Gwarancje BGK dla firm

Gwarancje kredytowe BGK: Nie tylko na czasy kryzysu

Ograniczony dostęp do finansowania, który dodatkowo spotęgowała pandemia COVID-19, to jedna z największych barier rozwojowych dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców w Polsce. Dzięki gwarancjom kredytowym Banku Gospodarstwa Krajowego, polskiego banku rozwoju, ich szanse na kredyt obrotowy lub inwestycyjny rosną.

Powodów, dlaczego MŚP ma problemy z pozyskaniem finansowania: tak obrotowego, jak i inwestycyjnego, jest wiele. Czym mniejsze przedsiębiorstwo, im krócej na rynku - tym mniejszą ma dostępność do kapitału. Brak niezbędnego, wymaganego zabezpieczenia lub pogorszony scoring kredytowy, np. ze względu na wcześniejsze negatywne rozpatrzenie wniosku kredytowego - powodują, że szansa na pozyskanie niezbędnych pieniędzy na rozwój maleje. Dlatego MŚP w Polsce finansują się głównie ze środków własnych.

Jest rozwiązanie

Firmy, które planują pozyskać finansowanie zewnętrzne, mogą skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Do tej pory z różnych produktów zabezpieczających kredyty przedsiębiorstw BGK skorzystało już ponad 176 tys. firm. Kwota udzielonych gwarancji przekroczyła 82,5 mld zł, co pozwoliło na zabezpieczenie ponad 141 mld zł kredytów. Gwarancje de minimis funkcjonują w Polsce od połowy 2013 r., i to właśnie ten produkt jest najczęściej wybierany przez krajowe firmy. Trzeba jednak wspomnieć, że polski bank rozwoju stale rozwija swoją ofertę gwarancyjną, by lepiej odpowiadała ona potrzebom rodzimego przedsiębiorcy.

Reklama

Z badania firm, przeprowadzonego przez BGK, wynika także, że gwarancje przekładają się na realne, wymierne korzyści dla firm, które z nich skorzystały. 62 proc. z nich poprawiło swoją pozycję rynkową, 36 proc. utrzymało dotychczasową pozycję. 22 proc. przedsiębiorców utworzyło nowe miejsca pracy, 83 proc. poprawiło swoją płynność (dane z raportu Efekty programu gwarancji de minimis 2019 r.).

Korzyści z gwarancji

Jakie są korzyści z gwarancji BGK? To przede wszystkim ułatwienie dostępu do kredytu. Dobrze to widać w przypadku jednego z najpopularniejszych rozwiązań gwarancyjnych BGK, tj. gwarancji de minimis. "62 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie uczestniczyły w programie de minimis, w tym 26 proc. w ogóle nie pozyskałoby kredytu bez gwarancji de minimis. Gwarancja nie tylko umożliwiła, ale i przyspieszyła pozyskanie finansowania dłużnego przez MŚP" - to podstawowe efekty programu, na które wskazuje polski bank rozwoju.

Dzięki gwarancjom firmy, które nie dysponują odpowiednim zabezpieczeniem, z krótką historią kredytową, mają większe szanse otrzymać potrzebny kredyt. Ale gwarancje nie są kierowane wyłącznie do tych przedsiębiorstw, które bez ich udziału nie dostałyby finansowania. Również firmy, które spełniają warunki, mogą skorzystać z gwarancji BGK. To natomiast niesie dodatkowe korzyści: niższy koszt kredytu, wyższa kwota lub dłuższy okres zobowiązania. Dodatkowo część gwarancji poza zabezpieczeniem kredytów, ma wbudowane mechanizmy dopłat (m.in. BiznesMax), które zmniejszają całkowite koszty kredytów.

Także w czasie pandemii

Rozwiązania gwarancyjne BGK już w pierwszych tygodniach pandemii COVID-19 zyskały nowe warunki, by lepiej odpowiadać na potrzeby firm - w tym kontekście głównie utratę płynności. To m.in. podniesiony próg zabezpieczenia, którym można objąć kredyt, brak prowizji, jak i wydłużenie możliwego okresu gwarancji dla kredytów obrotowych.

Zmiany te obowiązują do końca 2020 r. BGK nie wyklucza jednak, że zostaną one przedłużone również na 2021 r.

Przedsiębiorca może skorzystać obecnie z następujących rozwiązań gwarancyjnych:

 *gwarancja Biznesmax z dopłatą do oprocentowania,

*gwarancja COSME,

*gwarancja de minimis,

*gwarancja z Funduszu Gwarancji Rolnych z dopłatą do oprocentowania,

*gwarancja płynnościowa,

*gwarancja spłaty limitu faktoringowego.

 Interia

 Materiał powstał w ramach raportu "Gwarancje BGK dla firm", którego partnerem jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bgk | polskie firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »