Senat chce zwiększyć odpis podatkowy z tzw.1 proc.
Jedna ze zgłoszonych przez senatorów poprawek do ustawy podatkowej w ramach Polskiego Ładu dotyczy zwiększenia z 1 do 1,2 proc. PIT dla organizacji pożytku publicznego. Zmiany jakie wprowadza Polski Ład zmniejszają bowiem wpływy z tej formy wsparcia, z której wiele osób niepełnosprawnych finansuje leczenie czy rehabilitację. Rząd nie zaproponował żadnej rekompensaty.
Senatorowie wśród kilkudziesięciu poprawek zgłoszonych do ustawy podatkowej z Polskiego Ładu (a konkretnie uchwalonej przez Sejm 1 października 2021 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw) zaproponowali zwiększenie odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego z 1 do 1,2 proc. poprzez wprowadzenie tej zmiany w ustawie z 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
To rozwiązanie ratowałoby w pewnym stopniu ich sytuację, bo przy okazji projektowania przez rząd Polskiego Ładu oraz uchwalania tej ustawy w Sejmie nie wzięto pod uwagę, że zmiany uderzają w organizacje pożytku publicznego i ich podopiecznych, bo oznacza zmniejszenie wpływów z tej formy finansowania.
Polski Ład, po kilkunastu latach zamrożenia zwiększa kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł rocznie, a drugi próg skali podatkowej z 85 528 zł do 120 tys. To pozytywna zmiana dla podatników zważywszy, że obydwie kwoty nie były waloryzowane ponad dekadę, ale jednocześnie oznacza mniejsze wpływy z tzw. 1 proc. Niestety rząd nie wziął pod uwagę tych skutków dla organizacji i ich podopiecznych, w tym osób z niepełnosprawnościami, którym pomaga to pokryć koszty leczenia i rehabilitacji.
Jednocześnie w Polskim Ładzie nie przewidziano żadnych ulg czy dopłat skierowanych do rodzin, w których są osoby niepełnosprawne, mimo, że hojną ręką już w trakcie prac nad ustawą w Sejmie dodano ulgi dla innych grup, np. zerowy PIT dla rodzin 4 plus czy dla pracujących seniorów.
W niedawno opublikowanym wywiadzie minister Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, mówił Interii, że poszukiwane jest rozwiązanie, które byłoby odpowiedzią na ten problem. Mówił też, że ma nadzieję, że z jakąś propozycją wyjdzie też minister finansów, bo od początku sygnalizował ten bolesny skutek wprowadzanych zmian podatkowych, które zmniejszą wpływy z tzw. 1 proc.
Interii zapytała Ministerstwo Finansów o to czy wyjdzie z taka propozycją, ale nie otrzymaliśmy do tej pory odpowiedzi.
Monika Krześniak-Sajewicz