O skuteczności działań władz Malty świadczą także wyspecjalizowana i sprofilowana na usługi informatyczne administracja państwowa, nowoczesny system usług finansowych oraz konkurencyjne przepisy podatkowe. Tym sposobem Malta ciągle udowadnia swój potencjał gospodarczy i kreuje się na obiecujące centrum biznesowe skupiające kapitał zagranicznych gigantów finansowych. Obecnie na wyspie zarejestrowani są potentaci europejskiej gospodarki tacy jak BMW, Ikea, Total czy Bosch. W najbliższej przyszłości trend ten powinien się utrzymać, ponieważ władze Malty wiążą duże nadzieje z transferem kapitału firm zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii, które najprawdopodobniej przeniosą swoje siedziby z UK w związku z postępującym brexitem.

Prognozy dla przedsiębiorców

Również polskie firmy powinny zacząć traktować rynek kryptowalut jako dalekowzroczną i relatywnie dostępną alternatywę prowadzenia biznesu. Na chwilę obecną władze UE nie dostrzegają potrzeby uregulowania rynku walut cyfrowych i krytykują odważne plany Malty, jednakże z pewnością zmienią swoje stanowisko, gdy zrozumieją, jakie korzyści niosą za sobą nowoczesne technologie finansowe.

Do tego czasu Malta zdąży dostosować rynek wewnętrzny do nowych rozwiązań, co pozwoli zagranicznym, w tym także polskim, inwestorom na legalne prowadzenie biznesu w oparciu o waluty cyfrowe. Z dużą wnikliwością należy zatem przyglądać się zmianom zachodzącym na Malcie. Przedsiębiorcom natomiast doradzamy przeprowadzenie profesjonalnego audytu, którego rezultaty potwierdzą słuszność dostosowania dotychczasowego modelu biznesowego do technologii kryptowaluty.

Autor: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu, w kontrolach podatkowych i celno-skarbowych oraz optymalizacji podatkowej

Kancelaria Prawna Skarbiec
Dowiedz się więcej na temat: Kryptowaluty | Bitcoin | Raj podatkowy | Malta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »