Zakłady fryzjerskie tuż-tuż
- W najbliższy poniedziałek mogą zostać otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Rekomendację o wznowieniu przez nich pracy miał przyjąć rządowy zespół zarządzania kryzysowego - nieoficjalnie dowiedziała się Interia.
Zgodnie z założeniami rządu, usługi kosmetyczne i fryzjerskie mają ruszyć w trzecim etapie odmrażania gospodarki. Od kilku tygodni trwają konsultacje dotyczące zasad funkcjonowania salonów fryzjerskich i kosmetycznych, między innymi z Polskim Stowarzyszeniem Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego i Izbą Kosmetologów - informuje ministerstwo rozwoju. “Chcemy aby przyjęte wytyczne i nowe zasady funkcjonowania nie generowały znaczących kosztów dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich, a jednocześnie zapewniały bezpieczeństwo ich klientom" - czytamy w komunikacie MR.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się Interia, model który miałby zostać przyjęty w Polsce jest podobny do hiszpańskiego, gdzie zakłady fryzjerskie odmrożono przed ponad dwoma tygodniami. Zainteresowani będą musieli umawiać się na wizyty telefonicznie, w salonie będzie mógł przebywać tylko jeden klient po wyjściu którego lokal będzie odkażany.
- Chciałabym, aby usługi beauty mogły być świadczone możliwie szybko, ale przy zachowaniu wszelkich standardów higieny i bezpieczeństwa pracy w tym trudnym dla całego społeczeństwa i polskiej gospodarki czasie. Mamy nadzieję, że dynamika zachorowań w naszym kraju z tygodnia na tydzień będzie coraz słabsza, co umożliwi otwarcie branży. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie premier Morawiecki - mówi wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Niewykluczone, że stanie się to już jutro, bo jak zapowiedział dzisiaj rzecznik rządu Piotr Müller, w środę ma zostać ogłoszony terminarz znoszenia kolejnych obostrzeń. On też, podobnie jak Emilewicz, uzależnił podtrzymanie daty otwarcia zakładów fryzjerskich i kosmetycznych od sytuacji epidemicznej w kraju.
Według danych z marca 2020 r., do sektora beauty należy w Polsce 87,5 tysiąca zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Stanowią one blisko 2,2 proc. ogólnej liczby firm. Niemal wszystkie - 99,6 proc. - to mikrofirmy, czyli podmioty zatrudniające nie więcej niż 10 pracowników.
RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI
W niedziele, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach.
4 maja rozpoczął się II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele, hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii, wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie.
Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich.
Rząd zapowiedział, że wyczekiwane przez wielu otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych nastąpi w trzeciej fazie odmrażania. Stanie się to prawdopodobnie w najbliższy poniedziałek 18 maja - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk, a informację potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller. Wtedy też mają zostać otwarte ogródki w barach i restauracjach.
Wolno będzie organizować imprezy sportowe z udziałem najwyżej 50 osób i rozpocznie się stopniowy powrót do szkół. W rozmowie z Interią minister edukacji Dariusz Piontkowski nie wykluczył jednak, że szkoły wznowią działalność dopiero po wakacjach.
Czwarty i ostatni etap obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, salonów masażu i klubów fitnessu.
ew