„Zawsze staramy się być pierwsi”. Pekao S.A. jako pierwszy bank w Polsce wprowadza Family Office

29 maja 2023 roku Bank Pekao S.A. zaprezentował nową usługę dla klientów z segmentu bankowości prywatnej i przedsiębiorców. Po pionierskiej tokenizacji obrazu artysty Rafała Bujnowskiego i przeniesieniu jego fragmentów na karty płatnicze, czyli działaniach, które towarzyszyły jubileuszowi ćwierćwiecza Bankowości Prywatnej Pekao, przyszedł czas na Family Office. Od teraz klienci będą mogli zaplanować przyszłość firmy rodzinnej, a równocześnie zadbać o bezpieczeństwo bliskich i zgromadzonych aktywów. Jak się okazuje, to odpowiedź na ogromną potrzebę polskich przedsiębiorców.

Prezentacja partnera

Słuchamy naszych klientów

Usługa Family Office - kompleksowe wsparcie w zakresie zarządzania majątkami rodzinnymi - jest znana na rynku, ale dotychczas w Polsce nie oferował jej żaden bank. - Zawsze staramy się być pierwsi - mówił w czasie poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami Jarosław Fuchs, wiceprezes Pekao, który nadzoruje Pion Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych.

Gospodarz spotkania podkreślał także: - Mając ponad 25 lat doświadczenia na rynku, słuchamy naszych klientów. Wiemy, co robią, czego potrzebują, jakie mają oczekiwania w stosunku do nas. (...) Po, w wielu przypadkach, spektakularnych karierach - tworzeniu firmy od podstaw i ponad trzydziestu latach zarządzania nią - chcą coś zrobić ze swoim majątkiem. Jak się okazuje, to nie takie proste.

Reklama

Znika 800 firm miesięcznie

Wielu przedsiębiorców-nestorów staje dzisiaj przed dylematem: przekazać firmę dzieciom, wnukom, a może sprzedać? Michał Walęczak, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Bankowości Prywatnej w Banku Pekao S.A., przedstawił w czasie spotkania dane, które uświadamiają skalę wyzwań, z jakimi mierzą się firmy rodzinne.

W Polsce jest ich blisko 830 tys., wiele z nich zostało założonych w pierwszej połowie lat 90., a więc po transformacji systemowej. Dzisiaj na czele około 200 tys. z tych przedsiębiorstw stoją osoby, które osiągnęły wiek emerytalny lub zbliżają się do jego granicy. Na Giełdzie Papierów Wartościowych przedsiębiorstwa rodzinne stanowią 40 proc. wszystkich notowanych firm, tymczasem koniecznego transferu międzypokoleniowego jak na razie dokonało zaledwie 5 proc. z nich. Mało tego: co miesiąc - właśnie dlatego, że odchodzi założyciel, a następców do przejęcia biznesu brak - zamykanych jest średnio 800 firm.

Usługa dopasowana do polskiego rynku

- Przedsiębiorcy w Polsce, ze względu na brak wzorców z przeszłości, brak wielopokoleniowych majątków, podchodzą do sukcesji z dystansem. Tylko 6 proc. z nich uważa, że przekazanie majątku to proces przynajmniej pięcioletni, czyli mają świadomość jego złożoności - wyjaśniał Michał Walęczak.

Większość osób prowadzących firmy w Polsce jest przekonanych, że przekazanie majątku zajmie kilka miesięcy, do roku. Sukcesja trwa jednak na ogół od dwóch do sześciu lat. Usługa Family Office w obszarze Bankowości Prywatnej Pekao została stworzono właśnie po, żeby pomóc przedsiębiorcom przejść przez wiele bardzo trudnych aspektów sukcesji i zakończyć ten proces sukcesem.

Krystian Drzał, jeden z pomysłodawców usługi, a zarazem szef zespołu Senior Family Officerów, czyli osób, która zapewniają firmie i rodzinie wsparcie na każdym etapie, opowiadał: - Stworzyliśmy usługę dopasowaną do rynku polskiego: szeroką i skierowaną w szczególności do firm rodzinnych ze znacznym majątkiem prywatnym i firmowym. Możemy nie tylko skutecznie obsłużyć sukcesję, ale także kompleksowo wesprzeć firmę w sytuacji, w której sukcesji nie będzie.

Platforma Family Office

Family Office to w istocie platforma, która odpowiada na potrzeby klientów we wszystkich obszarach ich działalności. Doświadczeni Senior Family Officerowie, we współpracy z gronem ekspertów, proponują kompleksowe podejście do planowania sukcesji i zarządzania majątkiem. Zapewniają ponadto wsparcie i edukację, ułatwiają dostęp do sprawdzonych doradców prawnych i podatkowych, spośród których klienci mogą wybrać tych najbardziej odpowiadających ich potrzebom.

Family Office skupia się nie tylko na sukcesji, ale także filantropii, która jest coraz bardziej wyraźną potrzebą klientów Bankowości Prywatnej Pekao S.A. 22 maja 2023 r., na mocy Ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, wprowadzono nowy podmiot posiadający osobowość prawną, czyli Fundację Rodzinną. Fundacja jest jednym z elementów, który może przyspieszyć lub usprawnić sukcesję. Jednak, jak podkreślają eksperci Banku Pekao S.A., fundacja powinna być efektem końcowym sukcesji, a nie jej celem.

Wiedza, władza, własność

Centrum nowej usługi bankowości prywatnej Pekao są wspomniani już Senior Family Officerowie. O ich roli opowiadała Agnieszka Dziewicka, która jest jednym z nich i ma doświadczenie z rynków zagranicznych.  - Zapewniamy moderację rozmów, wsparcie na każdym etapie, a tak naprawdę, przez umiejętność słuchania i zadawania konkretnych pytań, wsparcie w dochodzeniu do konsensusu, na którym wszystkim zależy.

Na spotkaniu przywoływano także dane, według których aż 57 proc. przedsiębiorców na świecie w pierwszym kroku decyduje się na sprzedaż firmy, nie chce nawet zaczynać sukcesji, bo to dla nich zbyt trudne emocjonalnie. Co ciekawe, o tym, czy sukcesja się powiedzie, w 75 proc. decydują aspekty psychologiczne (!), a w 25 proc. prawno-podatkowe. Ogrom problemów, z jakimi mierzą się zarówno nestorzy, jak i sukcesorzy, świetnie pokazuje popularny amerykański serial "Sukcesja". Największą z trudności, jak podkreślała Agnieszka Dziewicka, jest nieumiejętność komunikacji, rozmawiania ze sobą, zadawania pytań. - Nestor musi się zastanowić, w jaki sposób przekazać wiedzę, władzę, a następnie własność. Ta kolejność nie może zostać zachwiana, a naszą rolą jest jej przypilnowanie - podkreślała.

Zachować płynność przedsiębiorstw

Dzięki usłudze Family Office firmy mogą rozpocząć przekazywanie majątku, wybrać sukcesorów, odpowiednio zaplanować ten proces w czasie. Skuteczna sukcesja polega na zachowaniu płynności przedsiębiorstwa, również z myślą o jej pracownikach. - Właściwie zaplanowany proces pozwoli także rodzinom pracowników czuć się bezpiecznie. Zależy nam na tym, aby zabezpieczyć kolejne pokolenia i odpowiednio wcześniej dotrzeć do przedsiębiorców, którzy zakładali firmy na początku lat 90. - tłumaczył Jacek Zalejski, Senior Family Officer w pionie Bankowości Prywatnej Pekao S.A.

Jak podkreślał w czasie spotkania prezes Jarosław Fuchs, Pekao - wprowadzając usługę Family Office - liczy na przyciągnięcie nowych klientów, a bez kompleksowego wsparcie w zakresie zarządzania majątkami rodzinnymi, mógłby stracić dotychczasowych. Nowa platforma jest także konsekwencją tego, na czym bazuje Bankowość Prywatna Pekao: na relacjach i byciu cały czas przy kliencie.

 

Prezentacja partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »