Pracownicze Plany Kapitałowe zastąpią OFE?

PPK - najlepszym zabezpieczeniem na jesień życia?

W Polsce konieczne jest wprowadzenie dywersyfikacji źródeł zabezpieczenia na starość - uważają uczestnicy panelu poświęconego Pracowniczym Planom Kapitałowym, który odbył się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Ich zdaniem właśnie przystąpienie do PPK zapewni Polakom godne emerytury.

Jak wyjaśniła Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych konstrukcja systemu emerytalnego w Polsce zakłada, że im więcej opłacimy składek i im później przejdziemy na emeryturę, tym będzie ona wyższa.

- Tymczasem obecnie ponad 90 proc. uprawnionych przechodzi na emeryturę w ciągu 11 miesięcy po osiągnięciu wieku emerytalnego i ma to przełożenie na wysokość świadczenia - powiedziała Uśćińska, dodając, że taka sytuacja dodatkowo uzasadnia uruchomienie PPK .

W opinii Uścińskiej kolejnym ważnym argumentem za PPK jest przewidywane obniżanie się tzw. stopy zastąpienia. Jest to wskaźnik średniego świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszonego o składkę emerytalną.

Reklama

Według danych Ministerstwa Finansów stopa zastąpienia wynosi obecnie 56,4 proc., jednak według prognoz w 2040 r. może spaść do 37 proc, a w 2060 r. - do 24,6 proc. - Widać więc wyraźnie, że ta część publiczna będzie musiała być uzupełniona z innych źródeł, które powstają pod kontrola państwa, jak PPK - zaznaczyła prezes ZUS.

Zdaniem Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, w Polsce nawyki dotyczące oszczędzania nie są najlepsze. - 200 mld zł w gotówce leży na niskooprocentowanych depozytach bieżących w bankach, przez co Polacy tracą ok. 10 mld zł rocznie. Program PPK daje szansę, by poprawić te strukturę oszczędności - powiedział Borys.

Co po śmierci uczestnika PPK?

- Poza tym PPK to bardzo znaczący benefit , gdyż na wejściu zyskujemy praktycznie 100 proc. przy wpłacie pracodawcy i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to więc ekwiwalent kilkudziesięciu lat oszczędzania na depozycie. Te pieniądze można w każdej chwili wypłacić i mogą one być dziedziczone.

Jest to więc absolutnie w interesie pracownika. Kiedy program będzie stabilnie funkcjonował przez kilka lat, jestem pewny, że te osoby, które podchodziły nieufnie do PPK , przekonają się do nich - dodał prezes PFR.

Polskie Pracownicze Plany Kapitałowe są wzorowanie na rozwiązaniach przyjętych w Wielkiej Brytanii. Po 11 latach funkcjonowania tam tego systemu uczestniczy w nim około 90 proc. pracowników.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: emerytura minimalna | Emerytura | PPK | fundusze emerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »