Lewiatan: Odmrażaniu brakuje strategii
Przedsiębiorcy mają coraz większe problemy z prowadzeniem biznesu - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan. 75 proc. badanych uważa, że brak jasnej strategii odmrażania gospodarki ma negatywne konsekwencje gospodarcze i społeczne.
Zdecydowana większość przedsiębiorców - 71 proc. proc. - uważa, że odmrażanie gospodarki jest dziś jednym z kluczowych zadań rządu. Jednak trzech na czterech badanych wyraża przekonanie, że kolejnym fazom luzowania nie towarzyszy jasna strategia. Zdaniem Grzegorza Baczewskiego, dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan, jednym z podstawowych problemów jest brak jasno ustanowionych reguł i wzięcia pełnej odpowiedzialności przez państwo i rząd za odmrażanie gospodarki. - Mamy kwestie rozwiązań mające wspierać przedsiębiorców, a które są w zasięgu kompetencji samorządów. Przykładem jest kwestia podatku od nieruchomości (samorząd może przedłużyć terminy płatności albo zwolnić przedsiębiorcę z płacenia podatku - red.). Z jednej strony samorząd dostał poważny impuls zmniejszający przychody, a z drugiej, urzędnicy państwowi mogą być traktowani jako niegospodarni - argumentuje rozmówca Interii.
Baczewski podkreśla, że w walce z pandemią zdrowie zawsze powinno być na pierwszym miejscu. - Nie możemy jednak zapominać, że zamrożenie gospodarki przynosi wymierne straty i przekłada się na pogorszenie kondycji firm, zwolnienia pracowników czy obniżanie wynagrodzeń. Z naszego badania wynika, że coraz więcej firm boi się, że może sobie nie poradzić, jeśli stan zamrożenia gospodarki będzie się przedłużał - mówi.
Zdaniem połowy badanych przez Lewiatana firm ich sytuacja, w porównaniu do okresu sprzed pandemii, zdecydowanie się pogorszyła. Z sondażu wynika, że 5 proc. ankietowanych podjęło już działania w kierunku likwidacji firmy, niemal połowa (43 proc.) wytrzyma nie dłużej niż dwa miesiące a możliwość przetrwania 3-4 miesięcy deklaruje co 5. uczestnik sondażu. Aby zaradzić bieżącej sytuacji, 60 proc. przedsiębiorstw zaangażowało rezerwy kapitału, a nieco więcej wprowadziło w firmach nadzwyczajne oszczędności.
Zdaniem ankietowanych, zarządzanie w sytuacji kryzysowej, jaką jest pandemia, utrudnia brak współpracy administracji rządowej i samorządowej. - Dobrze by było gdyby samorząd w terenie miał łatwy dostęp do informacji. Warto wykorzystać do tego cały aparat samorządowy - sugeruje rozmówca Interii.
Konfederacja Lewiatan jest współautorem licznika strat spowodowanych restrykcjami związanymi z walką z koronawirusem. Wynika z niego, że codziennie polska gospodarka traci ponad 2 mld zł, w sumie straty przekroczyły 100 mld zł. “Dlatego tak ważne i pilne jest odmrażanie, w sposób bezpieczny, działalności gospodarczej. Firmy oczekują na zdecydowane i spójne działania rządu i współpracę z samorządami. Poglądy polityczne nie mają tu żadnego znaczenia. Najważniejsza jest przyszłość gospodarki" - czytamy w komunikacie Lewiatana.
Konfederacja Lewiatan jest najbardziej wpływową polską organizacją biznesową, reprezentującą interesy pracodawców w Polsce i Unii Europejskiej. Skupia ponad 4100 firm zatrudniających w sumie ponad 1 mln osób.
Badanie online przeprowadzono w dniach 27-30 kwietnia 2020 r. na próbie 302 przedsiębiorców.
ew