Zimowy odpoczynek w Austrii: Na narty tylko ozdrowieńcy i zaszczepieni
W Austrii wyciągi narciarskie, schroniska, hotele i restauracje czynne są wyłącznie dla ozdrowieńców i zaszczepionych. Niezaszczepieni planujący tam wyjazd na zimowe ferie, będą musieli przejść kwarantannę. Nawet po jej odbyciu nie będą mogli korzystać z wyciągów i tras narciarskich.
Planujący ferie w Austrii są zobowiązani do przedstawienia na granicy zaświadczenia potwierdzającego szczepienie lub przebycie COVID-19 a także negatywnego wyniku testu RT-PCR, przeprowadzonego nie później niż 72 godziny przed przyjazdem. Z testu zwolnione są osoby, które przyjęły przypominającą dawkę szczepionki, ozdrowieńcy (jeśli od zakażenia nie minęło więcej niż 180 dni) oraz dzieci poniżej 12 roku życia.
Podróżni niespełniający przy przekroczeniu granicy któregoś z warunków są zobowiązani do elektronicznej rejestracji na stronie i odbycia kwarantanny. Jeśli brakującym dokumentem jest negatywny wynik testu RT-PCR, wystarczy go przeprowadzić i w chwili jego uzyskania zakończyć odosobnienie. Tych, którzy nie są zaszczepieni i nie przeszli Covid-19, czeka 10-dniowa kwarantanna. Można ją skrócić najwcześniej w piątym dniu, wykonując test RT-PCR i otrzymując jego negatywny wynik.
W Austrii za osoby niezaszczepione uznawani są również ci, którzy przyjęli szczepionkę Johnson & Johnson. Wszyscy oni zostali zobowiązani do przyjęcia, do 3 stycznia, drugiej dawki. Do 9 miesięcy od osiągnięcia pełnej odporności skrócono termin ważności certyfikatów szczepień (w pozostałych krajach UE decyzja ta wchodzi w życie 1 lutego). Przyjęcie trzeciej dawki przedłuża ważność szczepionki o kolejne 9 miesięcy od jej podania.
Dowodem szczepienia czy ozdrowienia jest unijny paszport covidowy, ale można okazać także zaświadczenie w języku niemieckim bądź angielskim. Z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR zwolnieni są podróżni, którzy przyjęli trzecią "przypominającą" dawkę (tzw. booster). Również dzieci do 12 roku życia wjeżdżające do Austrii pod opieką dorosłego, który spełnia obowiązujące warunki i nie podlega kwarantannie.
Z obowiązku posiadania zaświadczenia lekarskiego, przechodzenia kwarantanny i elektronicznej rejestracji zostali zwolnieni podróżni przemierzający Austrię tranzytem. Przejeżdżając przez kraj mogą się zatrzymać wyłącznie na stacjach benzynowych i parkingach przy autostradzie. Muszą też spełniać warunki umożliwiające im wjazd do sąsiadującego z Austrią kraju. Jako tranzyt traktowany jest również przylot do Austrii i dalsza podróż samolotem, samochodem lub pociągiem. W przypadku międzylądowania i niezależnego od podróżnego opóźnienia w opuszczeniu kraju, może on skorzystać z noclegu w wyznaczonym hotelu na terenie lotniska.
Od zakończeniu lockdownu, w Austrii obowiązuje zasada 2G, co oznacza, że dostęp do większości usług mają tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Testy PCR i antygenowe nie są honorowane. Wyjątkiem są dzieci poniżej 12. roku życia, które - poza Wiedniem - nie muszą przedstawiać wyniku testu ani potwierdzać szczepienia. Trasy zjazdowe są otwarte, ale z białego szaleństwa korzystają w tym sezonie wyłącznie zaszczepieni i ozdrowieńcy. Tylko oni mogą rejestrować się w schroniskach, hotelach i pensjonatach. Mają wstęp do wyciągów, obiektów rekreacyjno-sportowych i kolejek linowych. Wszyscy, łącznie z zaszczepionymi, w miejscach zamkniętych, również gondolach kolejek linowych, muszą nosić maski typu FFP2. Certyfikaty covidowe sprawdzane są też przy zakupie lub odbiorze karnetów narciarskich, przy wejściu do restauracji, kin, teatrów i muzeów. Od lutego szczepienia przeciw COVID-19 będą w Austrii obowiązkowe.
Ewa Wysocka