Zamach na pieniądze w OFE

Opublikowano projekt zmian w systemie emerytalnym

Na stronach internetowym ministerstwa pracy opublikowano w czwartek po południu rządowy projekt ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym. Od piątku mają ruszyć konsultacje społeczne, które potrwają miesiąc.

- Projekt zakłada, że w dniu 3 lutego 2014 r. nastąpi przekazanie części aktywów w łącznej kwocie odpowiadającej 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego OFE na dzień 31 stycznia 2014 r. Jednocześnie, wartość środków, odpowiadająca wartości umorzonych przez OFE jednostek rozrachunkowych, zostanie zewidencjonowana na subkontach ubezpieczonych prowadzonych przez ZUS - czytamy w uzasadnieniu projektu.

- Projekt ustawy ma na celu obniżenie długu publicznego i kosztów jego obsługi, co w przyszłości powinno zapobiec podwyżce podatków oraz wynikających stąd zagrożeń - czytamy dalej.

Reklama

Obniżenie opłaty od składki do 1,75 proc. z 3 proc. obecnie

Teraz wysoka rentowność PTE i obniżone koszty działalności towarzystw stwarzają wciąż duże pole do dalszych obniżek opłat. Stąd też proponuje się obniżenie maksymalnej opłaty od składki o połowę do poziomu 1,75 proc. Proponuje się również analogiczne obniżenie opłat pobieranych przez ZUS od przekazywanych do OFE składek do poziomu 0,4 proc. Począwszy od 1 listopada 2014 r. proponuje się umożliwienie otwartym funduszom emerytalnym zróżnicowanie opłaty od składki w zależności od stażu członkowskiego.

Rysunek z serwisu zboku.pl

Więcej w serwisie ZBOKU.PL

- Dzięki zmianom w systemie emerytalnym państwowy dług publiczny w 2014 r. obniży się o ok. 145,4 mld zł, czyli 8,4 proc. PKB - wynika z uzasadnienia rządowego projektu ustawy określającej zasady wypłat emerytur z OFE.

Projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych opublikowano na stronach internetowych ministerstwa pracy w czwartek po południu. Teraz rozpoczną konsultacje społeczne, które potrwają miesiąc.

MF: OFE zadłużyły kraj na 17,5 proc. polskiego PKB.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, resort finansów szacuje, że całkowite zadłużenie Skarbu Państwa z tytułu finansowania dodatkowych potrzeb pożyczkowych związanych z utworzeniem i funkcjonowaniem OFE wyniosło na koniec 2012 r. 279,4 mld zł i stanowiło 17,5 proc. polskiego PKB. - Oznacza to, iż dług z tytułu OFE stanowił ponad 30 proc. całego długu publicznego - napisano w uzasadnieniu.

Autorzy projektu prognozują, że dzięki wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym dług publiczny obniży się skokowo w 2014 r., mniejsze będą potrzeby pożyczkowe, a co za tym idzie, niższy będzie także poziom długu publicznego w kolejnych latach.

- Według szacunków Ministerstwa Finansów, państwowy dług publiczny (liczony według metodologii krajowej) w 2014 r. obniży się o ok. 145,4 mld zł (8,4 proc. PKB), a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (sektor general government wg metodologii UE) o ok. 158,2 mld zł (9,2 proc. PKB) w stosunku do stanu, w którym nie występowałyby efekty związane ze zmianami w systemie emerytalnym - wskazano w dołączonej do dokumentu Ocenie Skutków Regulacji.

W kolejnych latach dług publiczny ma być mniejszy o 166,9 mld zł w 2015 r., 191,4 mld zł w 2016 r. i 216,6 mld w 2017 r.

Skok na OFE zamiast podwyżki podatków

Jak szacuje rząd, to "skokowe" obniżenie długu publicznego w 2014 r. będzie jednorazowym efektem umorzenia nabytych przez Ministra Finansów skarbowych papierów wartościowych. - W latach 2014-2017 zmiany w systemie emerytalnym będą oddziaływały na zmniejszenie potrzeb pożyczkowych o dodatkowe 20-25 mld zł w każdym roku - dodano.

Umorzenie tych papierów oraz zmniejszenie potrzeb pożyczkowych ma wpłynąć na zmniejszenie kosztów obsługi długu Skarbu Państwa od ok. 4,8 mld zł w 2014 r. do ok. 8,7 mld zł w 2017 r. w porównaniu ze stanem sprzed wprowadzenia zmian w systemie emerytalnym.

W efekcie kondycja sektora finansów publicznych ma się w przyszłym roku poprawić o ponad 20 mld zł. Ministerstwo finansów szacuje, że podobne efekty dałoby np. podniesienie stawek VAT (podstawowa 23 proc. i obniżona 8 proc.) o ok. 4 punkty procentowe każda lub poprzez podniesienie obu stawek PIT o nieco ponad 3 punkty procentowe lub stawki podstawowej (18 proc.) o blisko 3,5 punkty procentowe.

Zagłosuj w internetowym referendum w sprawie OFE

Załączniki

Dokument.pdf Dokument.pdf
PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »