Ferie zimowe w czasie COVID-19

Włochy: Niezaszczepieni wejdą tylko do sklepów spożywczych

Niezaszczepieni, którzy wybierają się na ferie do Włoch, nie tylko nie będą mogli jeździć na nartach ale też wejść do banku, na pocztę czy do sklepu odzieżowego. Nie kupią też papierosów w Tabacchi. Od 1 lutego bez paszportu szczepionkowego (green pass) będzie można zrobić zakupy tylko w sklepie pierwszej potrzeby. Rozporządzenie skraca też ważność paszportów covidowych z 9 do 6 miesięcy.

Rozporządzenie w sprawie dalszego zaostrzenia przepisów przeciwepidemicznych podpisał premier, Mario Draghi. Na podstawie tzw. green pass, czyli paszportu covidowego, wydawanego na podstawie szczepienia, przejścia COVID-19 lub testu (na terenie Włoch ważność testów antygenowych wynosi 48 godzin a PCR - 72 godziny) będzie można zrobić zakupy w supermarkecie albo sklepie spożywczym, wykupić leki w aptece lub punkcie parafarmaceutycznym, odwiedzić sklep ze sprzętem medycznym, pójść do optyka, kupić żywność dla kota czy psa i wejść do punktów naprawy ogrzewania. Będzie też można iść do ośrodka zdrowia albo do weterynarza. Niezaszczepionym, nie posiadającym testów, wolno też będzie korzystać ze stacji benzynowych. Będą mieli również wstęp na posterunki policji i do innych budynków bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości, o ile celem wizyty będzie zgłoszenie przestępstwa.

Reklama

Dodatkowe ograniczenia dla niezaszczepionych

Paszport covidowy (green pass) jest już we Włoszech niezbędną przepustką pozwalającą na odwiedzanie restauracji, kin, muzeów, rejestracji w hotelu i korzystania z publicznych środków transportu. Od 1 lutego nie będzie można bez niego wejść na pocztę i do banków, nawet po odebranie pensji i emerytury. Nie będzie też można odwiedzać sklepów, które nie sprzedają artykułów pierwszej potrzeby. Uznano, że nie są nimi Tabacchi, jedyne we Włoszech sklepy z papierosami (nie są sprzedawane w supermarketach ani sklepach spożywczych). Niezaszczepieni palacze będą musieli szukać automatów, których na włoskich ulicach nie ma dużo. Nie będzie można też skorzystać z trwających od 5 stycznia “saldi", czyli przecen. Bo bez paszportu covidowego nie będzie można wejść do sklepu niespożywczego.

Jak informowała Interia, wyłącznie dla zaszczepionych i ozdrowieńców czynne są w tym sezonie włoskie stoki narciarskie. Bez Unijnego Certyfikatu COVID-19 nie można korzystać z wyciągu ani kolejki linowej. W wagonikach trzeba mieć założoną maskę typu FFP2. Wyjątkiem są dzieci poniżej 12 roku życia. Zgodnie z przepisami, narciarze muszą posiadać ubezpieczenie od wypadków. Można je wykupić razem ze skipassem. Opłata za jeden dzień to około 2,5 euro. Inaczej stracą karnet i dostaną mandat - od 100 do 150 euro. Wszyscy poniżej 18 roku życia muszą na stoku nosić kask. W tym sezonie przeprowadzane są kontrole trzeźwości. Za jazdę po alkoholu lub narkotykach grozi mandat od 250 do 1000 euro.

Na granicy paszport COVID-19 i obowiązkowy test

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że wyjeżdżający do Włoch mają obowiązek rejestracji na platformie EU Digital Passenger Locator Form (www.app.euplf.eu.). Obowiązek ten obejmuje wszystkich powyżej 2 roku życia. Zaś po zakończeniu pobytu na Półwyspie Iberyjskim, przed powrotem do Polski, należy wypełnić w internecie Kartę Lokalizacji Podróżnego. Jest ona dostępna pod linkiem: https://aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home. Pomoc we wpisaniu danych można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/wypelnij-klp. Jadący samochodem przez Szwajcarię sa zobowiązani do wypełnienia formularza: https://swissplf.admin.ch/formular.

Polacy przekraczający włoską granicę muszą przedstawić dwa dokumenty. Pierwszym jest albo potwierdzenie przebycia zakażenia COVID-19, maksymalnie 6 miesięcy wcześniej albo Unijny Certyfikat COVID świadczący o szczepieniu. Drugim dokumentem jest negatywny wynik testu antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 24 godziny przed wjazdem na teren Włoch lub testu typu RT-PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do kraju. Na terenie Włoch ważność testów antygenowych nadal wynosi 48 godzin a PCR - 72 godziny. Ich przeprowadzenie obowiązuje wszystkich, również zaszczepionych i dzieci, które ukończyły 6 rok życia.

Od 1 lutego ważność paszportów COVID-19 skrócona do pół roku

Dokument zaświadczający o przyjęciu pełnego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, powinien być wystawiony w jednym z języków: włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Od 1 lutego 2022 r. ważność paszportów covidowych (green pass) zostanie skrócona z 9 do 6 miesięcy. Przyjęcie trzeciej dawki, przypominającej, wydłuży ich ważność o kolejnych 6 miesięcy.

Jeśli masz wątpliwości, czy twój certyfikat covidowy jest wciąż ważny na terenie Włoch, zainstaluj w telefonie aplikację VerificaC19: https://play.google.com/store/apps/details?id=it.ministerodellasalute.verificaC19, dzięki której to sprawdzisz.

Osoby niezaszczepione, po przekroczeniu włoskiej granicy muszą poddać się 5-dniowej kwarantannie a po jej zakończeniu przedstawić negatywny wynik testu wymazowego. Z testu i kwarantanny są zwolnione dzieci do 6. roku życia.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Niezaszczepione, jeśli podróżują z zaszczepionym opiekunem, nie podlegają kwarantannie. Jeśli jednak nie - podobnie jak dorośli muszą odbyć 5-dniowe odosobnienie.

Trzeba też pamiętać, że w zależności od poziomu zakażeń, Włochy zostały podzielone na cztery strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. Osoby bez szczepień, nie będące ozdrowieńcami, nie mogą się poruszać po strefie pomarańczowej i czerwonej. “Z wyłączeniem uwiarygodnionych potrzeb zawodowych, sytuacji wyższej konieczności, względów zdrowotnych, powrotu do miejsca zamieszkania" - informuje MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega:

UWAGA! Ważność certyfikatów unijnych we Włoszech (tzw. green pass) potwierdzających zaszczepienie wynosi 9 miesięcy od szczepienia (w Polsce jest to 12 miesięcy). Od 1 lutego 2022 r. będzie to 6 miesięcy. Dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Włochami. Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie, już od kolejnego dnia, wydłuża ważność certyfikatu.

Oznacza to, że osoby niepełnoletnie, których ważność certyfikatu według prawa włoskiego wygasła, a nie mogą zaszczepić się jeszcze dawką przypominającą - będą traktowane jak osoby niezaszczepione i nie będą mogły korzystać z m.in. hoteli, wyciągów narciarskich, transportu zbiorowego, restauracji itp. Włoskie przepisy nie przewidują w tym zakresie wyjątków, mimo że w Polsce nie jest jeszcze podawana dawka przypominająca osobom niepełnoletnim.

Ewa Wysocka


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Włochy | pandemia koronawirusa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »