Browar Grodzisk ze złotem na European Beer Star

Międzynarodowe jury European Beer Star, największego i najważniejszego konkursu piw w Europie, po raz 20 przyznało medale najlepszym piwom reprezentującym 74 kategorie. Ten rok był jednak nieco inny. Pojawiła się nowa kategoria: styl grodziski. I chociaż grodzisza warzy wiele krajów, to okazało się, że spośród wszystkich jego interpretacji serce jury podbiło tylko Piwo Grodziskie Oryginalne z Browaru Grodzisk. Wielkopolskiemu browarowi oficjalne gratulacje złożył sam Robert Makłowicz, który, jak przyznaje, od dawna jest miłośnikiem grodzisza.

Tradycyjna polska receptura zdobywa świat

Listopad 2023 r. zdecydowanie zapisze się w historii polskiego (i światowego) piwowarstwa. Piwo grodziskie browaru z Grodziska Wielkopolskiego zdobyło złoto w prestiżowym konkursie European Beer Star. Gratulacje złożył Pan Robert Makłowicz, który przyznaje, że piwo grodziskie to jego jedno z ulubionych stylów piwa. Gratulacje od Pana Roberta zostały opublikowane na profilu Browaru Grodzisk na Instagramie.

Browar Grodzisk udostępnił również tradycyjną recepturę grodzisza i zawalczył o unieważnienie ochrony słownego znaku towarowego "piwo grodziskie", co oznacza, że teraz inne browary mogą używać tej nazwy. A jak zauważa Robert Makłowicz w nagraniu, to bardzo sensowna polityka wielkopolskiego browaru, bo ostatecznie chodzi o to, żeby dobro się szerzyło.

Kultowa kompozycja będąca połączeniem delikatnego dymienia od słodu pszenicznego suszonego w dymie dębowym, szlachetnego chmielenia i wysokiego wysycenia jest fascynującym wyzwaniem dla każdego piwowara. Teraz może inspirować browary z całego świata do uczestniczenia w odrodzeniu tego stylu

Polskie złoto wśród wielu piw

Prestiżowy konkurs European Beer Star odbywa się od 20 lat. Co roku jury złożone z międzynarodowych ekspertów, dziennikarzy branżowych i doświadczonych piwowarów - łącznie 150 profesjonalnych sędziów - wyróżnia browary w wielu kategoriach. W konkursie mogą brać udział piwa z całego świata, niezależnie od wielkości browaru.

W tym roku ceremonia wręczenia nagród odbyła się 29 listopada w Norymberdze. O miejsce na podium łącznie rywalizowało 2365 piw w 74 różnych kategoriach - stylach piwa. Doświadczeni sędziowie ocenili i nagrodzili trzy najlepsze piwa w każdej z kategorii. W kategorii grodziskie złoto zdobyło piwo pochodzące z miejsca narodzin stylu.

Tradycja, ale z nowoczesnym twistem

"W Browarze Grodzisk kultywujemy tradycję klasycznego grodzisza, ale jednocześnie eksperymentujemy z piwami nowej fali. Grodziska White IPA, oprócz chmielu z trzech kontynentów, zawiera herbatę Sencha Earl Grey. Z kolei Grodziska APA, czyli nasza interpretacja stylu American Pale Ale, bazuje wyłącznie na chmielu z Polski, którego potencjał wciąż rośnie. Warzymy też piwo bezalkoholowe wzbogacone wyłącznie naturalnymi przecierami z owoców mango, marakui i calamansi. Każdy znajdzie coś dla siebie" - wyjaśnia Marcin Ostajewski.

Polacy cenią dobre piwa, ale różnice w preferencjach są dosyć wyraźne. Jak pokazuje najnowsze badanie SW Research przeprowadzone na zlecenie Browaru Grodzisk panowie chętniej niż panie sięgają po style takie jak APA czy IPA, z kolei kobiety wolą piwa owocowe/smakowe oraz miodowe. Co ciekawe, piwem cieszącym się dużą sympatią wszystkich Polaków jest pszeniczne.

Klasyczny grodzisz podbije serca?

Piwo grodziskie to nowa kategoria w konkursie, ale pisana historia samego stylu sięga XVII w. Od samego początku trunek wyróżniał się szampańskim wysyceniem, lekkością oraz idealną równowagą dymu, chmielu, subtelnej pszenicznej słodowości i zauważalnej goryczki. Mimo że piwo grodziskie to jedyny polski styl piwa, to wcale nie jest w naszym kraju szczególnie rozpoznawalne! Według wspomnianych już badań SW Research aż 82% Polaków nie wie, że możemy cieszyć się rodzimym stylem piwa.

Czy wraz z najwyższym wyróżnieniem w prestiżowym konkursie przyjdzie czas na najwyższe uznanie wśród szerszej grupy odbiorców? Czas pokaże.

Więcej informacji o wynikach konkursu można znaleźć na: www.european-beer-star.com.

Alkohol szkodzi zdrowiu, nawet niewielka ilość może być szkodliwa dla kobiet w ciąży i niebezpieczna dla kierowców. Tylko 18+.

Źródło informacji: Browar Grodzisk

Artykuł sponsorowany

.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »