BGK rozszerza zakres wsparcia w gwarancjach Biznesmax
Kolejne rozwiązania gwarancyjne, przygotowywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, są już dostępne dla firm, które mierzą się z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa, m.in. utratą płynności. Dzięki wsparciu BGK uzyskanie finansowania zewnętrznego będzie odbywać się szybciej i na prostszych zasadach.
Dla firm kluczowa dzisiaj jest płynność - dostęp do szybkiego i prostego finansowania zewnętrznego, niezbędnego w obecnych warunkach gospodarczych dla tego, by utrzymać zdolność regulowania bieżących zobowiązań: nie tylko podatków czy składek na ubezpieczenia społeczne, ale również opłacenie usług i towarów, dostarczonych i wykonanych przez kontrahentów lub współpracowników.
Firmy w Polsce praktycznie z dnia na dzień stanęły na granicy płynności. Zamrożona gospodarka - efekt walki z SARS-CoV-2 i wprowadzonych obostrzeń przez rząd - to dla wielu z nich konieczność zawieszenia działalności, ograniczenia produkcji, wstrzymania linii montażowych. I zmniejszona sprzedaż. W efekcie tego, wiele przedsiębiorstw stanęło przed problemami z płynnością.
Z pomocą przychodzi rząd, proponując w tzw. tarczy antykryzysowej szereg rozwiązań dla firm. Wśród nich są zarówno te mające na celu zmniejszenie kosztów pracowniczych (np. postojowe), jak i nakierowane na wsparcie finansowe i gwarancyjne. Wszystko po to, by w czasach kryzysowych, także firmy, których sytuacja bardzo się pogorszyła, miały możliwość pozyskać finansowanie na bieżące, najpilniejsze potrzeby.
Bank Gospodarstwa Krajowego, polski bank rozwoju, stale rozbudowuje ofertę o nowe produkty gwarancyjne na czas kryzysu lub aktualizuje zasady w już obowiązujących, by firmy miały szybszy i prostszy dostęp do finansowania zabezpieczonego gwarancjami. Tak jest m.in. z programem gwarancji Biznesmax.
- Wspieramy rozwój społeczno-gospodarczy kraju, co jest szczególnie ważne w czasie niekorzystnej koniunktury. Korzystając z eksperckiej wiedzy opracowujemy nowe, systemowe rozwiązania uzupełniające tarczę antykryzysową. We współpracy z resortem funduszy i sektorem bankowym przygotowaliśmy rozwiązania w gwarancjach Biznesmax dające firmom szerszy dostęp do kredytów na korzystniejszych warunkach, co ułatwi przetrwanie trudnego okresu przedsiębiorcom, ich klientom i pracownikom. To kolejne, obok zmian w gwarancjach de minimis, nowości wchodzące w skład pakietu pomocowego BGK - powiedziała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
Biznesmax - nie są rozwiązaniem nowym, część firm w Polsce mogła już z tego typu wsparcia skorzystać wcześniej. Co jednak kluczowe w obecnej sytuacji, program przeszedł istotną transformację, by nie tylko gwarancje były dla przedsiębiorców szerzej dostępne, ale również lepiej odpowiadały na ich potrzeby w czasach, gdy mierzą się ze skutkami koronawirusa.
Nowością jest objęcie gwarancją stanowiącą pomoc de minimis kredytów obrotowych odnawialnych, w tym kredytów odnawialnych w rachunku bieżącym. Dotychczas gwarancje Biznesmax były dostępne tylko do kredytów inwestycyjnych.
Dodatkowo, w przypadku kredytu obrotowego odnawialnego wystarczy, jeśli przedsiębiorca będzie zbierał dokumenty potwierdzające wykorzystanie kredytu (np. faktury) i jedynie za ich pomocą dokumentował wydatki. To duże uproszczenie dla firm, które nie muszą składać wraz z wnioskiem o kredyt planu projektu inwestycyjnego, czyli planować z góry wydatki wpisujące się w koszty kwalifikowalne.
Na korzyść przedsiębiorców działają też kolejne zmiany. BGK zrezygnował z katalogu kosztów kwalifikowalnych i obowiązku przedkładania przez kredytobiorcę planu projektu inwestycyjnego, gdy stara się o kredyt z gwarancją Biznesmax, stanowiącą pomoc de minimis.
Zmiany w gwarancjach mają na celu ułatwienie w zaciągnięciu kredytu i zabezpieczają jego spłatę. Teraz dodatkowo będą one dostępne dla szerszej grupy. Z gwarancji Biznesmax obejmującej odnawialny kredyt obrotowy będzie mogło też skorzystać więcej firm, bowiem oprócz podmiotów innowacyjnych, z kredytów z gwarancją mogą skorzystać również firmy efektywne ekologicznie, które w ciągu ostatnich 5 lat wdrażały u siebie ekologiczne rozwiązania, w tym na przykład zrealizowały inwestycję w OZE lub dotyczącą gospodarki obiegu zamkniętego.
Maksymalna wartość gwarancji to 2,5 mln euro. Gwarancja zabezpieczająca kredyt odnawialny nie może przekroczyć 39 miesięcy, natomiast dla kredytów inwestycyjnych to maksymalnie 20 lat. To, co jednak szczególnie istotne, to wydłużenie okresu obowiązywania 5-proc. stawki rocznej dla wyliczenia dopłaty do oprocentowania kredytu dla zobowiązań udzielonych do końca 2021 r. (przed zmianą był to koniec 2020 r.). Dzięki tej zmianie maksymalna dopłata do odsetek w okresie 3 lat może wynieść 15 proc. całkowitej kwoty wypłaconego kredytu. Refundacja dotyczy zapłaconych odsetek i została rozszerzona również na kredyty odnawialne, nie tylko inwestycyjne.
Zakres gwarancji to nawet 80 proc. kwoty kredytu. Bank nie pobierze również prowizji za udzielenie gwarancji.
Wnioski o gwarancje składane są w trybie ciągłym na dotychczasowych zasadach, a więc za pośrednictwem banków kredytujących. Zmienione warunki przyznawania gwarancji Biznesmax obowiązują do końca 2020 r.
Warto także pamiętać, że na koniec kwietnia wystartuje program pożyczek płynnościowych, czyli rozwiązanie dla tych firm, które z różnych powodów nie mogą skorzystać z finansowania bankowego (nawet zabezpieczonego gwarancjami BGK).
Interia
Materiał powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i jest częścią raportu o instrumentach wsparcia przygotowanych przez bank dla przedsiębiorców w odpowiedzi na kryzys gospodarczy wywołany rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.