Odbicie po pandemii. Jak mikro-, małe i średnie firmy radziły sobie w 2021 roku?

Pandemia nie oszczędziła firm z sektora MŚP. Załamanie na rynku jest jej oczywistym skutkiem. Jaka była kondycja małych i średnich przedsiębiorstw w 2021 roku? Bank Pekao S.A. przygotował raport dotyczący sytuacji MMŚP oraz prognoz na następne lata. Jaki jest obraz mikro-, małych i średnich firm w 2021 roku i estymacje dotyczące przyszłości?

Prezentacja partnera

Jest lepiej

Bank Pekao S.A. rok do roku przygotowuje raport o kondycji MMŚP, w których bada mikro, małe i średnie firmy, ankietując blisko 7 tys. przedsiębiorców i prowadząc rozmowy z merytorykami, w tym ekonomistami i akademikami, a także dyferując wyniki na regiony i podregiony Polski, branże oraz wielkość przedsiębiorstwa. Jest to raport za lata 2021-2022. Analitycy dodali część opisującą obecny rok i sytuację przedsiębiorstw.

Pierwsze wnioski? Podczas gdy w 2019 Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro, Małych i Średnich Firm, oznaczający poziom zadowolenia i nastrojów przedsiębiorców wyniósł rekordowo 102,6 punktów, w 2021 roku uplasował się na poziomie 93,9 punktów. To wyraźny spadek, jednak warto zaznaczyć, że w 2020 roku wskaźnik mierzył jedynie 91,4.

Reklama

Największe wzrosty zanotowano w branży budowlanej i handlowej. Można zaobserwować związek wielkości firmy z jej Ogólnym Wskaźnikiem Koniunktury - mikroprzedsiębiorstwa wykazują OWK na poziomie 93,8 punktów, małe firmy - 94,4 punktów, a średnie jako jedyne wybijają się poza wartość neutralną (100 punktów), osiągając wynik 101,6 pkt.

Prognozy nie są obiecujące

Specjaliści są już pewni, że nastroje wśród przedsiębiorców w 2022 mocno się obniżą. Mimo że spodziewano się wyniku na poziomie 95 punktów, dzisiejsze prognozy wskazują na 92 punkty. O tym traktuje specjalna część raportu, "Sinusoida nastrojów - w cieniu nowych wyzwań". W domyśle, nowe wyzwania to destabilizacja gospodarki wywołana między innymi sytuacją wojenną Ukrainy z Rosją, wzrostem stóp procentowych oraz rosnącą inflacją. Z nią związany jest coraz większy nacisk na coraz wyższe pensje na rynku pracowniczym oraz presja o wyraźne komunikowanie planów na przyszłość.

Gospodarka globalna notuje spadki, niepewność dotyka nie tylko przedsiębiorców, ale i pracowników.

- Trudna sytuacja zawsze może być postrzegana jako wyzwanie prowadzące do wypracowania nowych rozwiązań - mówi Magdalena Zmitrowicz, Wiceprezes Banku Pekao S.A., zarządzająca Pionem Bankowości Przedsiębiorstw. - Dlatego tym bardziej doceniamy udział tak licznej grupy przedsiębiorców w opracowaniu raportu. Pogłębione wywiady, składające się z pytań otwartych, pozwoliły nam lepiej zrozumieć sytuację sektora MMŚP w Polsce i stanowią doskonałe dopełnienie do zebranych przez nas danych ilościowych.

Bank Pekao S.A., dzięki wydawanemu od 2010 raportowi, zna potrzeby rynku, potrafi przewidzieć tendencje i zaproponować swoim klientom z sektora MMŚP jak najlepsze usługi.

Czym jest Ogólny Wskaźnik Koniunktury?

Ogólny Wskaźnik Koniunktury (OWK) wskazuje na istniejące wśród przedsiębiorców nastroje. Wyraża się w przedziale 50-150 punktów. Wartość 100 punktów uznawana jest za neutrum.

Prezentacja partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »