XIV Europejski Kongres Gospodarczy

Szef ZBP o oprocentowaniu lokat. Ono wzrośnie, to kwestia czasu

- Banki od kilku tygodni wraz z podwyżkami stóp procentowych NBP i stóp procentowych kredytów oferują coraz bardziej atrakcyjne lokaty. Ten proces trwa kilka miesięcy, tak było zawsze i tak będzie, oprocentowanie wzrośnie - zapowiada w rozmowie z Interią podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

- Banki w tej chwili mają dużo pieniędzy, ale liczymy że ruszająca akcja kredytowa związana z programami rozwojowymi przełoży się na wzrost zapotrzebowania na środki i banki z każdym miesiącem będą oferować bardziej atrakcyjne warunki oszczędzania w bankach. Zależy nam na tym, żeby Polacy oszczędzali w bankach, bo środki Polaków i przedsiębiorców są potrzebne do finansowania akcji kredytowej. Ale warunek jest taki, że musi być więcej inwestycji - powiedział szef ZBP.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Katowicach pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Ma on objąć 2 mln polskich rodzin, które mają kredyty mieszkaniowe w złotych. Wśród propozycji, które następnie na XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach potwierdził premier Mateusz Morawiecki, są m.in. 4-miesięczne wakacje kredytowe w 2022 i 2023 r. dla każdego.

Reklama

Zakładane jest także wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania w miejsce WIBOR-u. W efekcie roczny koszt obsługi kredytu powinien spaść o ok. 25 proc.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Myślę, że my wszyscy, rząd jak i NBP, przede wszystkim będziemy się koncentrować na tym, żeby oprocentowanie kredytów mogło spadać w wyniku obniżenia się inflacji, to jest strategiczna sprawa. Determinacja musi być taka, żeby zastopować trend wzrostowy i doprowadzić do spadku inflacji. To leży w interesie kredytobiorców jak i deponentów. Tu nie można mówić tylko i wyłącznie o doraźnym łataniu i stosowaniu takich przekonywujących PR-owskich rozwiązań. Potrzeba rzetelnej współpracy banku centralnego i rządu, ale także przedsiębiorców i zrozumienia obywateli. Przyjęcie programu antyinflacyjnego jest konieczne - powiedział Pietraszkiewicz.

- Wakacje kredytowe istnieją od czasu pandemii, skorzystało z nich ponad 1,25 mln klientów. Ci którzy potrzebowaliby takiego instrumentu mogliby skorzystać także w obecnej sytuacji. Będziemy to analizować, ale to musi być sprawiedliwe - dodał.

Pytany o rosnące zyski banków w czasie wzrostu stóp procentowych odpowiedział:

- Niektórzy ulegają magii PR-owych przekazów. To prawda, że banki czasami w jeden czy dwa miesiące uzyskują bardzo dobre wyniki, ale trzeba patrzeć co się dzieje po pół roku czy w całym roku.

Rozmawiał Paweł Czuryło

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »