Bliski finał sprawy OFE
Jak donosi dzisiejszy "Puls Biznesu", najpóźniej w grudniu 2015 r. wydany zostanie wyrok ws. zmian w otwartych funduszach emerytalnych (OFE).
Najpóźniej w grudniu 2015 r. wydamy wyrok ws. zmian w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) - mówi "Pulsowi Biznesu" prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński. I choć już ponad 1,5 roku temu prezydent Bronisław Komorowski zaskarżył do TK część regulacji w tej sprawie, a wciąż nie wyznaczono terminu rozprawy, to sędziowie nie próżnują.
- Sprawa OFE dojrzała już do rozstrzygnięcia. Sędzia sprawozdawca skończył pisanie projektu orzeczenia i jego uzasadnienia. Na początku lipca projekt został przekazany wszystkim sędziom. W drugiej połowie września będzie posiedzenie, na którym będziemy nad nim głosować - mówi prezes TK.
Jak dodaje, po zaakceptowaniu projektu przez co najmniej 8 sędziów, zostanie wyznaczony termin rozprawy. Kiedy się ona odbędzie? "Wyrok zapadnie najpóźniej w grudniu tego roku. Niewykluczone jednak, że wcześniej, w drugiej połowie października" - wskazuje prof. Rzepliński.
Jak wyjaśnia, ten termin może wynikać z tego, że na początku listopada 5 sędziów odejdzie z TK, a chcieliby wziąć udział w wydaniu orzeczenia. To jednak nie jest postanowione, wkrótce wszystko się okaże - dodaje prezes Trybunału.
_ _ _ _ _ _ _
Prezydent Bronisław Komorowski ustawę o zmianach w OFE podpisał 27 grudnia 2013 r., ale skierował do Trybunału wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Prezydent zakwestionował m.in. zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.
Znowelizowana ustawa dała przyszłym emerytom prawo do decydowania, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Na decyzje był czas do 31 lipca 2014r. Ponowne "okienko transferowe", kiedy będzie można zmienić zdanie, co do przyszłości składek, otworzy się w 2016 roku, a potem będzie otwierane co cztery lata.
Zgodnie z zapisami ustawy na początku lutego 2014 roku z OFE do ZUS przeniesiono obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie mogą już inwestować.
Ustawa przesądziła też, że wypłatą emerytur, także w części pochodzących z OFE ma zajmować się ZUS. Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa).
Wprowadzony został również minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Wynosił on 75 proc. do końca 2014 r., do końca 2015 roku wynosi 55 proc., do końca 2016 roku 35 proc. i 15 proc. do końca 2017 r.