Zamach na pieniądze w OFE

Rząd będzie przejadać nasze emerytury

Wszystkie propozycje reformy OFE kończą się tym, że pieniądze trafią do ZUS-u - ocenia ekonomista Maciej Bitner. Ministrowie finansów i pracy poinformowali, że emerytury kapitałowe będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego pieniądze będą stopniowo przenoszone z OFE do ZUS.

Sekretarz Komitetu Obywatelskiego do Spraw Bezpieczeństwa Emerytalnego Maciej Bitner uważa, że takie rozwiązanie oznacza oddanie pieniędzy emerytów do dyspozycji polityków.

Ministrowie zarekomendowali trzy warianty zmian w OFE. Pierwszy przewiduje likwidację części obligacyjnej Funduszy, drugi wprowadza dobrowolność przynależności do Funduszy, a trzeci dobrowolność z dodatkowym obciążeniem, wynoszącym 2 procent składki emerytalnej. Osoba należąca do OFE musiałaby je dopłacić.

Maciej Bitner podkreśla, że wszystkie propozycje sprowadzają się do przekazania części pieniędzy do ZUS-u, a przyszli emeryci będą mieli tylko pozorny wybór.

Reklama

Trzy propozycje zmian w OFE Rada Ministrów ma przekazać do konsultacji społecznych.

Propozycje reformy spowodowały poprawę nastrojów na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na informację, że system ubezpieczeń kapitałowych zostanie jedynie zmieniony, ale nie zlikwidowany.

- - - - - -

KOMUNIKAT IZBY GOSPODARCZEJ TOWARZYSTW EMERYTALNYCH: CHCEMY POMÓC RZĄDZĄCYM PRZEPROWADZIĆ KORZYSTNĄ DLA POLAKÓW I POLSKI REFORMĘ EMERYTALNĄ

Rządowy raport otwiera nowy etap w dyskusji o emeryturach Polaków. Jeśli będzie rzeczowa i spokojna, da im nadzieję i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nie, zwiększy niepewność i niepokój. Zamiast udziału w niejasnej dla Polaków wymianie ciosów w mediach, chcemy pomóc rządzącym przeprowadzić korzystną dla wszystkich reformę emerytalną.

Wypowiadamy się w sprawie, która dotyczy 16 milionów Polek i Polaków oszczędzających na swoje emerytury w OFE. Jest ich więcej niż osób, które powołały do istnienia obecny skład polskiego parlamentu. Dla nich właśnie chcemy jasnych, ustawowych zapisów, że pieniądze gromadzone w OFE to pieniądze przeznaczone na ich emerytury. Chcemy dać im pewność, jak i przez kogo ich pieniądze zostaną im wypłacone. Chcemy też dla nich jednoznacznych gwarancji, że nadal będą mogli dziedziczyć pieniądze zgromadzone przez bliskich, którym los nie pozwolił z nich skorzystać.

OFE pomnażają prawdziwe pieniądze -przez 13 lat zarobiły dla swoich członków ponad 84 miliardy złotych netto. W ZUS są zapisy księgowe, bo Zakład działa w ramach systemu międzypokoleniowego - wpłacane składki zaraz wypłaca obecnym emerytom. Wskutek niekorzystnych zmian demograficznych rośnie liczba emerytów w stosunku do pracujących i płacących składki. W ślad za tym powiększa się luka w finansach ZUS, która musi być uzupełniana z podatków i poprzez zwiększanie długu publicznego.

Według wyliczeń renomowanych ekonomistów dzięki działalności OFE wzrost gospodarczy Polski jest wyższy o 3 do 7 proc. PKB. Dzięki inwestycjom OFE rozwijają się nasze przedsiębiorstwa, które tworzą setki tysięcy miejsc pracy. W ten sposób, jak podkreślają ekonomiści, bezrobocie jest niższe o ponad 2 pkt. proc. - wynosi mniej niż 14 proc., zamiast niemal 16 proc.

Będziemy dokładnie analizować cały raport. Nasze obawy już teraz budzi jednak to, co w praktyce będzie oznaczać dobrowolność oszczędzania w OFE, a przede wszystkim propozycja przenoszenia pieniędzy z OFE do ZUS na 10 lat przed emeryturą. W obu przypadkach środki przesuwane z OFE do ZUS wydane zostałyby natychmiast na wypłatę świadczeń dla obecnych emerytów. Oznacza to, że pieniędzy zgromadzonych przez członków OFE zabraknie dla nich samych w chwili, gdy będą chcieli z nich skorzystać. Co więcej ich składki przez 10 lat nie będą inwestowane, co oznacza, że zgromadzą mniej oszczędności na swoje emerytury.

Czytaj raport specjalny serwisu Biznes INTERIA.PL: Zamach na emerytury z OFE

IAR/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: system emerytalny | OFE | likwidacja OFE | reforma emerytalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »