Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Polska do strefy euro

Ministerstwo Finansów planuje jeszcze w tym roku przedstawić rządowi narodowy plan wprowadzenia euro. Wiceminister finansów Ludwik Kotecki powiedział podczas organizowanej przez BCC debaty "Nasza droga do euro", że w dokumencie będzie konkretnie zapisane, która polska instytucja miałaby odpowiadać za który fragment tej operacji finansowej.

- Zamiana złotego na euro jest bardzo skomplikowanym procesem logistycznym, technicznym i organizacyjnym. Jeżeli chodzi o płaszczyznę organizacyjną, to w tym roku chcemy przedstawić radzie ministrów narodowy plan wprowadzenia euro - powiedział Ludwik Kotecki. Wiceminister finansów dodał, że jest to jeden z warunków stawianych przez Komisję Europejską wszystkim krajom, które chcą wprowadzić euro. Ludwik Kotecki przypominał podczas debaty "Nasza droga do euro" organizowanej przez BCC , że polskie władze ogłosiły już "mapę drogową" przyjęcia w Polsce waluty euro. Dodał, że stało się to tuż przed wybuchem światowego kryzysu finansowego.

Reklama

- - - - - -

- Polska jest przekonana, że wspólna waluta UE przetrwa i nadal chce wejść do strefy euro - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w wywiadzie dla dziennika "Financial Times".

- Trudno zachęcać kraj (...), by przystąpił do strefy euro, gdy wstrząsają nią sztormy. Robimy jednak to, co powinniśmy i co naszym zdaniem leży w najlepszym interesie polskiej gospodarki. (...) Nadal uważamy przystąpienie do strefy euro za nasz cel strategiczny - powiedział Belka, którego opinię opublikował "FT".

Belka uważa, że wobec niejasności wokół sytuacji Grecji i innych państw strefy euro nie ma sensu, by Polska śpieszyła się z przyjęciem unijnej waluty, ale nie oznacza to, że zrezygnowała z tego celu.

- Każdy kryzys euro jest też kryzysem europejskiej integracji, a stawiamy na europejską integrację od pierwszych miesięcy po zmianie systemu - zaznaczył Belka, wyrażając przekonanie, że UE i strefa euro wyjdą z obecnego kryzysu wzmocnione.

Jak zauważa "FT", "droga Polski do strefy euro nie jest wolna od wyzwań". Dziennik wymienia w tym kontekście m.in. kwietniową inflację, która sięgnęła 4,5 proc., a więc znacznie wyższą od zakładanych przez NBP 2,5 proc.

Zdaniem ekonomistów ankietowanych przez PAP, Polska przystąpi do strefy euro w 2016 roku.

Rok 2016 jest najczęściej wskazywany jako najbliższa możliwa data przystąpienia do EMU. Pięciu ekonomistów wskazuje właśnie tę datę. Dwóch z analityków wskazuje rok 2017, a jeden rok 2018. Średni kurs, po jakim Polska może przyjąć euro wynosi 3,52 zł/euro przy rozpiętości od 3,2 zł/euro do 3,95 zł/euro. (PAP)

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »