Wakacje 2022

Wakacje 2022. Suma wszystkich strachów, czyli czego boimy się na wakacjach?

Nie da się ukryć, że większość naszych fobii odkrywamy w trakcie podróży - czy to będzie strach przed lataniem, czy może lęk wysokości. Okazuje się jednak, że Polacy są pod tym względem bardzo odważni. Zapytano ich o to, czy odczuwają jakieś obawy w związku z nadchodzącym wyjazdem. 46,6 proc. z nich odparła, że nie ma żadnych lęków.

Podróżowanie - rozumiane jako wyjazd wakacyjny, ale też każdy inny - jest zawsze opuszczeniem strefy komfortu. W domu łatwo popaść w wygodną rutynę, ale w trakcie podróży mamy zwykle do czynienia z nowymi scenariuszami, a te mogą okazać się przerażające. Niekiedy chodzić może o zwykły lęk przed nieznanym, lecz czasami uruchamiają się zupełnie inne lęki. Czego jednak boimy się na wakacjach?

Jak pokonać strach przed lataniem?

Jedna na cztery osoby w samolocie ma lęk związany z lataniem, od klaustrofobii do strachu przed katastrofami, jak twierdzi Jonathan Bricker, psycholog specjalizujący się w fobiach. Jak mówi, niektórzy odczuwają nawet fizyczne reakcje: ich serce przyspiesza, usta stają się suche, żołądek się skręca. Inni w ogóle nie chcą latać. Jak to pokonać?

Reklama

Przed lotem można zapisać się na zajęcia psychologiczne, które pomogą pokonać strach. Niektóre z nich wprowadzają w tajniki latania, dzięki czemu można dowiedzieć się więcej o samolocie i o tym, jak wpływają na niego turbulencje i pogoda. Inne pomagają zrozumieć lęk z perspektywy psychologicznej, dzięki czemu można lepiej sobie z nim radzić. Można nawet pobrać specjalne aplikacje na telefon takie, zaprojektowana przez pracowników lotniska i linii lotniczych oraz naukowców, która umożliwia ćwiczenia oddechowe przed i w trakcie lotu.

Jeśli masz problemy z lękiem przed lataniem, można sobie z nim poradzić poprzez przygotowanie i logiczne myślenie. Po pierwsze, w dzisiejszym świecie szanse na to, że samolot spadnie z nieba są bardzo, bardzo małe. Technologia idzie do przodu z każdym dniem, a środki bezpieczeństwa są bliskie perfekcji. Kiedy pomyślisz o tym, zdasz sobie sprawę, że nie ma zbyt wielu szans, aby coś poszło nie tak. Jeśli to nie pomoże, możesz wziąć tabletki nasenne pół godziny przed wejściem do samolotu.

Co robić, gdy nas dopadną inne lęki?

Czy wędrówka pod górę lub stanie na krawędzi klifu przeraża cię? A może straszna jest myśl o przebywaniu na 30. piętrze hotelu lub udaniu się na punkt widokowy nad miastem? To klasyczny lęk wysokości. Najprościej doradzić komuś, by nie jeździł w takie miejsca. Istnieją też kursy psychologiczne i aplikacje na smartfony. Inną związaną z podróżami fobią jest strach przed zanieczyszczeniem i zarazkami. Można sobie wyobrazić, że to naprawdę przeszkadza na wakacjach. Zarazki są wszędzie, ale ten strach może być zwiększony w drodze, gdy nie masz łatwego dostępu do swojego stałego lekarza.

Nieco pokrewnym lękiem jest strach przed robakami. Niektórzy nawet nigdy nie zatrzymują się w hotelach, ponieważ są przerażeni pluskwami, albo nie pojadą na kemping, bo boją się pająków.

Inne rodzaje wakacyjnych strachów to bariera językowa, strach przed złym doświadczeniem lub też lęk przed podróżowaniem w pojedynkę. Ten ostatni jest dla wielu naprawdę ekscytującą przygodą. Istnieje też strach przed doznaniem urazu za granicą. Ten strach jest często irracjonalny, ponieważ szanse, że zranisz się poważnie, są zwykle bardzo małe. Jednak ludzie mogą się tego obawiać, podobnie jak napadów lub oszustw. Takie rzeczy zdarzają się turystom, ale nie możesz nic z tym zrobić. Jednak, jeśli jesteś czujny i ostrożny, możesz znacznie obniżyć szanse na bycie okradzionym. No i wreszcie bardzo powszechny lęk przed zgubieniem się gdzieś w nieznanym kraju. Chociaż warto dodać, że niektórzy ludzie wręcz uwielbiają "zgubić się", aby odkrywać nowe, ekscytujące miejsca. Przed tym lękiem chroni znów smartfon z mapą i dobrym systemem GPS. Jeżeli to zawiedzie, pozostanie poprosić o pomoc miejscowych. Pamiętajmy jednak, że czasami zgubienie się wzbogaca wakacje...

Polskim podróżnikom niestraszne dalekie wyjazdy

Raport badawczy Europa Ubezpieczenia z maja 2022 dowodzi, że Polacy nie odczuwają większych lęków przed wakacjami. Niemal połowa respondentów (46,6 proc.) nie ma żadnych obaw związanych z realizacją wakacyjnych planów. Natomiast większość osób, które odczuwają jakąś niepewność, wskazuje na obawę przed wysoką inflacją i jej skutkami w postaci drożyzny (38 proc. ankietowanych). W poprzednim roku głównym czynnikiem społecznym, który wzbudzał obawy wobec realizacji planów urlopowych, był stan pandemii COVID-19. W roku 2022 nadal jest on obecny, jednak jego znaczenie zmalało (14,6 proc. ankietowanych wyraziło taką obawę. Do istotnych czynników stresogennych doszło natomiast ryzyko zagrożenia związanego z wojną w Ukrainie (17,6 proc.)

Krzysztof Maciejewski

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | wakacje | fobie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »