Zamach na pieniądze w OFE

Guz: Rządowe propozycje ws. systemu emerytalnego - nieczytelne

Przedłożone przez rząd propozycje zmian w systemie emerytalnym są nieczytelne dla ubezpieczonych i w projekcie ustawy należy je przedstawić jaśniej - powiedział w piątek przewodniczący OPZZ Jan Guz.

- Mamy propozycję, która jest niepełna. OPZZ postulowało, aby dokonać oceny całości systemu emerytalnego (...). Dalej zwracamy się do rządu, by nie dokonywał reform wyrywkowych, częściowych, które tylko psują system - powiedział Guz na konferencji prasowej poświęconej zaproponowanym w środę przez rząd zmianom.

Według rządowych planów część obligacyjna zasobów OFE miałaby zostać przeniesiona do ZUS, środki te trafiłyby na subkonta w ZUS. Przyszli emeryci mają mieć wybór, czy chcą oszczędzać w otwartych funduszach, czy też nie.

- Ubezpieczeni dalej będą zdezorientowani, gdzie są ich pieniądze, mówi się o funduszach akcyjnych, obligacyjnych, mówi się o OFE, ZUS, IKE, IXE, pracowniczych programach emerytalnych. Pieniądze są rozproszone i nikt nie wie, w jakiej części i gdzie się one znajdują - powiedział przewodniczący OPZZ.

Reklama

Guz dodał, że oczekuje także, że będą wyciągnięte wnioski ze złego wprowadzenia obecnego systemu emerytalnego i że "zostaną skierowane sprawy do prokuratury i trybunału".

Oświadczenie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sprawie rządowego projektu reformy systemu emerytalnego

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych z zainteresowaniem i uwagą przyjęło zapowiedź premiera Donalda Tuska reformy systemu emerytalnego w Polsce. 1. OPZZ od chwili wdrożenia nowego systemu emerytalnego domagało się wprowadzenia pełnej dobrowolności uczestnictwa w OFE. Niestety od 1999 r. kolejne rządy nie wprowadziły tej zasady. 2. Obecny rządowy projekt reformy systemu emerytalnego powstał o wiele lat za późno, co przyniosło wymierne koszty dla budżetu państwa i straty ubezpieczonych. 3. OPZZ domagało się pełnego raportu na temat funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce, przedstawiony przez rząd raport nie spełnia tego wymogu. 4. Wprowadzenie w rządowym projekcie częściowej dobrowolności wyboru pomiędzy oszczędzaniem w ZUS a OFE oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania OFE jest zbieżne z postulatami zgłaszanymi przez OPZZ. 5. OPZZ oczekuje od rządu jak najszybszego przygotowania projektu ustawy reformy systemu emerytalnego i dokonania jak najszerszej konsultacji społecznej. Niezależnie od tego, co jest zawarte w rządowym projekcie reformy systemu emerytalnego stwierdzamy, że zapewnienie godnych emerytur jest związane wysokością wpływów do ZUS, dlatego ponawiamy nasze postulaty: 1. tworzenia nowych miejsc pracy, 2. szybszego wzrostu wysokości płacy minimalnej i wynagrodzeń w całej gospodarce, 3. objęcia, co do zasady, oskładkowaniem wszystkich dochodów obywateli, w tym diet, premii, wynagrodzeń rad nadzorczych, umów o dzieło, 4. prowadzenia przez państwo aktywnej polityki rodzinnej. OPZZ przypomina, że rząd nie wykorzystał naszej propozycji możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat w wypadku kobiet i 40 lat w wypadku mężczyzn. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

Czytaj raport specjalny: Zamach na emerytury z OFE

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »