Wakacje. Turcja: Wjazd z testem albo zaświadczeniem
Turcja - jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc wakacyjnego odpoczynku - jest już gotowa na przyjazd zagranicznych turystów. Od czerwca z testów na COVID-19 zwolnieni są ozdrowieńcy i osoby zaszczepione.
Tureckie granice pozostają otwarte dla cudzoziemców, a od ponad roku nie obowiązują wizy. Z Polski działają bezpośrednie połączenia lotnicze do sześciu tureckich miast. Turyści planujący wakacje w tym kraju, bez względu na środek transportu - samolot, samochód czy statek - są zobowiązani do przedstawienia negatywnych wyników testów PCR wykonanych w ciągu ostatnich 72 godzin przed przekroczeniem granicy albo szybkiego testu antygenowego przeprowadzonego 48 godzin przed przybyciem.
Polskie MSZ ostrzega, że pasażerowie, którzy nie przedstawią negatywnych wyników testu, nie zostaną wpuszczeni na pokład samolotu. A ci, którzy nie okażą testu na przejściu granicznym przy wjeździe drogą lądową, zostaną poddani kwarantannie w miejscu zaplanowanego kwaterunku (hotel, pensjonat, apartament).
“Powyższy wymóg będzie obowiązywał do odwołania" - podkreśla resort dyplomacji.
Z testów zwolnione są dzieci do 6. roku życia. Od czerwca z ich przeprowadzania zostały zwolnione też osoby, które przeszły szczepienie. Od podania ostatniej albo jedynej dawki musi upłynąć co najmniej 14 dni. Zaświadczenie o szczepieniu można wygenerować na stronie Indywidualnego Konta Pacjenta, wystarczy się do niego zalogować, wejść w zakładkę “Profilaktyka" a potem “Szczepienia".
Przed wyjazdem do Turcji testów nie muszą też przeprowadzać ozdrowieńcy. Od przebycia choroby musi jednak upłynąć co najmniej pół roku.
Wszyscy planujący podróż do tego kraju, bez względu na wiek, są zobowiązani do wypełnienia formularza dostępnego na stronie tamtejszego Ministerstwa Zdrowia. Oprócz danych osobowych należy w nim podać m.in. numer telefonu, adres mailowy i rodzaj transportu, jakim podróżny planuje dotrzeć do kraju. Formularz należy wypełnić najwcześniej 72 godziny przed podróżą. Osoby, które nie wypełnią formularza lub podadzą nieprawdziwe dane, mogą spotkać się z sankcjami prawnymi i administracyjnymi. Z obowiązku wypełniania formularza są zwolnieni podróżujący przez Turcję tranzytem. Planujący podróż przez Turcję muszą pamiętać, że dla obywateli Unii Europejskiej wciąż jest zamknięta granica lądowa z Gruzją i Grecją.
Swobodne i bezpieczne podróżowanie po Turcji publicznymi środkami transportu ułatwia aplikacja Ministerstwa Zdrowia “Hayat Eve Sığar" (dostępna w Google Play). Aplikacja generuje kod HES. Jak informuje turecki resort zdrowia, aby uzyskać kod, należy po zakończeniu rejestracji aplikacji wejść w zakładkę "Transakcje za pomocą kodu HES" a potem kliknąć na "Wygeneruj kod HES". Kodu nie muszą mieć dzieci poniżej 2 roku życia. Jest on obowiązkowy w transporcie publicznym i turysta może zostać zapytany o niego w hotelu, podczas rejestracji.
Maseczki należy nosić nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale też otwartych: w parkach, na ulicach bazarach a nawet podczas spacerów po plażach. Zasady pobytu w rejonach turystycznych są regulowane przez Ministerstwo Kultury i Turystyki, które od roku realizuje program Safe Tourism. W ramach programu, pod względem przestrzegania bezpieczeństwa epidemicznego sprawdzane są nie tylko miejsca noclegowe ale też restauracje, bary a nawet pojazdy.
Tylko hotele spełniające wymogi Safe Tourism mogą przyjmować gości. Lista hoteli certyfikowanych do przyjmowania turystów dostępna na stronie. W hotelach czynne są baseny, restauracje i strefy SPA. Aby podnieść poziom bezpieczeństwa, w tureckich dyżurują w nich lekarze i pielęgniarki. W większości obiektów można wykonać testy. Podobnie jak na lotniskach. Za darmo badania przeprowadzają osoby, u których stwierdzono gorączkę.
Ewa Wysocka