Pracownicze Plany Kapitałowe zastąpią OFE?

Wszystko, czego jeszcze nie wiesz na temat PPK

1 lipca br. ponad 4 tys. największych firm zaczęło wdrażać PPK. To nowy program, który ciągle wywołuje wiele pytań. Wyjaśniamy kwestie, które mogą nie być jeszcze znane wszystkim uczestnikom PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy program, którego wiele mechanizmów sprawdziło się w Europie Zachodniej. W Polsce PPK obejmie w pierwszym etapie około 3 mln pracowników. Ustawodawca ma nadzieję, że PPK przyczyni się do zwiększenia oszczędności Polaków i w rezultacie poprawi ich sytuację materialną na emeryturze.

- Pracownicy w wieku do 55 lat zostaną automatycznie zapisani do PPK, natomiast osoby starsze, które jednak nie przekroczyły 70. roku życia, mogą samodzielnie składać u pracodawcy deklarację o chęci uczestnictwa w programie. Pracownicze Plany Kapitałowe są w pełni dobrowolne, a odkładane pieniądze są własnością prywatną i należą tylko do uczestnika programu - zauważa ekspert portalu ppk.info.

Reklama

- Pracodawcy stają przed dużym wyzwaniem wdrożenia nowego programu, co pociąga za sobą nie tylko obowiązki organizacyjne, ale również konieczność dostosowania narzędzi informatycznych i przeszkolenia osób, które będą zajmowały się obsługą PPK. Również sami pracownicy mają wiele pytań i wątpliwości związanych z tym, czy warto pozostać w programie. Jednak zanim podejmie się na ten temat ostateczną decyzję, warto lepiej poznać założenia i możliwości PPK - podkreśla przedstawiciel portalu.

Nie tylko umowa o pracę upoważnia do korzystania z PPK

Wiele osób jest przekonanych, że Pracownicze Plany Kapitałowe dotyczą tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę. Nic z tych rzeczy. Program jest skierowany do dużo szerszej grupy Polaków. W rzeczywistości może z niego skorzystać każda osoba, która podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Ten warunek znacznie rozszerza grono ewentualnych beneficjentów PPK. Program jest zatem skierowany nie tylko do pracowników mających umowę o pracę, ale również do osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej, a nawet innej umowy, jeśli od niej są odprowadzane składki do ZUS.

Z PPK skorzystają także członkowie rad nadzorczych (muszą pobierać z tego tytułu wynagrodzenie), członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, a także spółdzielni kółek rolniczych w rozumieniu ustawy o prawie spółdzielczym. Niestety, ograniczeniem jest wiek. Uczestnik PPK musi mieć co najmniej 18 lat, ale nie może mieć więcej niż 69 lat. PPK nie obejmie również osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Pieniądze można wypłacić przed wiekiem emerytalnym

Istotą programu PPK jest oszczędzanie na emeryturę. W założeniu zatem środki z tego programu mają być wypłacane po 60. roku życia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że z pieniędzy można skorzystać dużo wcześniej. To środki prywatne, zatem w każdej chwili są do dyspozycji uczestnika. Jeśli jednak zostaną wypłacone przed 60. rokiem życia, 30% środków przekazanych przez pracodawcę zabierze ZUS, trzeba będzie zwrócić dopłaty ze środków publicznych, a do tego zapłacić 19% podatku od zysków kapitałowych.

Można jednak również skorzystać ze środków zgromadzonych na PPK bez powyższych restrykcji. Ustawodawca przewidział możliwość pożyczenia z PPK 100% środków na pokrycie wkładu własnego przy kredycie mieszkaniowym, jeśli uczestnik ma mniej niż 45 lat. Pieniądze trzeba jednak oddać w ciągu 15 lat. Natomiast 25% środków można wypłacić w przypadku poważnego zachorowania uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka.

Najmłodsi skorzystają najbardziej na PPK

Nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem fakt, że najmłodsi uczestnicy PPK skorzystają na programie najbardziej. Stanie się tak przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze będą oszczędzali dłużej niż osoby starsze, a więc będą mieli szansę zgromadzić większy kapitał. Po drugie osoby do 26. roku życia zostały zwolnione z PIT, co ma również swoje pozytywne konsekwencje dla uczestnictwa w PPK. Takie osoby nie będą musiały płacić podatku od składki przekazywanej przez pracodawcę, a do tego w ich kieszeni pozostanie wyższa kwota po potrąceniu składki pracownika na PPK.

Trzeba podzielić się środkami z PPK po rozwodzie

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych potwierdza, że pieniądze zgromadzone w programie stanowią własność prywatną uczestnika. To ma również swoje konsekwencje. Przykładem jest rozwód. W przypadku braku rozdzielności majątkowej, między małżonków jest dzielony majątek wniesiony w czasie trwania małżeństwa. Dotyczy to również środków zgromadzonych na PPK. Art. 80 Ustawy o PPK stwierdza, że środki z programu przy podziale majątku są wypłacane byłemu małżonkowi albo na jego rachunek PPK, albo w formie wypłaty pieniężnej. Dotyczy to także drugiego małżonka. Może zatem dojść do sytuacji, że po rozwodzie byli małżonkowie wymienią się częścią środków ze swoich kont PPK.

Tak naprawdę Pracownicze Plany Kapitałowe dopiero są wdrażane w pierwszych przedsiębiorstwach. Im więcej osób przystąpi do programu, tym więcej pytań i niejasności może się pojawić w czasie funkcjonowania projektu. Ważna jest zatem rzetelna informacja na temat PPK, która może wręcz zachęcić kolejne osoby do uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PPK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »