PPK dla MŚP

PPK: Zanim wypłacisz, musisz to wiedzieć

Środki zgromadzone w PPK są prywatne i mogą być wypłacone w dowolnym momencie, choć traci się wówczas bonusy od państwa. Bez uszczerbku w dopłatach można natomiast wykorzystać je do opłacenia wkładu własnego lub w sytuacji poważnego zachorowania.

Oszczędności w PPK są prywatne i choć najbardziej premiowane jest ich gromadzenie co najmniej do 60. roku życia, to w każdej chwili można je wypłacić lub skorzystać z nich w tzw. życiowych sytuacjach.

Te dwa warianty się jednak różnią i warto znać zasady, na jakich się wypłaca środki z PPK, bo wtedy  łatwiej podjąć racjonalną decyzję.

Celem PPK jest gromadzenie długoterminowych oszczędności, które mają być wsparciem po zakończeniu aktywności zawodowej, dlatego jeśli uczestnicy PPK, którzy zdecydują się na tzw. zwrot (wycofanie zgromadzonych oszczędności przed 60 rokiem życia),  tracą dopłaty państwowe (wpłata powitalna i dopłata roczna), ale całą swoją wpłatę i gros wpłaty pracodawcy zachowują.

Reklama

Wypłacając środki przed ukończeniem 60 lat (poza życiowymi sytuacjami, o których poniżej), uczestnik PPK, otrzymuje na swoje konto bankowe: 100 proc. bieżącej wartości wpłat pracownika pomniejszonych o podatek od zysków kapitałowych (pobierany jedynie od zysku wypracowanego przez instytucję finansową) i 70 proc. bieżącej wartości wpłat pracodawcy również pomniejszonych o ewentualny podatek Belki.

Tu jednak warto zaznaczyć, że 30 proc. środków pochodzących z wpłat pracodawcy zostanie przekazane na rzecz uczestnika PPK do ZUS i zaewidencjonowane na jego koncie ubezpieczonego jako jego składka na ubezpieczenie emerytalne. Dzieje się tak dlatego, że  przy wpłacie do PPK wpłata pracodawcy nie była "ozusowana", ponieważ miała być inwestowana w ramach preferencyjnego programu, który służy gromadzeniu oszczędności na przyszłość.

Jeśli uczestnik PPK chce z tych środków skorzystać już teraz,  trzeba odprowadzić od nich należne składki emerytalno-rentowe. Warto też pamiętać, że dokonanie zwrotu lub wypłaty transferowej środków zgromadzonych na rachunku PPK nie stanowi przeszkody do dalszego oszczędzania w tym samym PPK.

Rachunek PPK, z którego dokonano zwrotu lub wypłaty transferowej nadal jest prowadzony i w razie złożenia przez tego uczestnika deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK  s a one wznawiane co 4 lata (z możliwością złożenia rezygnacji, bo to program dobrowolny). Nie jest natomiast  dopuszczalny częściowy zwrot środków z PPK.

Inaczej wygląda wypłata środków z PPK przed 60 - ką, w tzw. szczególnych sytuacjach życiowych i dotyczy to dwóch  przypadków, kiedy można skorzystać z tych środków bez potrąceń.

Pierwszy to poważna choroby uczestnika, jego małżonka lub dziecka (wypłata do 25 proc. środków, bez obowiązku zwrotu). Druga życiowa sytuacja to pokrycie wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę domu lub zakup mieszkania, ale możliwa jest  tylko dla uczestników przed 45. rokiem życia (do 100 proc.  środków z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat) i na jedno mieszkanie.

Tekst powstał w ramach cyklu "PPK w MŚP", którego partnerem jest Polski Fundusz Rozwoju

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PPK | Emerytura | oszczędzanie na emeryturę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »