Ferie zimowe w czasie COVID-19

Włochy: Obowiązkowe ubezpieczenie i kontrole trzeźwości na stokach

Włoskie stoki w tym sezonie są otwarte wyłącznie dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżdżący na nartach muszą wykupić ubezpieczenie. Prowadzone są też kontrole trzeźwości. Narciarze będący pod wpływem alkoholu bądź narkotyków zapłacą nawet 1000 euro kary.

Od 10 stycznia, we Włoszech z obiektów narciarskich mogą korzystać wyłącznie zaszczepieni i ozdrowieńcy. Bez Unijnego Certyfikatu COVID-19 nie można wjechać na stok wyciągiem ani kolejką linową. Wyjątkiem są dzieci poniżej 12 roku życia. W wagonikach należy mieć założoną maskę typu FFP2. Narciarze i snowboardziści poniżej 18 roku życia muszą na stoku nosić kask. Sprawdzana jest też trzeźwość. Za jazdę po alkoholu lub narkotykach grozi mandat od 250 do 1000 euro.

Obowiązkowe ubezpieczenie dla narciarzy

Od początku 2022 roku narciarze korzystający z włoskich stoków muszą obowiązkowo posiadać ubezpieczenie od wypadków. Można je wykupić razem ze skipassem. Opłata za jeden dzień to około 2,5 euro. Za brak ubezpieczenia odbierany jest karnet i wypisywany mandat - od 100 do 150 euro. Obowiązek posiadania ubezpieczenia nie dotyczy narciarzy biegowych.

Nie tylko stoki są zamknięte dla niezaszczepionych. Oni też nie mogą meldować się w hotelach ani kosztować włoskiej kuchni, bo do lokali gastronomicznych, podobnie jak do transportu publicznego, wpuszczani są zaszczepieni i ozdrowieńcy. Negatywny wynik testu nie uprawnia we Włoszech do korzystania z tych usług. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega, że w miejscach, gdzie powstają skupiska ludzkie - na dworcach, lotniskach, w centrach handlowych - należy liczyć się z pomiarami temperatury. 

Reklama

Formularz, paszport covidowy i obowiązkowy test

Podróż do Włoch należy rozpocząć od rejestracji na platformie EU Digital Passenger Locator Form. Obowiązek ten obejmuje nie tylko dorosłych ale też dzieci powyżej 2 roku życia. Zaś po zakończeniu pobytu na Półwyspie Iberyjskim, przed powrotem do Polski, należy wypełnić w internecie Kartę Lokalizacji Podróżnego. Jest ona dostępna pod linkiem na stronie www.gov.pl., tam też można znaleźć pomoc we wpisaniu danych.

Podróżni z Unii Europejskiej przekraczający włoską granicę muszą przedstawić dwa dokumenty. Pierwszym jest albo potwierdzenie o przebytej chorobie COVID-19 maksymalnie 6 miesięcy wcześniej albo Unijny Certyfikat COVID. Drugi dokument to negatywny wynik testu antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 24 godziny przed wjazdem na teren Włoch lub testu typu RT-PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem do kraju. 

Dokument zaświadczający o przyjęciu pełnego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, powinien być wystawiony w jednym z języków: włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Paszporty covidowe potwierdzające szczepienie są ważne we Włoszech 9 miesięcy. A od 1 lutego 2022 r. będą ważne pół roku. Dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Półwyspem Apenińskim. Zaś przyjęcie dawki przypominającej wydłuża ważność certyfikatu o kolejne 9 miesięcy.

Niezaszczepionych czeka kwarantanna

Osoby niezaszczepione, po przekroczeniu włoskiej granicy muszą poddać się 5-dniowej kwarantannie a po jej zakończeniu przedstawić negatywny wynik testu wymazowego. Z testu i kwarantanny są zwolnione dzieci do 6 roku życia. Starsze dzieci, podobnie jak dorośli, przed wjazdem do Włoch mają obowiązek wykonać test antygenowy lub RT-PCR. Niezaszczepione, jeśli podróżują z zaszczepionym opiekunem, nie podlegają kwarantannie. Jeśli jednak nie - podobnie jak dorośli muszą odbyć 5-dniowe odosobnienie. 

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ferie | ferie zimowe | ferie 2022 | ferie zimowe 2022 | urlop | Włochy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »