Tarcza finansowa. Firmy dostaną bezzwrotną pomoc

Jeszcze w kwietniu ma ruszyć szybka pomoc dla firm, które ucierpiały z powodu pandemii. Udzielone finansowanie w dużej części będzie bezzwrotne. Program uruchomiony przez Polski Fundusz Rozwoju opiewa na kwotę 100 mld zł, z czego 25 mld zł ma trafić do mikrofirm.

W programie PFR chodzi o dostarczenie firmom tego czego najbardziej potrzebują w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce, czyli płynności finansowej. Uzyskanie pomocy ma być proste, nie wymagające gromadzenia stosu dokumentów, a główne warunki są jasno określone.

Jak to wygląda w przypadku najmniejszych firm?

Finansowanie dla mikrofirm w postaci subwencji finansowej skierowane jest do przedsiębiorstw zatrudniających od 1 do 9 pracowników (bez samozatrudnionych), których roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro. Będą mogły z niej skorzystać firmy, które w  związku z COVID-19 dotknął spadek przychodów o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Z finansowania będą mogły również skorzystać firmy objęte zakazem prowadzenia działalności z uwagi na restrykcje sanitarne.

Reklama

Maksymalna kwota subwencji zależy od skali spadku przychodów oraz liczby zatrudnionych i wynosić może do 324 tys. zł (przy 9 zatrudnionych i dużym spadku przychodów). Co ważne, przy utrzymaniu zatrudnienia aż 75 proc. może być bezzwrotne.

Jaka jest wysokość udzielanego wsparcia finansowego?

Kwota subwencji dla mikrofirm obliczana jest jako iloczyn liczby zatrudnionych oraz kwoty bazowej subwencji. 

- 12 tys. zł na jedną osobę zatrudnioną w firmach, które w wyniku pandemii straciły między 25 a 50 proc. przychodów;

- 24 tys. zł na jedną osobę zatrudnioną w firmach, które straciły między 50 (włącznie) a 75 proc. przychodów;

- 36 tys. zł na jedną osobę zatrudnioną w firmach, które straciły 75 proc. lub więcej przychodów.

Od czego zależy to jaka część finansowania zostanie umorzona?

Program zakłada, że 25 proc. otrzymanej kwoty pomocy jest bezzwrotne pod warunkiem kontynuowania działalności firmy w ciągu 12 miesięcy od jej udzielenia. Dodatkowe maksymalne 50 proc. subwencji jest bezzwrotne w zależności od poziomu utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy. Po 12 miesiącach zaczyna się spłata ratalna reszty subwencji rozłożona na 24 miesiące.

Konstrukcja programu jest prosta i opiera się na zachęcie do utrzymania zatrudnienia w możliwie jak największym stopniu, bo od tego zależy jaką część pomocy trzeba będzie zwrócić.

Spadek o 10 proc. liczby pracowników powoduje zwiększenie kwoty zwrotu subwencji finansowej o 10 proc. jej całkowitej wartości.

Łącznie więc przedsiębiorca, który utrzymał stan zatrudnienia będzie musiał zwrócić tylko 25 proc. udzielonej pomocy.

Natomiast w przypadku spadku zatrudnienia w firmie o ponad połowę, zwrócić trzeba będzie 75 proc. udzielonej kwoty.

Program pomocy dla mikrofirm będzie obsługiwany za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej wybranych banków, a ich lista zostanie wkrótce opublikowana na stronie internetowej PFR (pfr.pl). Według zapowiedzi wniosek będzie można złożyć elektronicznie w banku,  którym firma ma już rachunek jak i będzie możliwe złożenie takiego wniosku w innym banku, z usług którego firma wcześniej nie korzystała.

Co ważne, banki będą pełniły tylko funkcję techniczną, czyli umożliwiającą łatwe złożenie wniosków drogą elektroniczną oraz wypłacenie środków na konta przedsiębiorców, natomiast nie będą one decydowały o przyznaniu subwencji, bo procedura przyznawania wsparcia finansowego będzie możliwie automatyczna.

Dla kogo i z jakimi warunkami pomoc w ramach puli mikrofirm?

- Dla przedsiębiorcy, który zatrudnia co najmniej 1 pracownika z wyłączeniem właściciela oraz nie więcej niż 9 pracowników, a jego roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro.

- Dla przedsiębiorcy, który odnotowuje spadek obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19.

- Wobec przedsiębiorstwa nie zostało otwarte postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne albo nie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne.

- Beneficjent rzeczywisty korzystający ze wsparcia finansowego w ramach programu posiada rezydencję podatkową na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i rozliczał podatki za ostatnie 2 lata obrotowe (jeżeli dotyczy) na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Odejście od tej zasady możliwie jest wyłącznie w sytuacji zobowiązania Beneficjenta Programu do przeniesienia rezydencji podatkowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w terminie do 9 miesięcy od udzielenia pożyczki.

- Przedsiębiorca prowadził działalność na dzień 31 grudnia 2019 r.

- Przedsiębiorca na dzień 31 grudnia 2019 r. lub na dzień udzielenia finansowania nie zalegał z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, przy czym rozłożenie płatności na raty lub jej odroczenie nie jest uznawane za zaległość.

Subwencje udzielane przez PFR mogą być przeznaczone na:

- pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem przeznaczenia środków na nabycie (przejęcie) w sposób bezpośredni lub pośredni innego przedsiębiorcy (zakaz akwizycji);

- spłata kredytów: możliwość wykorzystania subwencji na przedterminową spłatę kredytów do maksymalnej wysokości 25 proc. wartości pożyczki;

- rozliczenia z podmiotami powiązanymi: zakaz przeznaczania środków z subwencji na płatności do właściciela, do osób lub podmiotów powiązanych z właścicielem przedsiębiorstwa

Maksymalna wartość programu dla mikrofirm to 25 mld zł, z czego szacuje się, że kwota środków bezzwrotnych wyniesie ok. 16 mld zł.

INTERIA.PL

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tarcza antykryzysowa | pomoc dla firm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »