X jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu I. J. Paderewskiego
Już tradycyjnie w pierwszej połowie listopada stołeczne sale koncertowe wybrzmią dźwiękami dzieł Ignacego Jana Paderewskiego, genialnego pianisty, cenionego kompozytora i jednego z głównych architektów polskiej niepodległości. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu I. J. Paderewskiego - wydarzenia, które na przestrzeni lat zyskało ogromną popularność wśród warszawskich melomanów.
Międzynarodowy Festiwal I. J. Paderewskiego jest najważniejszym cyklicznym wydarzeniem kulturalnym w Polsce, którego misją jest przywrócenie po latach zaniechań pamięci o jednym z największych polskich patriotów, światowej sławy pianiście, kompozytorze, mężu stanu, dyplomacie, polityku i filantropie - Ignacym Janie Paderewskim. Człowieku, który bardziej niż ktokolwiek inny przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości, który wykorzystując swój niebywały talent muzyczny, międzynarodowy najwyższy status pośród przywódców ówczesnego świata, sławę i rozległe wpływy doprowadził do odrodzenia ojczyzny.
"Ignacy Jan Paderewski to postać absolutnie wyjątkowa w historii naszego kraju. To nie tylko wspaniały artysta, który odniósł ogromny międzynarodowy sukces, to bohater, symbol narodowy, z którego powinniśmy być na zawsze dumni. Jego altruistyczna postawa to najlepszy wzór patriotyzmu" - mawiał ongiś wielki autorytet moralny Jerzy Waldorff.
W czasach minionego słusznie systemu, marka Paderewskiego została zdeprecjonowana. Zapomniano nie tylko o jego muzycznej spuściźnie, również o tym, że to Paderewski - idol globalnego audytorium, realnie wpłynął na zainteresowanie Prezydenta USA i amerykańskiego Kongresu i Senatu sprawą polską po I wojnie światowej. Wykorzystując swoją popularność i powszechne uznanie Paderewski ze wsparciem Prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona przeprowadził na konferencji pokojowej w Wersalu zwycięską batalię o polską niepodległość. Jako Premier i Minister Spraw Zagranicznych Rządu II RP później sygnował własnym podpisem Traktat Wersalski przywracający Polskę na mapę Europy po 123 latach niebytu.
Misją nadrzędną Międzynarodowego Festiwalu I. J. Paderewskiego jest nie tylko przypomnienie największych dzieł patrona, lecz również pielęgnacja pamięci o jego wiekopomnych dokonaniach na rzecz ojczyzny.
Podkreślenia wymaga fakt, że Paderewski dorastał w Warszawie, tu studiował, ożenił się i nauczał w Instytucie Muzycznym dzisiejszym Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina. Zasłużył się także współfinansując wspólnie z L.S. Kronenbergiem budowę Filharmonii Warszawskiej (obecnie Filharmonia Narodowa), finansował budowę hotelu Bristol, Atelier pod Panoramą - Golgota J. Styki, współfinansował pomniki F. Chopina w Łazienkach Królewskich, a także w Żelazowej Woli i Brochowie. Trumna z prochami Paderewskiego w 1992 r. uroczyście przekazanymi przez Prezydenta G. Busha spoczywa w krypcie Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego zyskał na przestrzeni lat ogromną sympatię warszawiaków i publiczności festiwalu oraz znalazł trwałe miejsce w przestrzeni kulturalnej stolicy. Festiwal dostarcza nie tylko niezapomniane koncerty symfoniczne, kameralne i edukacyjne z udziałem artystów światowego formatu, ale również projekcje filmów dokumentalnych, wystawy tematyczne czy publikację wydawnictw CD i DVD.
Do udziału w tegorocznej X edycji festiwalu zaproszono plejadę gwiazd oklaskiwanych w salach koncertowych całego świata: Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej, Lwowską Kameralną Orkiestrę AKADEMIA (Ukraina), dyrygenta Pawła Przytockiego, wspaniałych solistów: Danylo Saienko (Ukraina), Julię Marię Śliwę z Wiednia, Evę Kuligovską ze Lwowa, a także w ramach koncertu "Paderewski Jazz Inspiracje" kwartet jazzowy z ikonami polskiego jazzu: Włodzimierzem Nahornym, Piotrem Schmidtem, Mariuszem Bogdanowiczem i Piotrem Biskupskim. To tylko część atrakcji przygotowanych przez organizatorów.
Wydarzenia festiwalowe odbędą się w najbardziej prestiżowych stołecznych lokalizacjach: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W Lutosławskiego, Sala Kameralna Filharmonii Narodowej, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Sala Koncertowa Nowa Miodowa, PROM Kultury Saska Kępa. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Organizatorzy zapraszają do odwiedzenia strony internetowej: www.avearte.pl, na której można zapoznać się z pełnym programem festiwalu.
X Międzynarodowy Festiwal I. J. Paderewskiego został wsparty przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Muzyka", którego operatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Po zaproszenia zgłaszać się do: BOW X MFIJP, tel. 606 386 687, e-mail: rsvp@avearte.pl.
Program Festiwalu: PROGRAM
Źródło informacji: Fundacja "AVE ARTE"
Artykuł sponsorowany