10 mld euro od EBI na wspieranie regionów odchodzących od paliw kopalnych
Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny podpisały porozumienie, w ramach którego zaoferują instrument łączący kredyty EBI w wysokości do 10 mld euro i dotacje z budżetu UE w wysokości 1,5 mld euro.
Posłuży on do finansowania inwestycji publicznych w regionach, które najsilniej odczuwają skutki trwającego w Europie procesu przechodzenia na model gospodarki neutralnej dla klimatu.
Dzięki porozumieniu regiony, które najsilniej odczuwają skutki transformacji, zyskają możliwość korzystania z dotacji i kredytów dostępnych w ramach instrumentu pożyczkowego na rzecz sektora publicznego. EBI udostępni środki do 2027 r.
Instrument jest elementem mechanizmu sprawiedliwej transformacji, który wchodzi w skład Europejskiego Zielonego Ładu i ma na celu wspieranie odchodzenia od paliw kopalnych w sposób sprawiedliwy i korzystny dla wszystkich. Umożliwia podmiotom publicznym, które planują realizację projektów inwestycyjnych w dotkniętych regionach, jednoczesne korzystanie z kredytów EBI oraz dotacji unijnych, co przekłada się na zmniejszenie obciążenia finansowego dla budżetu publicznego.
W regionach słabiej rozwiniętych, gdzie PKB w przeliczeniu na mieszkańca jest mniejszy niż 75 proc. średniej w UE, wartość dotacji w przypadku każdego projektu może stanowić maksymalnie 25 proc. kwoty kredytu EBI.
W Polsce na wsparcie mogą liczyć regiony: koniński, wałbrzyski, rybnicki, bytomski, gliwicki, sosnowiecki, tyski, katowicki, bielski.
- Zielona transformacja przyczyni się do znacznych zmian w sektorze energetycznym i jego infrastrukturze. Środki EBI i KE będą uruchamiane w celu łagodzenia społecznych następstw tych działań, co znacznie ułatwi transformację gospodarek krajów UE w kierunku zero emisyjności - powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.
morb