Zamach na pieniądze w OFE

Emerytura ma być świadczeniem dożywotnim!

Doniesienia prasowe dotyczące planów obniżenia składki wpłacanej do OFE są na tym etapie czystą spekulacją - uważa wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Gazeta Wyborcza napisała w czwartek, że rząd rozważa kolejną obniżkę składki emerytalnej wpłacanej do OFE, a "plany obcięcia składki do OFE na pewno wywołają burzę". Rząd zmniejszył dwa lata temu składkę wpłacaną do OFE do 2,3 proc. z 7,3 proc.

Doniesienia prasowe dotyczące planów obniżenia składki wpłacanej do OFE są na tym etapie czystą spekulacją - uważa wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Gazeta Wyborcza napisała w czwartek, że rząd rozważa kolejną obniżkę składki emerytalnej wpłacanej do OFE, a "plany obcięcia składki do OFE na pewno wywołają burzę". Rząd zmniejszył dwa lata temu składkę wpłacaną do OFE do 2,3 proc. z 7,3 proc.

Ma ona sukcesywnie rosnąć, by w 2017 roku osiągnąć 3,5 proc. Wicepremier pytany rano w TVN24 o pomysł zmniejszenia składki do OFE, powiedział:

"Ten artykuł dzisiejszy w Gazecie Wyborczej, w ogóle nie mam pojęcia jakie są źródła (...)Uważam, że jeśli chodzi o całościowy przegląd - nie decyzję dotyczącą tego jak będą wypłacane emerytury od 1 stycznia 2014 roku - to nie ma jakiegoś wyjątkowego pośpiechu. Ten przegląd całościowy dopiero się zaczyna i wobec tego wszelkie spekulacje typu tego jakie są na pierwszej stronie "GW" dzisiaj, w pewnym sensie na tym etapie to są czyste spekulacje" - powiedział Rostowski.

Reklama

Wicepremier powtórzył także, że emerytura ma być świadczeniem wypłacanym dożywotnio, a sugestie, że rząd szuka w OFE dodatkowych środków na naprawę złej sytuacji budżetowej skomentował:

OFE - największy szkodnik polskiej gospodarki?

"(To - PAP) żaden skok na kasę. Jest to wykluczone. Sytuacja budżetu przy gigantycznym spowolnieniu w Europie i dodatkowym spowolnieniu spowodowanym zbyt późnym obniżeniem stóp procentowych przez RPP i dalej zbyt wysokim stopą procentowych NBP jest trudna. Jeśli będzie trzeba, jesteśmy gotowi go nowelizować (...). To nie ma związku z koniecznością przeprowadzenia całościowego przeglądu sytuacji w OFE i z kryzysem zaufania w OFE, który widzimy wśród ekspertów" - powiedział.

"To jest kompletne nieporozumienie (propozycje OFE dotyczące wypłat świadczeń przez 10,15 lat - PAP). Emerytura z definicji jest dożywotnia. Środki gromadzone w OFE są po to, by wypłacić dożywotnio emeryturę. Nie wyobrażam sobie, by Polacy zaakceptowali, by wypłacać emerytury przez 10,15 lat " - dodał.

_ _ _ _ _

W maju o OFE

W maju rząd ma przedstawić propozycje dotyczące przyszłości otwartych funduszy emerytalnych - zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że nie ma planów likwidacji funduszy, ale też nie muszą one za wszelką cenę nadal funkcjonować.

We wtorek podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Tusk ocenił, że dobrze, iż przegląd funkcjonowania OFE jest ustawowym obowiązkiem. -Tak jak oceniamy to dzisiaj, ta reforma emerytalna ma wiele elementów kontrowersyjnych i z całą pewnością jej "zwodowanie" bez niektórych rozstrzygnięć spowodowało, że z punktu widzenia przyszłych emerytów OFE to nie jest model, który odpowiada naszym marzeniom o wysokości emerytury - powiedział szef rządu.

Tusk zaznaczył, że będzie się starał "szczegółowo zapoznać z efektami tego przeglądu - z tym materiałem, który przygotował minister Kosiniak-Kamysz (minister pracy, Władysław - PAP) jeszcze w tym tygodniu". "Będziemy poddawali analizie wnioski płynące z tego przeglądu, a także propozycje wielu ekspertów i polityków dotyczące przyszłości OFE" - powiedział premier.

Podkreślił, że przegląd będzie przeprowadzony z "największą starannością". - Nie mamy żadnej doktryny, to nie jest ani żadna doktryna z tajnym planem likwidacji OFE, ale nie jest to też doktryna: OFE za wszelką cenę musi pozostać - mówił.

Dodał, że decyzje dotyczące przyszłości OFE będą miały na uwadze tylko dwa interesy: przyszłych emerytów oraz państwa polskiego. - Dlatego przedstawimy propozycje dotyczące przyszłości OFE do bólu uczciwe, bo respektujące przede wszystkim interes Polaków i państwa polskiego - zaznaczył.

Zgodnie z przepisami w 2013 r. rząd miał przeprowadzić przegląd systemu emerytalnego, co nakazuje ustawa o systemie emerytalnym. W ramach przeglądu planowane jest m.in. rozwiązanie sprawy wypłat emerytur z drugiego filara.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała niedawno, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas. Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »