Jak funkcjonują indywidualne konta emerytalne?

Przedsiębiorcy nie powinni mieć wątpliwości co do tego, że będą potrzebować dodatkowej emerytury na starość, ponieważ ta wypłacana z I i II filaru może nie wystarczyć na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jednym z lepszych sposobów oszczędzania na emeryturę są IKE - Indywidualne Konta Emerytalne.

Indywidualne Konta Emerytalne zostały powołane do życia 1 września 2004 r. W ramach IKE Polacy mogą oszczędzać na emeryturę inwestując pieniądze - lub tylko je deponując na lokatach - właściwie w każdy możliwy sposób dostępny także poza IKE. Tym co odróżnia konta emerytalne od innych sposobów inwestowania odłożonych środków jest zwolnienie podatkowe od zysków kapitałowych.

Oznacza to, że zyski wypracowane w ramach IKE nie zostaną obłożone podatkiem, jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze wprowadzono limit wpłat na indywidualne konta emerytalne - obecnie jest to trzykrotność przeciętnego prognozowanego na dany rok wynagrodzenia w gospodarce (początkowo była to 1,5-krotność).

Reklama

W 2011 roku limit wpłat wynosi ok. 10,1 tys. złotych. Oczywiście posiadacz IKE może wpłacać większe kwoty, jednak zysk wypracowany przez nadwyżki zostanie opodatkowany. Po drugie zwolnienie podatkowe działa tylko wówczas, jeśli pieniądze nie zostaną wypłacone przed osiągnięciem 60 lat. Nie oznacza to wcale konieczności zamrożenia środków na długi okres - pieniądze z IKE można podjąć w każdym momencie, tyle że jeśli nastąpi przed osiągnięciem wieku emerytalnego, trzeba będzie zapłacić podatek od zysków - tak jak w wypadku każdej innej inwestycji kapitałowej.

Założenie IKE nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami finansowymi. Nie ma konieczności wnoszenia regularnych wpłat, nie muszą być one także stałej wysokości, trzeba natomiast wpłacić pieniądze na IKE w przynajmniej pięciu dowolnie wybranych latach kalendarzowych (czyli może to być np. pierwszy rok i cztery ostatnie przed przejściem na emeryturę, choć nie jest to najlepsza strategia) IKE mogą prowadzić banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, biura maklerskie oraz towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Nie ma konieczności wiązania się z jedną instytucją na długi okres, ponieważ IKE można przenosić bezpłatnie między różnymi instytucjami (choć nie częściej niż raz na rok). Ale uwaga - banki, fundusze inwestycyjne czy grupy ubezpieczeniowe z reguły promują inwestycje wyłącznie w produktach swojej grupy kapitałowej. Ponieważ rzadko zdarza się, by w danej grupie wszystkie produkty były najlepsze (np. i lokaty i fundusze akcji i obligacji i mieszane i zagraniczne) rozsądnym wydaje się wybór takiej instytucji, która zapewnia dostęp do wielu różnych sposobów inwestowania środków jednocześnie.

Będą to firmy ubezpieczeniowe oferujące tzw. Multiportfele, albo biura maklerskie, za pośrednictwem których swobodnie można kupić i akcje i obligacje i produkty strukturyzowane i kontrakty terminowe i certyfikaty inwestycyjne, których wartość opiera się np. o cenę zbóż, złota, paliw, etc. Nikt z nas nie zna przyszłości, dlatego warto zawczasu zabezpieczyć sobie możliwość inwestowania na wiele różnych sposobów, nie ograniczając się do np. wyłącznie lokaty bankowej czy wyłącznie funduszy akcji.

Warto też wiedzieć, że środki z IKE są dziedziczone i wyłączone ze spadku. Czyli otrzyma je osoba wskazana przez właściciela IKE, a uposażony nie będzie musiał płacić podatku od spadku.

Adam Bujalski

księgowy Tax Care

Tax Care
Dowiedz się więcej na temat: bank | fundusze | kont | zwolnienie | IKE | emerytura | lokaty | przedsiębiorcy | oszczędzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »