Wakacje w czasie COVID-19

Wakacje w czasie Covid-19. Zaświadczenie o szczepieniu zastępuje “zielone certyfikaty"

Zanim Bruksela nie przyjmie “zielonego certyfikatu", wjazd do większości krajów europejskich ułatwi zaświadczenie o szczepieniu przeciw koronawirusowi. Dokument zwalnia z obostrzeń - kwarantanny i testów na Covid-19. Zaświadczenie można wydrukować samemu na stronie Internetowego Konta Pacjenta, ściągnąć na darmową aplikację mObywatel albo poprosić o wygenerowanie kodu QR w punkcie szczepień.

Aby otrzymać zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 wystarczy się zalogować do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Można to zrobić za pośrednictwem profilu zaufanego, bankowości elektronicznej (przez zakładkę e-tożsamość) lub e-dowodu. Wybierając ostatnią możliwość trzeba mieć odpowiedni czytnik. Na stronie IKP trzeba najpierw wybrać  zakładkę "Profilaktyka", a potem "Szczepienia". Po otwarciu strony pojawi się informacja zawierająca daty i rodzaje przyjętych dawek, a pod nią "Poświadczenie PDF". Po naciśnięciu pojawi się dokument o przebytym szczepieniu. Zaświadczenie będzie napisane po polsku i angielsku. Zaświadczenie można uzyskać już po pierwszym szczepieniu. Dokument nie będzie jednak zwalniał z obostrzeń.  

Reklama

System wygeneruje też kod QR potwierdzający przyjęcie obu dawek szczepionki. Pozwala on na szybkie potwierdzenie przejścia szczepienia. Oprócz strony IKP kod można pobrać w darmowej aplikacji mObywatel. Wystarczy na głównym ekranie aplikacji kliknąć na “Dodaj dokument" i z listy wybrać “Szczepienie Covid-19". O wydruk kodu QR można poprosić też punkt szczepień. 

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »

Do odczytywania kodu QR służy aplikacja "Zaszczepieni". Obok dat podania szczepionek, aplikacja odczyta dane osobowe: imiona, pierwszą literę nazwiska i datę urodzenia.  Aplikacja działa offline. Połączenia z internetem potrzebuje jedynie w przypadku aktualizacji programu.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że informacja o szczepieniach jest wprowadzana na bieżąco do e-karty szczepień, w internetowym systemie e-zdrowie i do Internetowego Konta Pacjenta.

Na wygenerowanym dokumencie z IKP będą widniały daty przyjęcia każdej z dawek. Aby podróżować bez konieczności realizowania testów i przechodzenia kwarantanny, wyjazd musi być zaplanowany co najmniej tydzień po przyjęciu drugiej dawki szczepionki (lub jedynej w przypadku preparatu Johnson&Johnson). Niektóre kraje zwalniają od obostrzeń po 14, a nawet 28 dniach od całkowitego zaszczepienia. 

Lista krajów, które zwalniają z obostrzeń po zaszczepieniu na COVID-19:

Bułgaria - od przyjęcia drugiej dawki musi minąć co najmniej 14 dni.

Chorwacja - od przyjęcia ostatniej dawki musi minąć co najmniej 14 dni.

Cypr - w wypadku szczepionek podawanych dwukrotnie nie jest wymagany żaden okres oczekiwania na wjazd, po podaniu szczepionki Johnson&Johnson konieczne jest odczekanie 14 dni.  

Czarnogóra - wjazd bez obostrzeń po co najmniej 7 dniach od podania drugiej dawki szczepionki. 

Grecja - od przyjęcia drugiej dawki musi minąć co najmniej 14 dni. 

Gruzja - nie wymaga okresu oczekiwania po przyjęciu szczepionki. 

Islandia - nie wymaga okresu oczekiwania po przyjęciu szczepionki. 

Litwa - nie wymaga okresu oczekiwania po przyjęciu szczepionki. 

Niemcy - zwolnienie z kwarantanny, wjazd 14 dni po całkowitym zaszczepieniu (nie jest jasne, czy zaświadczenie zwalnia z testów).  

Portugalia - od przyjęcia drugiej dawki musi minąć co najmniej 7 dni (Madera - w wypadku szczepionek podawanych dwukrotnie - 14 dni po ostatniej dawce, po podaniu szczepionki Johnson&Johnson - 28 dni).  

Rumunia - od przyjęcia drugiej dawki musi minąć co najmniej 10 dni. 

Słowenia - w zależności od producenta szczepionki, od przyjęcia drugiej dawki musi minąć od 7 do 21 dni. Szczegółowe informacje.

Od połowy maja szczepienie ma zwalniać z obostrzeń przy wjeździe do Włoch, a od początku czerwca - do Hiszpanii. 

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »