Ferie zimowe w czasie COVID-19

Obowiązkowe szczepienia w Austrii od 1 lutego

Austriacki rząd postanowił wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19. Ustawa ma wejść w życie 1 lutego, a osoby które nie podporządkują się nowemu prawu, będą karane grzywną wynoszącą 600 euro. Grzywna będzie mogła być nakładana cztery razy w roku.

Zgodnie z przedstawionym projektem ustawy, szczepienie przeciwko COVID-19 będzie obowiązkowe dla wszystkich mieszkańców Austrii, którzy ukończyli 18. rok życia. Wyjątkiem będą kobiety w ciąży, osoby mające lekarskie przeciwwskazania szczepieniom oraz ozdrowieńcy, u których od daty pozytywnego testu nie upłynęło 180 dni. 

Najpierw prośba, potem kontrola a po niej grzywna

Obowiązkowe szczepienia w Austrii zostały podzielone na trzy fazy. Pierwsza rozpocznie się 1 lutego i potrwa 6 tygodni podczas których ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają się zaszczepić. Od 15 marca w Austrii rozpocznie się druga faza i prowadzone przez policję kontrole. Nieszczepieni otrzymają wtedy list przypominający o konieczności przyjęcia szczepionki. W trzeciej fazie, niezaszczepieni otrzymają wezwanie z datą i godziną szczepienia. Ci, którzy się nie stawią, zostaną ukarani grzywną wynoszącą co najmniej 600 euro. Podczas tej fazy kontrole będą przeprowadzane za pośrednictwem elektronicznego rejestru szczepień. 

Reklama

Kanclerz Austrii, Karl Nehammer uzasadnił decyzję rządu koniecznością podjęcia zdecydowanych działań w celu zwalczenia pandemii, poparciem przez większość społeczeństwa dla tego typu czynności rządu oraz chęcią przywrócenia swobody poruszania się osób zaszczepionych. - Obowiązkowe szczepienia są wprowadzane by ochronić zdrowie społeczeństwa jako całości - podkreślał kanclerz Austrii podczas wystąpienia telewizyjnego. Nehammer wyraził też nadzieję, że do trzeciej fazy w ogóle nie dojdzie

Nawet 3600 euro kary dla niezaszczepionych

Projekt ustawy nie przewiduje dla niezaszczepionych kar pozbawienia wolności. Jednak będą oni mogli otrzymać rocznie cztery grzywny - jedną na kwartał. A jeśli zaskarżą je w sądzie, wielkość grzywien będzie mogła zostać podwyższona do 3.600 euro. Jeśli zaistnieją ku temu odpowiednie przesłanki, niektóre z przewidzianych w ustawie przepisów mogą zostać uchylone. Stanie się tak, jeśli np. kolejny wariant COVID-19 będzie lżejszy niż Omikron, jeśli pandemia ustąpi lub jeśli - w opinii ekspertów - ustawa straci sens.

Zdaniem rządu Austrii, obowiązkowe szczepienia nie naruszają podstawowych praw człowieka, są skutecznym środkiem ochrony społeczeństwa i chronią przed ciężkimi postaciami choroby. - Obowiązkowe szczepienia to ostatnia deska ratunku - podkreślała Karoline Edtstadler, minister ds. Unii Europejskiej i konstytucji. Zapewniła, że projekt ustawy jest wyważony a eksperci wprowadzili do niego wiele poprawek. Dzisiaj dokument jest rozpatrywany przez sejmową komisję zdrowia, a w czwartek ma trafić do parlamentu. Uchwalenie ustawy jest niemal pewne. Wystarczy do niego zwykła większość głosów, którą dysponują rządząca Austriacka Partia Ludowa i Partia Zielonych.

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Austria | COVID-19 | szczepienie | paszporty covidowe | wyjazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »