Wakacje. Blisko 6 mln pobranych paszportów covidowych
Polacy pobrali już 6 milionów certyfikatów covidowych, a codziennie ta liczba rośnie. Od dziś, 1 lipca, są one uznawana na terenie państw Unii Europejskiej. Dokument ma ułatwić przekraczanie granic państw należących do UE i niektórych państw europejskich spoza Unii.
Unijny Certyfikat COVID (UCC) nazywany często paszportem covidowym to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwi swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii, a także w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie.
Kod QR jest dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta, a od ponad tygodnia także w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Aplikację moje IKP pobrało już do wczoraj 357 tysięcy osób.
UCC można też otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po przyjęciu dawki.
Według najnowszych danych Centrum e-Zdrowie dotychczas pobrano 5 mln 648 certyfikatów szczepień, ponad 33 tys. certyfikatów testów oraz ponad 235 tys. certyfikaty ozdrowień.
Jak długo będzie ważny certyfikat? W przypadku szczepionki - na razie przez rok, chyba że badania potwierdzają, że odporność trwa dłużej. W przypadku testu PCR lub antygenowego w Polsce to 48 h.
Natomiast w przypadku ozdrowieńców od 11 do 180 dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
Najważniejsze cechy zaświadczenia:
- ma format cyfrowy lub papierowy (wydruk)
- zawiera kod QR
- jest nieodpłatne
- jest w języku narodowym i po angielsku
- jest zabezpieczone i łatwe do zweryfikowania
- jest ważne we wszystkich krajach UE
Certyfikaty mogą być wydawane w imieniu osób, które są uprawnione do ich samodzielnego odbioru - także rodzicom w imieniu ich dzieci oraz opiekunom osób niesamodzielnych.
krześ
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami