Ekonomiści nie mają złudzeń co do gospodarki Niemiec. Piętrzą się trudności
Wzrost produkcji gospodarczej Niemiec wyniesie w tym roku nie więcej niż 0,1 proc. - zapowiadają w opublikowanym raporcie "Wiosenna Wspólna Prognoza Gospodarcza" największe tamtejsze instytuty badań ekonomicznych, m.in. Kiloński Instyt Gospodarki Światowej (IfW Kiel). Wskazana wielkość jest o 1,2 pkt. proc. mniejsza od zapowiadanej przez ekonomistów jesienią 2023 r. Twierdzą, że w 2025 r. wzrost wyniesie 1,4 proc.
Niemiecka gospodarka boryka się z trudnościami. Wskaźniki kształtują się obecnie na poziomie niewiele wyższym niż przed pandemią. A produktywność w Niemczech - zwracają uwagę autorzy opracowania - utknęła w martwym punkcie.
Z raportu wynika, że gospodarce towarzyszyć będzie w tym roku słabnąca siła wzrostu. "Czynniki ekonomiczne i strukturalne nakładają się na powolny ogólny rozwój gospodarki kraju. Chociaż ożywienie gospodarcze prawdopodobnie rozpocznie się wiosną, jego dynamika nie będzie zbyt duża” - zapewniają autorzy raportu.
Zdaniem ekonomistów największą siłą napędową niemieckiej gospodarki stanie się konsumpcja prywatna. Dobrą wiadomością dla zatrudnionych jest to, że ich realne wynagrodzenia mają wzrosnąć zarówno w tym, jak i w przyszłym roku. "Oczekuje się, że poziom zarobków obserwowany pod koniec 2021 r. – tj. przed drastycznym wzrostem inflacji – zostanie osiągnięty dopiero w drugim kwartale 2025 r." - prognozują w raporcie analitycy.
Ważna będzie, choć w mniejszym stopniu, wymiana handlowa. Niemiecki eksport spadł pomimo rosnącej aktywności gospodarczej na świecie. Stało się tak przede wszystkim ze względu na słaby popyt na ważne dla Niemiec dobra inwestycyjne, m.in. na maszyny, spadek zamówień z Chin oraz obniżoną konkurencyjność cen towarów energochłonnych, czyli tych, do produkcji których zużywa się najwięcej energii. Zdaniem autorów raportu, wsparciem dla gospodarki mają stać się w tym roku zagraniczne inwestycje.
Nie wszystkie prognozy są złe. Autorzy raportu zapowiadają spadek inflacji. W tym roku ma ona wynieść 2,3 procent, a w przyszłym - 1,8 procent. W 2023 r. niemiecka gospodarka zmagała się z prawie 6-procentowym wzrostem cen (5,9 proc.), niemal trzy razy większym niż cel Europejskiego Banku Centralnego (2 proc.).
Na podobnym co w zeszłym roku poziomie ma się utrzymać w Niemczech bezrobocie - twierdzą autorzy raportu. Zgodnie z analizą, jego stopa najpierw nieznacznie się podniesie, a od połowy wiosny zacznie spadać. Instytuty ekonomiczne prognozują, że roczna stopa bezrobocia osiągnie w 2024 r. poziom 5,8 proc., a w przyszłym - 5,5 proc. W styczniu tego roku wynosiła ona 6,1 proc. Z raportu wynika, że deficyt budżetu państwa zmniejszy się z 2,1 proc. w 2023 roku do 1,6 proc. w tym roku, a w przyszłym osiągnie poziom 1,2 proc.
"Wiosenną Wspólną Prognozę Gospodarczą" opracowali: Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii, Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych w Berlinie, Instytut Badań Gospodarczych Leibniza w Halle, Instytut Badań Gospodarczych Leibniza w Essen i Instytut Ifo w Monachium. Dokument powstał na zlecenie Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu. Trafi do niemieckiego rządu, gdzie posłuży za podstawę do najbliższej prognozy gospodarczej.