Wakacje w czasie Covid-19. Zaświadczenie o szczepieniu zastępuje “zielone certyfikaty"
Zanim Bruksela nie przyjmie “zielonego certyfikatu", wjazd do większości krajów europejskich ułatwi zaświadczenie o szczepieniu przeciw koronawirusowi. Dokument zwalnia z obostrzeń - kwarantanny i testów na Covid-19. Zaświadczenie można wydrukować samemu na stronie Internetowego Konta Pacjenta, ściągnąć na darmową aplikację mObywatel albo poprosić o wygenerowanie kodu QR w punkcie szczepień.
Aby otrzymać zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 wystarczy się zalogować do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Można to zrobić za pośrednictwem profilu zaufanego, bankowości elektronicznej (przez zakładkę e-tożsamość) lub e-dowodu. Wybierając ostatnią możliwość trzeba mieć odpowiedni czytnik. Na stronie IKP trzeba najpierw wybrać zakładkę "Profilaktyka", a potem "Szczepienia". Po otwarciu strony pojawi się informacja zawierająca daty i rodzaje przyjętych dawek, a pod nią "Poświadczenie PDF". Po naciśnięciu pojawi się dokument o przebytym szczepieniu. Zaświadczenie będzie napisane po polsku i angielsku. Zaświadczenie można uzyskać już po pierwszym szczepieniu. Dokument nie będzie jednak zwalniał z obostrzeń.
System wygeneruje też kod QR potwierdzający przyjęcie obu dawek szczepionki. Pozwala on na szybkie potwierdzenie przejścia szczepienia. Oprócz strony IKP kod można pobrać w darmowej aplikacji mObywatel. Wystarczy na głównym ekranie aplikacji kliknąć na “Dodaj dokument" i z listy wybrać “Szczepienie Covid-19". O wydruk kodu QR można poprosić też punkt szczepień.
Do odczytywania kodu QR służy aplikacja "Zaszczepieni". Obok dat podania szczepionek, aplikacja odczyta dane osobowe: imiona, pierwszą literę nazwiska i datę urodzenia. Aplikacja działa offline. Połączenia z internetem potrzebuje jedynie w przypadku aktualizacji programu.
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że informacja o szczepieniach jest wprowadzana na bieżąco do e-karty szczepień, w internetowym systemie e-zdrowie i do Internetowego Konta Pacjenta.
Na wygenerowanym dokumencie z IKP będą widniały daty przyjęcia każdej z dawek. Aby podróżować bez konieczności realizowania testów i przechodzenia kwarantanny, wyjazd musi być zaplanowany co najmniej tydzień po przyjęciu drugiej dawki szczepionki (lub jedynej w przypadku preparatu Johnson&Johnson). Niektóre kraje zwalniają od obostrzeń po 14, a nawet 28 dniach od całkowitego zaszczepienia.
Lista krajów, które zwalniają z obostrzeń po zaszczepieniu na COVID-19:
Bułgaria - od przyjęcia drugiej dawki musi minąć co najmniej 14 dni.
Chorwacja - od przyjęcia ostatniej dawki musi minąć co najmniej 14 dni.
Cypr - w wypadku szczepionek podawanych dwukrotnie nie jest wymagany żaden okres oczekiwania na wjazd, po podaniu szczepionki Johnson&Johnson konieczne jest odczekanie 14 dni.
Czarnogóra - wjazd bez obostrzeń po co najmniej 7 dniach od podania drugiej dawki szczepionki.
Grecja - od przyjęcia drugiej dawki musi minąć co najmniej 14 dni.
Gruzja - nie wymaga okresu oczekiwania po przyjęciu szczepionki.
Islandia - nie wymaga okresu oczekiwania po przyjęciu szczepionki.
Litwa - nie wymaga okresu oczekiwania po przyjęciu szczepionki.
Niemcy - zwolnienie z kwarantanny, wjazd 14 dni po całkowitym zaszczepieniu (nie jest jasne, czy zaświadczenie zwalnia z testów).
Portugalia - od przyjęcia drugiej dawki musi minąć co najmniej 7 dni (Madera - w wypadku szczepionek podawanych dwukrotnie - 14 dni po ostatniej dawce, po podaniu szczepionki Johnson&Johnson - 28 dni).
Rumunia - od przyjęcia drugiej dawki musi minąć co najmniej 10 dni.
Słowenia - w zależności od producenta szczepionki, od przyjęcia drugiej dawki musi minąć od 7 do 21 dni. Szczegółowe informacje.
Od połowy maja szczepienie ma zwalniać z obostrzeń przy wjeździe do Włoch, a od początku czerwca - do Hiszpanii.
Ewa Wysocka