W Poznaniu o przyszłości technologii wodorowych

Europa jest zgodna - bezpieczna przyszłość oparta musi być na energetycznej niezależności. W procesie tym kluczową rolę odgrywać będzie wodór. Eksperci i decydenci związani z wodorowym rynkiem pojawią się w Poznaniu w dniach 16-17 maja, aby wziąć udział w 2. Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Podczas wydarzenia podpisane zostanie ponadnarodowe porozumienie państw Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich - 3 Seas Hydrogen Council.

W programie wydarzenia znalazło się kilkadziesiąt debat i prelekcji z udziałem największych międzynarodowych autorytetów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Forum otworzy Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Spotkanie z udziałem przedstawicieli rządu ma być krokiem w kierunku wypracowania niezbędnych regulacji. W trakcie wydarzenia odbędą się także warsztaty "Strategia rozwoju dolin wodorowych w Polsce" organizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

"Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy, przy jednoczesnej dbałości o klimat i strategię dekarbonizacji, jest dziś wielkim wyzwaniem. Region CEE stanowi poligon instalacji OZE i z impetem wdraża technologie wodorowe. Unifikacja regulacji, kompatybilność i współpraca międzynarodowa są dziś nieodzowne" - mówi Paweł Piotrowicz, prezes Hydrogen Poland.

Wyrazem tej współpracy ma być nowa inicjatywa wodorowa państw Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich - 3 Seas Hydrogen Council. Uroczyste podpisanie porozumienia odbędzie się 16 maja, podczas otwarcia Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Sygnatariuszami będą Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Estonii, Ukraina, Słowenia i Litwa. Inicjatywa ma być platformą wymiany doświadczeń i podejmowania wspólnych działań wspierających kraje i samorządy Europy Środkowej i Wschodniej na drodze do zielonej transformacji.

H2 napędza transformację

Aby osiągnąć strategiczny dla Europy cel zerowej emisji netto do 2050 r., a także zapewnić jej bezpieczne dostawy energii, kluczowy jest rozwój nowych technologii i paliw alternatywnych. Warto podkreślić, że do realizacji tych ambitnych celów konieczne są wykwalifikowane kadry. PKN ORLEN - partner strategiczny forum powołał w tym celu Akademię Wodorową.

"Grupa ORLEN już teraz jest jednym z największych europejskich producentów wodoru, który wykorzystujemy na potrzeby działalności rafineryjnej, petrochemicznej i nawozowej. Nasza strategia zakłada dynamiczną dekarbonizację procesu wytwarzania wodoru. Celem Grupy jest uzyskanie do końca dekady pozycji regionalnego lidera w zeroemisyjnej produkcji tego produktu - w tym czasie osiągniemy zdolność wytwarzania 1 GW odnawialnego wodoru rocznie. Zastosowanie wodoru widzimy nie tylko w przemyśle, ale także jako paliwo w transporcie zbiorowym, komponent paliw syntetycznych dla lotnictwa oraz w energetyce. Realizację naszych planów biznesowych będą wspierać kadry kształcone w ramach powołanej przez ORLEN Akademii Wodorowej, która jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w Polsce" - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN S.A.

16 maja o godzinie 13:20 odbędzie się debata PKN ORLEN: "Kadry przyszłości na podstawie Akademii H2". O godzinie 14:20 odbędzie się dyskusja "Jak wykreować rynek wodoru w Polsce?", której gospodarzem jest partner generalny forum - Idea 3W. Panele odbywać się będą na kilku scenach. Program jednej z nich przygotowany został przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. W ramach cyklu "Horyzont gospodarki wodorowej" najwięksi eksperci branży pokażą na konkretnych przykładach jak wykorzystać transformację energetyczną do rozwoju przedsiębiorstwa. 17 maja odbędzie się posiedzenie Wielkopolskiej Platformy Wodorowej oraz wręczone zostaną nagrody w konkursach "H2IDEA" organizowanym przez TÜV SÜD Polska oraz "Studencki Pomysł na Start-up Wodorowy" - konkurs Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Wystąpienia i prelekcje zaprezentowane zostaną na scenie Dobrych Praktyk oraz scenie "Hydrogen rocks".

H2POLAND to połączenie forum i przestrzeni ekspozycyjnej, w ramach której firmy i instytucje zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania wodorowe. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć m.in. autobus napędzany wodorem dla transportu miejskiego - Arthurbus opracowany dzięki współpracy polsko-niemieckiej. "Istnieje wiele możliwości współpracy z Polską, zwłaszcza że kraj ten jest jednym z największych producentów wodoru w Europie, oferuje także doskonałe warunki jako miejsce produkcji i pod względem kompetencji inżynierskich w dziedzinie technologii wodorowych" - mówi dr Lars Gutheil, dyrektor generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND odbędzie się w dniach 16-17 maja 2023 w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Program H2POLAND, lista panelistów oraz rejestracja: https://h2poland.com.pl/pl/

Dołącz do społeczności #H2POLAND na LinkedIN: https://www.linkedin.com/showcase/h2poland/

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND jest odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko- i zeroemisyjnych. To przestrzeń do międzyśrodowiskowej współpracy biznesu, nauki, samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych na rzecz maksymalizacji udziału polskich zasobów produkcyjnych i usługowych w realizacji inwestycji wodorowych. Unikalność wydarzenia opiera się na połączeniu ekspozycji targowej z częścią konferencyjną, zaś tematyka wpisuje się w plan REPowerEU. Gospodarka wodorowa jest jednym z kluczowych kierunków ograniczania globalnych zmian klimatu. II edycja H2POLAND odbędzie się w Poznań Congress Center 16-17 maja 2023.

Organizator: Grupa MTP

Patronat honorowy: Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Miasto Poznań

Region gospodarz: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Partner strategiczny: PKN Orlen

Patronat merytoryczny: EY, Hydrogen Poland, Hynfra, Klaster Technologii Wodorowych, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, TÜV SÜD

Patronat branżowy: Polska Organizacja Biometanu, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Polski Klaster Technologii Kompozytowych, Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii

Partner generalny: Idea 3W

Partner gold: Grupa Technologiczna ASE, Toyota Central Europe

Partnerzy: Air Products, Agencja Rozwoju Przmysłu, Bürkert Fluid Control Systems, Gaznet, Impact Clean Power Technology, KAWASAKI Gas Turbine Europe, PESA, Politechnika Gdańska, PRF, ZE PAK

Źródło informacji: H2POLAND

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »